Bilim insanları adını koydu: 'Şeytan' mutasyonu ABD'ye korku salıyor!

Bilim insanları adını koydu: 'Şeytan' mutasyonu ABD'ye korku salıyor!

Haber ajanslarına düşen bir son dakika gelişmesi bir kez daha dünyayı şoke etti. ABD’nin California eyaletinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha bulaşıcı ve tehlikeli bir türünün tespit…

California San Francisco Üniversitesinden bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmada, Kovid-19’un daha fazla bulaşıcı ve şiddetli hasta edici yeni bir varyantının bulunduğu belirtildi.

Mevzubahis araştırma ekibinin, 1 Eylül 2020-29 Ocak 2021'ta eyaletin 44 bölgesinden 2 bin 172 test2 örneği üzerinde yaptıkları inceleme neticesi Kovid-19’un yeni türüne rastladıkları kaydedilen araştırmada, "B.1.427/B.1.429" veya "20C/L452R" isimi verilen yeni türün İngiltere ve Güney Amerika’da ilk sefer ortaya çıkan Kovid-19 varyantlarından değişik bir değişinim modeli sergilediğine dikkat çekildi.

Araştırmanın yazarlarından California San Francisco Üniversitesi Laboratuvar Tıbbi Profesörü Dr. Charles Chiu, Fox Haber’e yaptığı izahta, belirtilerden dolayı kaygılı olduğunu belirterek "Ancak şu an panik yapmıyorum. Bunu daha fazla araştırmalıyız." ifadelerini kullanmıştı. 

California varyantına bilim insanları 'İblis' ismini taktı. Araştırmacılara göre bu yeni varyant diğerlerinden daha tehlikeli zira 2020 seneyin mayıs ayında ortaya çıktığı düşünülen bu mutasyon hücreleri %40 daha fazla enfekte ediyor, ölüm rizikonunu yükseltiyor, ve aşılama veyahut öncesinde geçirilen enfeksiyon kaynaklı antikor sayısını da iki kat azaltıyor.Bilim insanları ismini koydu: İblis mutasyonu ABDye korku salıyorDiğer taraftan bu kötü tabloya karşın Dr. Charles Chiu, aşıların bu varyant karşısında daha az tesirli olduğuna konusunda bir data olmadığını dile getiriyor. 

San Francisco halk sıhhati yetkilileri tarafından ön incelemesi devam eden araştırma neticesinin ileriki günlerde yayımlanacağı bildirildi.

"DEĞİŞİNİMDE AÇIKÇA BİR ŞEYLER OLUYOR"

Sıhhat bilimi üzerine araştırmaların bulunduğu MedRxiv sitesinde yayımlanan bir çalışmada, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ içinde Kovid-19 ile benzer genetiğe sahip kaygı verici 7 ayrı değişiniminin oluşmaya başladığı öne sürüldü.

Araştırmanın daha hakem kurulu tarafından onaylanmadığına dikkat çekilerken, Kovid-19'un genetiğinde, temas ettiği insan bünyesine yerleşmesini kolaylaştıracak farklıklara rastlandığı kaydedildi.Bilim insanları ismini koydu: İblis değişinimi ABDye korku salıyorAraştırmanın yazarlarından Louisiana Eyalet Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Merkezi viroloğu Jeremy Kamil, "Değişinimde açıkça bir şeyler oluyor. Bence burada evrimsel değişimin açık bir imzası var." ifadesini kullandı.

Aynı sitede 8 Şubat'ta yayımlanan diğer bir çalışmada, İngiltere'de ortaya çıkan Kovid-19'un B.1.1.7 isimli yeni varyantının AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de dağılımının her 10 günde katlanarak arttığı ve mevcut seyre göre Mart 2021'e kadar bir hayli eyalette en baskın tür olacağı ikazı yapılmıştı.Bilim insanları ismini koydu: İblis mutasyonu ABDye korku salıyor
"İBLİS BURADA"

California Üniversitesi tarafından yürütülen ve Noel dönemi artan Kovid-19 olay ve ölüm sayılarına odaklanan araştırmaya göre, bu varyant da İngiltere'nin Şehir şehrinde ortaya çıkan varyantla eşit şekilde %70 daha bulaşıcı. 

Dr. Chiu LA Times'a yaptığı izahta "Keşke size verecek daha iyi haberlerim olsaydı ve bu varyantın hiç bariz olmadığını söyleyebilseydim. Ancak biz bilimi izliyoruz ve evet 'İblis' burada." sözlerini kullandı.

Eylül 2020 - Ocak 2021 tarih aralığında yapılan araştırmalara göre, resmi olarak B.1.427/B.1.429 isimi verilen varyant, ocak ayında California'da, hızlı dağılabilme özelliği sayesinde baskın hale geldi.Bilim insanları ismini koydu: İblis mutasyonu ABDye korku salıyor