Biden: “Orta Doğu’dan asla çekip gitmeyeceğiz”

Biden: “Orta Doğu’dan asla çekip gitmeyeceğiz”

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Körfez İşbirliği Konseyi abonesi 6 ülke ile Mısır, Irak ve Ürdün liderlerinin katıldığı zirvede yaptığı konuşmada, Amerika

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Körfez İşbirliği Konseyine KİK abone ülkeler Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Kuveyt, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Mısır, Irak ve Ürdün liderlerinin katılımıyla "Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi” hakikatleştirildi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden zirvede yaptığı konuşmada, Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Doğu’dan uzaklaşmayacağını vurguladı. Biden, “Amerika Birleşik Devletleri, kararı sağlamaya ve artan gaz maliyetlerini tersine çevirebilmek için dünya çapındaki petrol akışını arttırmaya çalışırken Orta Doğu'dan uzaklaşmayacak” dedi. Biden, “Dünya daha rekabetçi hale geldikçe ve karşılaştığımız güçlükler daha karışık hale geldikçe çıkarlarımızın Orta Doğu'nun galibiyetleriyle ne kadar yakından alakalı olduğu benim için daha da net hale geliyor. Asla sürükleyip gitmeyeceğiz ve Çin, Rusya veya İran tarafından doldurulacak bir boşluk bırakmayacağız. Faal, ilkeli politikayla bu yarıyılı inşa etmeye çalışacağız. Amerika Birleşik Devletleri, hepinizle ortak bir biçimde bölgede pozitif bir gelecek inşa etmeye yatırım yapıyor ve Amerika Birleşik Devletleri hiçbir yere gitmiyor” biçiminde konuştu. Biden, Amerika Birleşik Devletlerinin bölgesel ilişkilere odaklanarak Orta Doğu'da faal ve alakalı bir ortak olmaya devam edeceğini kaydetti.

“Bugün, bölgedeki savaşların, çok sayıda Amerikan gücünün katıldığı savaşların devam etmediğini söyleyebilmekten onur dinliyorum” ifadelerini kullanan Biden, Amerika Birleşik Devletlerinin kaidelere dayalı bir beynelmilel kumpasa katkıda bulunan ülkeleri desteklemeye odaklanacağını ve bu ülkelerin kendilerini dış tehditlere karşı korunmalarına destek edeceğini söyledi.

ARAP DÜNYASINA İNSAN HAKLARI ÇAĞRISI

Biden ayrıca, mevkidaşlarına kadın hakları da dahil olmak üzere insan haklarını güvence altına almaları ve yurttaşlarının ifade serbestliğine saygı dinlenmesi güzergahında çağrıda bulundu. Biden, “Gelecek, popülasyonlarının tüm potansiyelini ortaya çıkaran ülkeler tarafından kazanılacaktır” diyerek ulusa ceza fobisi olmadan denetleme ve tenkit etme hakkı verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

IRAK MISIR VE Birleşik Arap Emirlikleri LİDERLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Biden, Orta Doğu turunun son durağı Cidde’deki zirveden evvel Irak, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri liderleriyle de ikili görüşmeler reelleştirdi. İki ay evvel Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı olan Muhammed bin Zayed Al Nahyan'ı Amerika Birleşik Devletleri’ye davet eden Biden, iki ülke arasında "güçlü ve gelişen iş birliği yarıyılını" görmeyi dört gözle beklediğini söyledi.

Biden, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşmesinde ise yiyecek güvenliği ve enerji talebindeki kesintileri ele aldı.

Mısır-Amerika Birleşik Devletleri ilişkileri, Mısır'ın Mayıs 2021'de Gazze'de mütareke sağlama gayretlerinden evvel, insan hakları mevzusundaki değişiklikler sebebiyle Biden’ın başkanlığının ilk aylarında gergindi.

PETROL KRİZİNE ÇÖZÜM BULMAK İSTİYOR

Körfez ülkeleri Washington idaresinden Amerika Birleşik Devletlerinin bölgeden çekilme algısı sebebiyle gerilen stratejik bağlara somut bir vaatte bulunmasını istiyordu. Artan petrol maliyetlerine çözüm bulabilmek için Suudi Arabistan ziyareti kritik ehemmiyet taşıyan Biden ayrıca, İran'ın bölgedeki kontrolünü ve Rusya ile Çin'in artan tesirini yasaklamak istiyor.

Zirve, başkan seçilmesinden bu yana Rusya'nın Ukrayna'ya hücumları ve Çin'in Asya'daki artan tesirine odaklanan Biden'ın bölgeye olan bağlılığını göstermesi için bir fırsat olarak görülüyor.

BİR İLKE İMZA ATTI

Biden, Ocak 2021'de başkanlık koltuğuna oturmasının ardından ilk defa Suudi Arabistan'ı ziyaret ediyor. Biden, Riyad idaresinin hava sahasını İsrail dahil tüm sivil uçuşlara açmasının ardından Tel Aviv'den doğrudan Suudi Arabistan'a gelen ilk Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olmuştu.