Bilim insanları bir ilki başardı: Felçli hastanın düşünceleri yazıya dönüştürüldü!

Bilim insanları bir ilki başardı: Felçli hastanın düşünceleri yazıya dönüştürüldü!

Bilim dünyasında bir ilk hakikatleşti. Konuşamayan felçli bir adamın beyin dalgaları, tümcelere dönüştürüldü. Bu büyük zafer aynı vaziyetteki hastalar için ümit olurken zaferli harekâtta bilgisayar…

Konuşamayan felçli hastanın usundan geçenler bilgisayar algoritmasıyla okunup ekranda tümcelere döküldü.

Amerika Birleşik Devletlerili bilim insanları, geçirdiği felç sebebiyle konuşamayan bir hastanın beynine yerleştirdikleri elektrotlarla beyin dalgalarını araştırarak söylemek istediklerini bilgisayar ekranında tümceye döktü.

Amerika Birleşik Devletlerindeki California Üniversitesinde vazifeli tahlilciler, 15 seneden uzun bir müddet evvel geçirdiği rahatsızlık sebebiyle felç kalan, 30'lu yaşlarının sonundaki bir erkek hastayla çalıştı.

Tahlilciler baş, boyun, kol ve bacaklarını kısıtlı hareket ettirebilen ancak konuşamayan bu bireyin beyninin, konuşmayı hakimiyet eden bölgesinin yüzeyine elektrotlar yerleştirdi.

Çalışmada ilk olarak kobay, "su" veya "iyi" gibi çok kullanılan sözcükleri söylemeyi sınadı ve bu sırada elektrotlar beyin sinyallerini kaydoldu.

Kobayın tanımlanan 50 sözcüğü kerelerce söylemeye çalıştığı çalışmada, algoritma en sonunda 1000'den fazla kelime oluşturulabilecek 50 sözcüğü ayırt edebildi.

Algoritma, kobayın "Nasılsın?" veya "Susadın mı?" suallerine verdiği "Çok iyiyim." ya da "Hayır susamadım." gibi vermeye çalıştığı yanıtlarını beyin etkinliğinden deşifre ederek bu ifadeleri kelime kelime bilgisayar ekranına gönderdi.

Bu yanıtlar, kobayın konuşmayı sınamasından 3 veya 4 saniye sonra ekranda yer aldı.

Böylece çalışmada, bilgisayar algoritması beyin dalgalarından yararlanılarak konuşamayan felçli bireylerin söylemek istedikleri bilgisayar ekranında deşifre edildi.

Araştırmanın neticeleri, "New England Journal of Medicine" mecmuasında yayımlandı.

: İlginize Sürükleyebilir Büyük trajedi: 1300 birey kayıp!Vahşetin de ötesi... Kanınız donacak! 'Ne yapıyorsun?' demeden kibriti çaktı'2 aşıyı karşılaştırdılar... İşte koronaya karşı en tesirli olanı