Bilim insanlarından yeni virüs dalgası uyarısı

Bilim insanlarından yeni virüs dalgası uyarısı

Birleşik Krallık'ta hükümete danışmanlık yapan bir bilim insanı, ülkede Covid-19 salgınının üçüncü dalgasının başlıyor olabileceği ihtarında bulundu.

Cambridge Üniversitesi'nden Profesör Ravi Gupta, yeni koronavürüs hadiselerinin sayısının henüz görece düşük olmasına rağmen, Hindistan'da ortaya çıkan ve daha evvel ülkede egemen olan değişinime göre daha süratli bulaştığı düşünülen varyantın, hadiselerde süratli bir çoğalışa yol açtığına dikkat çekti.

Profesör Gupta, bu sebeple, hükümetin, 21 Haziran'da başlatmayı düşündüğü "bayağıya dönüş" sürecinin ertelenmesinin doğru olacağını düşünüyor.

Etraf Bakanı George Eustice de, salgın dolayısıyla uygulanan temkinlerin kaldırılması tasarısının ertelenmesi ihtimalinin dışlanamayacağını söyledi.

30 Mayıs Pazar günü açıklanan günlük bilgiler İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık'da yeni olay sayılarının 5 gün üst üste 3 bini aştığına işaret ediyor.

Oysa 12 Nisan ile geçen hafta başı arasında başka bir deyişle 1,5 buçuk ay süresince günlük hadiseler hep bu sayının altında olmuştu.

Bilim insanlarından yeni virüs dalgası uyarısı

BBC'nin sualleri yanıtlayan Profesör Gupta, "Birleşik Krallık'ta üçüncü dalga başlamış olabilir mi?" sualine "Evet" diye cevap verdi.

"Yeni olayların sayısı direnerek çoğalıyor ve bunların en az üçte biri Hindistan varyantı. Tabi sayılar şu anda görece düşük ama salgın dalgalarının tümü bir vakit böyle düşük sayıların ısrarla devam etmesiyle başlıyor, sonra birden patlıyor. Dolayısıyla burada kritik olan şey yeni bir dalganın başlangıç işaretlerini görüyor olmamız."

Buna karşılık Birleşik Krallık'ta aşılananların oranının fazla olması sebebiyle, üçüncü dalganın bundan evvelkilere göre patlama noktasına gelmesinin daha uzun zaman alması beklenebilir.

Profesör Gupta bunun aynı zamanda yanlış bir güven duygusu yaratması riskine de işaret ediyor.

İngiltere hükümetinin Yeni Solunum Yolları Virüsü Riskleri Danışma Grubu NERVTAG abonesi olan Profesör Gupta hükümetin salgın temkinlerinin ehemmiyetli bir kısmını kaldırmak için tanımladığı 21 Haziran tarihinin, "Elimizde yeterli bilgi toplanıncaya kadar" birkaç hafta zamanla ertelenmesi gerektiği görüşünde.

"Yanlış kararın kar-hasar hesabını yaptığınızda, büyük ağırlıkla hasar çıktığı başka bir deyişle erteleme gerektiği görüşündeyim" diye ilave ediyor.

Bilim insanlarından yeni virüs dalgası uyarısı

HÜKÜMET HANGİ ŞARTLARDA AÇILMAYI ERTELEYEBİLİR?

İngiltere hükümeti 2021 başından beri uyguladığı sıkı salgın tedbirlerini 29 Mart'tan bu yana birkaç safhada kaldırmaya başladı ve son safhanın da 21 Haziran olacağını bildirdi.

21 Haziran'daki bütüne yakın açılma ertelenmezse, insanlar bu tarihten itibaren iç ve dış mekanlarda hürce bir araya gelebilecek.

Hükümet 21 Haziran'daki açılma için şartların uygun olup olmadığını daha evvel duyuru ettiği bilgileri değerlendirerek karara bağlayacak.

BBC'nin suallerini yanıtlayan Etraf Bakanı George Eustice ise ihtiyatlı konuştu.

Eustice, "Hiçbir ihtimali dışlayamayız. Bunun zorlu bir salgın olduğunu, gidişatın değişken olduğunu öğreniyoruz. Tanımlanan tarihten iki hafta evvel bu değerlendirmeyi yapmamız gerekiyor" dedi.

Hükümet en son 17 Mayıs tarihinde açılmada bir adım daha atmış, restoran ve bar gibi iç mekanlarla konutlarda emin tedbirlere dikkat edilerek bir araya gelinmesine izin vermişti.

Bu adımın, hadiseler üzerindeki tesirinin aradan geçen haftalar içinde ölçülebilir hale gelmesi bekleniyor.

Hükümet 14 Haziran'da bu mevzudaki son kararını vererek 21 Haziran'da İngiltere'de bütün açılma olup olmayacağını kamuoyuna açıklayacak.

İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler'de ise salgın tedbirleri özerk idarelerin kararlarıyla, İngiltere'dekinden değişik olabiliyor. İskoçya hükümeti tedbirleri 7 Haziran'da kaldırmayı umuyor. Galler tedbirleri 3 Haziran'da değerlendirecek. Kuzey İrlanda'da ise bazı tedbirler 24 Mayıs'da kaldırıldı ve 10 Haziran'da yeni bir değerlendirme yapılacak.