Beyaz Saray'dan Rusya'yı kızdıracak adım: Kararı NATO verecek!

Beyaz Saray'dan Rusya'yı kızdıracak adım: Kararı NATO verecek!

Son yarıyılda Rusya ile hudut krizi yaşayan Ukrayna'nın uzun müddettir NATO'ya katılma isteğini dile getirdiğini vurgulayan Beyaz Saray Lafçısı Psaki, "Ukrayna'nın ittifaka katılma kararı NATO'ya…

Beyaz Saray Lafçısı Jen Psaki, Rusya ile gerginlik yaşayan Ukrayna'nın yanında olduklarını ancak bu ülkenin NATO'ya katılması mevzusunda kararı NATO'nun vereceğini açıkladı.

Psaki, Beyaz Saray'da tertip ettiği basın buluşmasında, gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

Buluşmadaki bir gazeteci, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yaptığı telefon görüşmesinde, ülkesinin NATO'ya katılma isteğini dile getirdiğini andırdırarak, Amerika Birleşik Devletlerinin Ukrayna'ya bu mevzuda desteklediyip vermeyeceğini sordu.

Psaki, Ukrayna'nın uzun müddettir NATO'ya katılma isteğini dile getirdiğini vurgulayarak, "Ukrayna'ya eforlu dayanaklarımızı her zaman iletiyoruz. Onlara karşı bir tehdidi geri püskürtmek için de çabalıyoruz ancak Ukrayna'nın ittifaka katılması kararı NATO'nun vereceği bir karardır" değerlendirmesinde bulundu.

NATO'DAN 'UKRAYNA' AÇIKLAMASI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün sosyal medyadaki paylaşımında, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesine ait bilgi verdi.

Rusya'nın Ukrayna içindeki ve çevresindeki askeri faaliyetleriyle mütareke ihlallerinden NATO'nun ciddi evham dinlediğini kaydolan Stoltenberg, "NATO Ukrayna'nın hakimliği ve toprak tamlığını sağlam biçimde desteklemektedir." ifadesini kullandı.

Stoltenberg, Ukrayna ile İttifak arasındaki yakın ortaklığa bağlı olduklarını vurguladı.

"Türkiye Elektrik Kurumu YOL NATO"

Bu açıklamadan kısa bir vakit sonra Ukrayna'dan da görüşme ile alakalı bir açıklama yapıldı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, NATO'nun Donbas'taki savaşı tamamlamak için türkiye elektrik kurumu yol olduğunu belirtti.

Kremlin, Zelenskiy'nin laflarından sonra 'Ukrayna'nın doğusundaki gidişat hassasiyetini gözetmeye devam ediyor, yapılacak her yeni açıklama bölgede tansiyonu daha da yükseltecektir.' açıklamasını yaptı.

Zelenskiy, NATO aza ülkelerini Karadeniz'de varlıklarını artırmaya çağırarak, ülkesine NATO Aboneliği Hareket Tasarıyı verilmesinin ehemmiyetine dikkati çekti.