Biden'dan 'Bosna Kasabı' hakkındaki karara ilişkin açıklama: 'Korkunç suçları işleyenlerin yaptıklarından sorumlu tutulacağını gösterdi'

Biden'dan 'Bosna Kasabı' hakkındaki karara ilişkin açıklama: 'Korkunç suçları işleyenlerin yaptıklarından sorumlu tutulacağını gösterdi'

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, "Bosna Kasabı" lakaplı Ratko Mladic'in müebbet mapus cezasının onanmasına ait "Bugün düşüncelerim, Mladic'in çilelerinin kurbanlarının yaşamda…

Biden, Hollanda'nın Lahey kentindeki Beynelmilel Ceza Duruşmaları Rezidüel Mekanizmasının IRMCT, Mladic'in müebbet mapus cezasını onamasına ait açıklamada bulundu.

Mladic'in takribî 26 sene evvel Srebrenitsa'da 8 bin erkek ve oğlunun katli emrini verdiğini hatırlatan Biden, Mladic'in aynı zamanda Saraybosna'nın uzun süreli abluka etmesini yönlendirdiğini ve bir hayli kabahatten mesul olduğunu kaydoldu.

IRMCT'nin Mladic'i "soykırım, insanlığa karşı kabahat ve savaş kabahatlerinden" kabahatli bulduğuna işaret eden Biden, "Bu tarihi karar, vahim kabahatleri işleyenlerin yaptıklarından mesul yakalanacağını gösterdi. Aynı zamanda bu karar, dünyanın rastgele bir yerinde gelecekte yaşanacak eziyetleri önlememiz için ortak çözümümüzü destekliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Biden, Amerika Birleşik Devletlerinin Bosna-Hersek ve daha önceki Yugoslavya'nın öbür bölgelerindeki kabahatlerin son bulması için gayretlere takviye ettiğini hatırlatarak, Birleşmiş Milletlere bağlı duruşmalara, son 20 senede Balkanlar'daki kabahatlere ait gayreti için de müteşekkir olduğunu kaydoldu.

Adalet ve uzlaşmanın, barış ve kararın temel olduğunu vurgulayan Biden, "Bölgedeki liderlerin bu karara saygı dinlemesini ve hukukun üstünlüğünün ehemmiyetini desteklemesini gönülden umuyorum. Bugün düşüncelerim, Mladic'in çilelerinin kurbanlarının yaşamda kalan aileleriyle. Asla onların kayıplarının faciasını silemeyiz ancak bugünkü kararın, yaslı ailelere azıcık avuntu olmasını umuyorum." ifadelerini kullandı.