Beyaz Saray Sözcüsü açıkladı: Aşı karşıtı paylaşımlardan 12 kişi sorumlu!

Beyaz Saray Sözcüsü açıkladı: Aşı karşıtı paylaşımlardan 12 kişi sorumlu!

Koronavirüs salgınında şu ana kadar elimizdeki en büyük silah olan Kovid-19 aşıları tüm dünyada süratli biçimde yürütülen aşılama kampanyalarıyla uygulanmaya devam ediliyor. ancak öte yandan…

Amerika Birleşik Devletleri Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, perşembe günü yapılan basın buluşmasında Dijital Nefretle Çaba Merkezi CCDH tarafından sağlanan rapora atıfta bulanarak “Sosyal medya platformlarında aşı karşıtı yanlış bilgilerin yüzde 65'ini üreten takribî 12 şahıs var” ifadelerini kullandı. CCDH ise sosyal medya işletmelerine çağrıda bulunarak, bu 12 hesabın kapatılması gerektiğini belirtti.

Beyaz Saray tarafından Perşembe günü basın buluşması sırasında yapılan açıklama, CCDH’nin Mart ayında yayınladığı istatistik bilgileri kapsayan raporuna sabrettirildi. Lafçı Jen Psaki, rapordan alıntı yaparak Kovid-19 aşısı hakkında yanlış bilgi yayan 12 hesap bulunduğunu belirtti.

Kar emeli gütmeyen ve Amerika Birleşik Devletleri ile İngiltere ortaklı organizasyon CCDH tarafından Mart ayında reelleştirilen “Dezenformasyon yanlış bilgi Düzinesi” isimli raporunda, bu 12 bireyin Kovid-19 aşı karşıtı bilgileri şuurlu bir biçimde sosyal medya hesaplarından yaydığı ve hasılat elde edildiği iddia edildi.

Raporda, aralarında Robert F. Kennedy Jr’ın da bulunduğu bu 12 bireyin, “Çok rakamda takipçiye sahip oldukları, yüksek ölçüde aşı karşıtı içerik ürettikleri veya son iki ayda sosyal medya hesaplarında süratli bir sihrime gördükleri için seçildiler” ifadeleri yer aldı.Beyaz Saray Sözcüsü açıkladı: Aşı karşıtı paylaşımlardan 12 kişi sorumlu

‘FACEBOOK’TA AŞI KARŞITI SÖYLEMLERİN YÜZDE 73’ŞÖHRETTEN MESULLER’

CCDH, raporunda tahlile ait belirtilerini maddeler halinde özetlerken “1 Şubat ile 16 Mart 2021 arasında Facebook ve Twitter'da toplam 812 bin defa paylaşılan veya yayınlanan aşı karşıtı içerik misalinin tahlili, aşı karşıtı içeriğin yüzde 65'inin Dezenformasyon Düzinesine atfedilebilir olduğunu gösteriyor” dedi.

Sosyal medya platformlarının, Kovid-19 ve aşı hakkında yanlış bilgileri kapsayan şikayetlerin yüzde 95’i mevzusunda harekete geçmediği iddia edildi. CCDH, bu 12 bireyin gücünün küçümsenmemesi gerektiğini vurgulayarak yalnızca Facebook’ta dağılan anti-aşı söylemlerinin yüzde 73’şöhretten mesul olduğunu iddia etti.Beyaz Saray Sözcüsü açıkladı: Aşı karşıtı paylaşımlardan 12 kişi sorumluİnsan sıhhatini etkileyecek aşı karşıtı bilgilerin dağılmasını mevzusunda ise CCDH, “Hasarlı bilgilerin dağılmasını durdurmanın en tesirli ve faydalı yolu, Dezenformasyon Düzinesi olarak adlandırdığımız, en görünür yineleyen kabahatlileri platformdan çıkarmaktır. Bu aynı zamanda, bu şahısların hakimiyet ettiği veya finanse ettiği kuruluşları ve ayrıca menedilmekten sakınmak için oluşturdukları yedek hesapları da kapsamalıdır” ifadelerini kullandı.

: İlginize Sürükleyebilir Delta varyantı açıklaması... 'Bu artık onların salgını'Mağdurları çığ gibi gelişiyor: 'Tosuncuk' gibi kaçmadan tutunBeyaz Saray: 12 mesulü tespit ettik!