Biden, koronavirüs aşısı hedefini açıkladı!

Biden, koronavirüs aşısı hedefini açıkladı!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, ülkenin bağımsızlık günü olan 4 Temmuz'a kadar Amerika Birleşik Devletlerindeki erişkinlerin yüzde 70'inin en az 1 doz Kovid-19 aşısı olmasını…

Biden, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, ülkede Kovid-19 salgınında ve aşılamalarda yaşanan son büyümelere ait değerlendirmelerde bulundu. Misyonundaki ilk 100 günü için evvel Ardından Da 200 milyon doz aşı hedefi koyduklarını andırdıran Biden, "Geçen hafta vazifemdeki 100. günümü bitirdiğimde 220 milyon Kovid-19 aşısı vurulmuştu." bilgisini paylaştı.

"SON 2 HAFTAFA 40 EYALETTE OLAYLAR EKSİLDİ"

Biden, bugüne kadar takribî 150 milyon Amerika Birleşik Devletleri'linin en az 1 doz, 105 milyondan fazla Amerika Birleşik Devletlerilinin De iki doz Kovid-19 aşısı olduğunu belirterek, "Ayrıca son 2 haftada 40 eyalette olaylar eksildi, vefat oranlarında da ciddi düşüş var." diye konuştu. Kovid-19 ile çabada yeni bir safhaya geçtiklerini belirten Biden, bu kapsamda tanımladıkları 3 taktikten birinin 12-15 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerin aşılanması olduğunu vurguladı. Amerika Birleşik Devletleri Yiyecek ve İlaç Dairesinin FDA bu yaş aralığı için aşı onay sürecinde olduğunu belirten Biden, "Bu onayın verilmesi vaziyetinde süratli bir biçimde aşı dağıtımına başlayacağız." bilgisini paylaştı.

"AŞI PARTİZAN BİR MEVZU DEĞİL"

Biden, ikinci hedef olarak da insanların aşıya ulaşımını kolaylaştıracak adımlar atacaklarını ve özellikle kırsal kesimlerde yaşayanların aşıya ulaşımı için bir internet sitesi ve bir kısa ileti hattı sarihlerini belirtti. Bu süreçte üçüncü olarak da aşı mevzusunda kararsız edenlere müteveccih bilimsel açıklamalar yapacağını belirten Biden, "Aşı partizan bir mevzu değil. Bizden evvelki Cumhuriyetçi idare aşıları onayladı, Demokrat bir idare olarak biz de dağıtıyoruz. Bu bilimsel bir mevzu." değerlendirmesinde bulundu. Biden, "Ayrıca bu yeni süreçte bugünden 2 ay sonrasına, insanların bağımsızlık günümüzü kutlayacağı 4 Temmuz için bir hedef koyuyoruz. 4 Temmuz'a kadar hedefimiz erişkin Amerika Birleşik Devletlerilinin yüzde 70'inin en az 1 doz aşı olması. 160 milyon şahsın da tamamen aşılanmış olmasını hedefliyoruz. Bu hedef de takribî 100 milyon doz daha aşı demek." diye konuştu.