Bilim insanlarından korkutan uyarı: Bazı maskelerde 'ölümcül' kimyasal izleri bulundu

Bilim insanlarından korkutan uyarı: Bazı maskelerde 'ölümcül' kimyasal izleri bulundu

Koronavirüs ile yaşamımızın bir parçası haline gelen maskeler ile alakalı korkutan bir açıklama geldi. Bilim insanları bazı maskelerde 'ölümcül' kimyevi izler tespit ettiklerini duyurdu.

Koronavirüse kaşı pek çok aşı geliştirilse de uzmanlar maske mesafe ve paklik uyarılarını tekrarlıyor.

Pandemi ile yaşamlarımızın bir parçası haline gelen maskeler ile alakalı oldukça ürkütücü bir büyüme yaşandı.

Hamburg Etraf Enstitüsü'de vazife alan bilim insanları bazı maskelerde 'ölümcül' kimyevi izler tespit ettiklerini duyurdu.

Takım ismine açıklamalarda bulunan Profesör Michael Braungart, bazı maskelerin tanımlanan standartlarda olmadığını belirtti.

"RİSKLİ NETİCELERE HAMİLE"

Mevzubahisi maddelerde 'ölümcül' kimyevi izlere tesadüfüldüğünün altını çizen Braungart şu ifadeleri kullandı;

"Bu maskeler aracılığı ile ağzımızdan ve burnumuzdan soluduğumuz şey hakikatinde son derece riskli neticelere hamile"

'KOKU' İÇİN İNSAN SIHHATİ İLE OYNUYORLAR

Takım standartların altında olan bu maskelerin yeni bir maske koliyi açıldığında 'pak' koku veren kimyevi olan formaldehit ve öbür kimyevileri kapsadığı keşfetti.

Braungart, "Bu maskeler Formaldehit ve hatta anilin bulduk ve maskeden gelen güzel olmayan kimyevi kokuları kapatmak için bilinmez suni kokuların uygulandığını tespi ettik" dedi.

'MAVİ MASKE' UYARISI

Bilim insanı aynı açıklamasında mavi renkli maskelerin bir kısmında kobalt maddesi keşfettiklerini de sözlerine ilave etti.

Takım yaptığı araştırmada Formaldehit'in yanı gizeme 'riskli' olarak sınıflandırılan florokarbonların sarih ispatlarını da tespit etti.

Florokarbonlar insan sıhhati için son derece tehlikeli olarak görülüyor ve bilim insanları son yarıyılda bu maddenin afaki kullanımının durdurulması için çağrıda bulunuyor.