Biden'ın 'Soykırım' açıklaması... İletişim Başkanı Altun: Talihsiz, hadsiz ve hükümsüzdür

Biden'ın 'Soykırım' açıklaması... İletişim Başkanı Altun: Talihsiz, hadsiz ve hükümsüzdür

İrtibat Başkanı Fahrettin Altun, Ermeni terör örgütlerince şehit edilen Türk diplomatlar hatırasına tertip edilen "Şehit Diplomatlar Sergisi"nde konuştu. İrtibat Başkanı Altun, 6-8 Ekim vakaları…

İrtibat Başkanı Altun'un açıklamalarından satır başları şu biçimde:

Ermeni terör örgütlerinin suikastlarında yalnızca Türk yurttaşları değil aralarında Azerbaycan, İsveç, Amerika Birleşik Devletleri yurttaşlarının olduğu onlarca sivil de yaşamlarını kaybetti. Batı ülkeleri gözetmekle mükellef olduğu Türk diplomatları ne yazık ki gözetemedi. Tutulan teröristler lüzumlu cezaları almadı.

Terör örgütü PKK'nın emri neticesinde sivil insanlara müteveccih kırımlara sahne olan 6-8 Ekim hadiseleri de yeniden böyle bir teşebbüstür. Bu cinayetlerin failleri bugün dominant karşısına çıkıyor. Bugün katiller için hesap zamanıdır. Türkiye'yi ayrılmak isteyenlere karşı devletimiz ve halkımız her daim ayaktadır.

Mesnetsiz palavra ve kötüle her sene 24 Nisan'da olduğu gibi bu senede politik hesaplar için maksatlı sebeplerle tutuşturulmaya çalışıldı. Amerika Birleşik Devletleri idaresinin soykırım açıklamasını şanssız hadsiz ve kararsız olarak addediyor ve yalanlıyoruz. Bunun Amerika Birleşik Devletleri - Türkiye ilişkilerinde ciddi hasar oluşturacağı ortadadır. Beynelmilel hukuk açısından da bir karşılığının olmadığını söylemek istiyorum. Bizim tarihimizde kölelik, soykırım yoktur, olmamıştır. Bizi sömürgecilerin masasına meze yapacak bir tek yurttaşımız yoktur.

Türkiye, Ermenistan dahil hiçbir ülkeye karşı kin ve husumet beslemiyor. Yaşanan acıları adaletli bir hafıza ile anımsamalıyız. Ortak geçmişimizi husumet için değil sulh için bir fırsat olarak kullanma çağrımızı yinelemeliyiz.
Sayın Maşalyan'ın açıklamasında geçmişte yaşanan acıların yevmiye siyasetlere alet edilmesine dikkat toplaması ehemmiyetlidir.