Bilecik Sağlık Müdürü'nden uyarı: Vakalar arttı, ekipler gece saatlerine kadar çalışıyor

Bilecik Sağlık Müdürü'nden uyarı: Vakalar arttı, ekipler gece saatlerine kadar çalışıyor

Bilecik Sıhhat Müdürü Dr. Ferhat Damkacı, kentte son 2 haftalık süreçte koronavirüs hadiselerinde ciddi çoğalış olduğunu ifade ederek filyasyon takımlarının sabahtan gece geç saatlere kadar…

Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı olay oranı haritasında, 100 binde 494,25 olay oranıyla 'yüksek tehlikeli' şehirler arasında yer alan Bilecik'te 36'sı hekimli 85 filyasyon takımı, koronavirüs olayları ve temaslılarını tespit etmek için gece gündüz misyon yapıyor.

Şehir Sıhhat Müdürü Dr. Ferhat Damkacı, özellikle son 2 haftada olay rakamlarında ciddi çoğalış yaşandığını ve bu vaziyetin sıhhat çalışanlarının yoğunluğunu da artırdığını söyledi.

Ramazan dolayısıyla çoğu zaman takımların yanlarında götürdüğü azıklarla iftar yaptığını anlatan Dr. Damkacı, "Takımlarımız ramazan ayına karşın durmaksızın, iftar saatinde bulundukları yere göre bazen yemek bile yemeden, bazen yanlarına aldıkları azıkları ile vazifelerinin başındalar. Bizler de onlara her türlü yardımı sağlamaya çalışıyoruz. Mart ayına kadar muhakkak seviyede olan olay rakamlarında özellikle son 1-2 haftadır ciddi çoğalış mevzubahisi. Şu anda 36’sı hekimli olmakla beraber 85 filyasyon takımımız sabahtan gece geç saatlere kadar çalışıyor. Sıhhat çalışanlarımız, şu an sahada 170 şahıs ile etkin şekilde misyon alıyor. Şehir Sıhhat Müdürlüğü’nde kurulan Çağrı Merkezi tarafından ise hem aramalar da hem adres, telefon aktüellemelerinde, hem de çağrı değerlendirmede 60 sıhhat çalışanımızla ekiplerimize desteklediyen dostlarımız mevcut" dedi.

Milletin koronavirüsle gayret de sıhhat çalışanlarına destekledimesi gerektiğini ifade eden Dr. Damkacı, "Milletimizden var gücüyle çalışan sıhhat çalışanlarımıza yardım olmalarını, temaslı bilgilerini zamanında ve doğru vermelerini istiyoruz. Aynı zaman Şehir Hıfzıssıhha Heyeti tarafından alınan kararlara riayet etmelerini, maske, mesafe, paklik kaidelerine itina göstermelerini, bakanlığımız tarafından yürütülen aşılama çalışmaları kapsamında aşılarını olmadı bekliyoruz" diye konuştu.

Bilecik Sağlık Müdüründen uyarı: Vakalar arttı, ekipler gece saatlerine kadar çalışıyor