Biden hakkında şok iddia: Gani’ye ‘Taliban kaybediyormuş gibi algı yarat’ demiş

Biden hakkında şok iddia: Gani’ye ‘Taliban kaybediyormuş gibi algı yarat’ demiş

İNGİLTERE merkezli Reuters haber ajansı, Taliban hakimiyeti ele geçirmeden evvel Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile yarıyılın Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani arasında 23 Temmuz’da

Buna göre Biden, Afganistan’da işler iyi gitse de gitmese de Gani’ye Taliban açısından işler iyi gitmiyormuş gibi bir likeni oluşturması için baskı yaptığı iddia ediliyor. Evraklarda Biden’ın, “İster reel olsun ister olmasın, başka cinsli bir görüntü sunmak gerekiyor” dediği görülüyor. Ayrıca telefon görüşmesinden, iki tarafın da bir aydan daha kısa bir müddette Taliban’ın ülkeyi ele geçirebileceğini öngöremediği anlaşılıyor.

‘LİDERLERİ YANINA AL’

Konuşmada Biden’ın, Taliban’ın ilerleyişine dair hem Afganistan içinde hem de beynelmilel kamuoyunda oluşan negatif algının nasıl değiştirilebileceğine dair tekliflerde bulunduğu görülüyor. Gani’ye, Korunma Bakanı General Bismillah Han Muhammedi, Mareşal Raşid Arkadaşım gibi savaşçılar ve daha önceki cumhurbaşkanı Hamid Karzai gibi figürleri yanına alarak bir basın buluşması yapmasını öneren Biden, bir taktikleri olduğunu aktarırlarsa algının değiştirilebileceğini söylüyor. Gani ise Karzai’nin bir yardımı olmayacağını söyleyerek bu teklifi yalanlıyor.

EŞREF GANİ BAŞTAN PES ETMİŞ

Afgan idaresinin sahada bir kararlılık gösterirse hava yardımını sürdürebileceklerini söyleyen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, “70-80 bine karşı bütün ekipmanlı 300 bin askeriniz var. Ne yaptığımızı öğrenirsek hava dayanağımızı sürdüreceğiz” diyor. “Topyekûn bir işgal ile karşı karşıyayız” diyen Gani, “Pakistan’ın lojistik takviyeyi ve tasarılamasıyla Taliban ve çoğu Pakistan tarafından çatışmaya dahil edilmiş 10-15 bin beynelmilel terörist var” cevabını veriyor. Gani, Taliban’ın gelmesi üzerine ülkeden kaçmıştı.