Bilim insanları uyardı: Küresel ısınma böbrek taşı riskini artırıyor

Bilim insanları uyardı: Küresel ısınma böbrek taşı riskini artırıyor

Dünyanın koronavirüs ile çabası son hız sürerken küresel ısınma ile alakalı oldukça dikkat çekici bir araştırma yapıldı. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan araştırma artan sıcaklıkların böbrek taşında

2 yıldır koronavirüs ile gayret eden dünyayı bekleyen çok daha ciddi bir tehdit var; Küresel ısınma

Uzmanlar Küresel abuhava farklılığının tetiklediği dünya genelinde yükselen sıcaklıklara karşı ihtarlarını sürdürürken Amerika Birleşik Devletlerinden oldukça eksantrik bir araştırma neticeyi geldi.

Amerika Birleşik Devletlerili uzmanlar artan sıcaklıların böbrek taşlarında çoğalışa neden olacağı neticesine erişti.

Neticeleri hakemli bilim mecmuası Scientific Reports'ta yayınlanan çalışmaya göre, çoğalış durdurulamaz olsa da alınacak ihtiyatlar ile bu gidişatı gevşetmek olası.

Gözden Kaçmasın30 bin yıldır uyuyan virüs uyandı... Rus bilim insanlarından uyarı geldi30 bin yıldır yatan virüs uyandı... Rus bilim insanlarından ihtar geldi! Haberi görüntüle

İki abuhava senaryosu tanımlayan Philadelphia Çocuk Hastanesi'nde görev alan bilim insanları 2100 senesine kadar vasati sıcaklığın 2,3 derece çoğalması gidişatında böbrek taşı olan şahıs rakamının yüzde 2,2 çoğalacağı neticesine erişti.

3.6 derecelik çoğalışa konut sahipliği yapan ikinci senaryoda ise böbrek taşı olan şahıs rakamının takribî yüzde 4 çoğalacağı tanımlandı.

SICAKLIK NASIL BÖBREK TAŞINA NEDEN OLUYOR?

Peki yükselen sıcaklıklar nasıl oluyor da böyle bir tesire sahip oluyor? Bilim dünyası henüz bu gidişatı açıklayan bir tez üzerinde hemfikir olmuş vaziyette değil.

Ancak daha yüksek sıcaklıkların daha fazla suyun buğulaşmasına neden olmasının bu vaziyette kilit rol oynadığı düşünülüyor.

İnsan bedeni dikkate alındığında bu, su buğulaştıkça idrarın daha konsantre hale geldiği anlamına geliyor.

Konsantre idrar, kalsiyum, oksalat, fosfatlar ve ürik asidin kristalize olması ve böylece taş oluşturması için ideal bir civarın oluşmasına neden oluyor.

Gözden KaçmasınKorkutan sıcaklık: Alaska aralık ayında 19.4 dereceyle rekor kırdıKorkutan sıcaklık: Alaska aralık ayında 19.4 dereceyle rekor kırdı!Haberi görüntüle

Öte yandan abuhava krizi ile gayrette tıpkı pandemi ile gayrette karşımıza çıkan bir mesele var; komplo kuramları.

Uzmanlar aşılar ve caddeye çıkma kısıtlamaları hakkında esassız komplo kuramlarını arttıranların dikkatlerini yeni senede abuhava siyasetine çevirebileceğini belirtiyor.

Stratejik Diyalog Enstitüsü ISD düşünce kuruluşundan analist Ciaran O'Connor yaptığı açıklamada "Komplo teorisyenleri abuhava siyasetini medeni serbestliklerin kaybı ve serbestliklerin kaybı olarak çerçevelendirecek"  dedi.

O'Connor'a göre, platformlar arası bir iletileşme hizmeti olan Telegram, büyük ihtimalle komplo grupları tarafından bu fikirlere konut sahipliği yapacak.