Bilim insanlarından zengin ülkelere çağrı: Aşılarınızı Hindistan'la paylaşın!

Bilim insanlarından zengin ülkelere çağrı: Aşılarınızı Hindistan'la paylaşın!

Yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerden Hindistan'da günlük hadise rakamı rekor seviyede yükselişini sürdürüyor. Ülkede günlük Kovid-19 hadisesi ve ölü rakamı…

Hindistan, 2 Nisan'dan bu yana günlük bazda dünyada en fazla hadise kaydolunan ülke konumunda bulunuyor. Hadise rakamı 4 Nisan'da 100 binin, 15 Nisan'da 200 binin ve 21 Nisan'da 300 bini üzerine çıktı.

Günlük hadise rakamı 6 gündür 300 binin üzerine izliyor.

Hadise çoğalışıyla orantılı olarak virüse bağlı vefatlar da arkasıydı. 20 Nisan'da 2 binin üzerine çıkan virüse bağlı günlük can kaybı rakamı, 27 Nisan haysiyetiyle 3 bini aştı.

Popülasyonu 1,4 milyara yanaşan Hindistan'daki tırmanış, salgının dünyadaki seyri açısından kaygılara yol açıyor.

İngiltere'nin önde gelen bilim insanları, Hindistan gibi düşük kazançlı popülasyonun fazla olduğu ülkelerde çoğalan koronavirüs hadiseleriyle gayret için Başbakan Boris Johnson ve değişik zengin ülkelerin liderlerine Kovid-19 aşılarını paylaşmaları çağrısı yapıyor.

Wellcome Trust Vakfı İdareyicisi Sir Jeremy Farrar, İngiliz Guardian gazetesine yazdığı yazıda, İngiltere ve değişik zengin ülkelerin milli aşılama programlarına ve Covax'a ek olarak aşılarını dünyanın geri kalanıyla da paylaşmaları gerektiğini söyledi.Bilim insanlarından zengin ülkelere çağrı: Aşılarınızı Hindistanla paylaşınFarrar, İngiltere'nin başı sürüklemesi gerektiğini belirtip "Popülasyonumuzun Birleşik Kraliyet popülasyonunun yarısından aşırısını aşıladık, buna Kovid-19 sebebiyle azami tehlike grubunda olanlar da dahil. Gerçeğinde İngiltere neredeyse, Covax'ın acil lüzum dinleyen 120 ülkeye dağıttığı kadar aşı dozunu kendi yurttaşlarına uyguladı" dedi.

Her ülke popülasyonundaki en fakir % 20'lik kesime aşı dağıtımı yapma emeliyle oluşturulan BM dayanaklı Covax programının Mayıs ayına kadar dağıtması tasarlanan Oxford/AstraZeneca aşı dozlarından sadece beşte birlik kesimi teslim edilebildi. Sebebi de küresel tedarikte yaşanan güçlükler ve yetersizlikler.

Yüksek kazançlı ülkelerde her dört bireyden biri korunabiliyorken, düşük kazançlı ülkelerde ise 500 bireyden sadece bir birey koruma altında. Bu ülkelerin çoğunda da henüz aşılanmayan sıhhat çalışanları yaşamlarını riske atıyor. 

Amerika Birleşik Devletleri, kendi ülkesinde henüz kullanım onayı almasa da Hindistan'a 60 milyon doz Oxford/AstraZeneca aşısı yollayacağını duyurdu.

Farrar, aşı paylaşımının her ülkenin kendi çıkarına da olduğunu söyledi.

'KABUL EDİLİR BİR VAZİYET DEĞİL'

Guardian gazetesine konuşan Oxford Aşı Grubu Başkanı Prof. Andrew Pollard da İngiltere'nin ülke içinde her erişkini aşılaması gerektiğini ifade etti ama aşı paylaşımının ehemmiyetine dair de şu yorumu yaptı:

"Küresel olarak liderlerin 'dünya popülasyonunun gözümüzün önünde can vermemesi için ne yapmalıyız' demesi gerekli henüz bunu görmüyoruz.

"Binlerce birey aşıya ulaşımları olmadığı için can verirken, yüksek kazançlı ülkelerde gençleri aşılamaya odaklanmaya devam etmek kabul edilir bir vaziyet değil … İnsanların gelecek ay can vermesini yasaklamak istiyorsak onlara bu ay aşı yapmamız gerekli."

Hindistanda radikal çağrı: Yetkililer cinayet suçundan yargılansınHindistan'da radikal çağrı: Yetkililer cinayet kabahatinden suçlansın

Londra Hijyen ve Tropik İlaç Mektebi LSHTM Viroloji Profesörü Polly Roy, Hindistan'daki vaziyetin zengin ülkeler üzerinde baskıyı artırdığını söyledi:

"Hindistan'daki Kovid-19 gidişatı hakimiyetten çıktı. Hindistan'ın virüsün bulaşmasını durdurmak için olası olduğu kadar çok şahsı aşılaması gerekli."Bilim insanlarından zengin ülkelere çağrı: Aşılarınızı Hindistanla paylaşın"Enfeksiyonu ve vefatları durdurabilmek için aşılarımızı paylaşmamız gerekli. Aşılama, Kovid'in ilerleyişinin hakimiyet altına alınabilmesi için kilit ehemmiyette, hem Hindistan için hem de bizim için."

LSHTM Aşı Merkezi Başkanı Prof. Beate Kampmann da İngiltere'nin kendi popülasyonunun gereksiniminin beş katı kadar aşı sipariş ettiğini söyledi. Kampmann, sürü bağışıklığı kapsamında düşük tehlike grubunda kalan 30 yaş altı grubu aşılamak yerine politikacıların bu aşıları Hindistan ve değişik ülkelerdeki en fakir ve yoksun kesime vermeleri gerektiğini ifade etti.

İngiltere, Covax programına 548 milyon sterlin katkı yaptı. Nisan başı haysiyetiyle ülke içinde kullanılmak üzere de 400 milyon aşı dozu sipariş etti. İngiltere lüzum aşırısını da affedeceğini duyurmuştu.

Başbakan Boris Johnson'ın lafçısı, aşıların Hindistan'a ihraç edilip edilmeyeceği suali üzerine Salı günkü açıklamasında henüz İngiltere'de lüzum aşırısı aşı olmadığını, önceliğin ülke popülasyonunun aşılanması olduğunu söyledi.

Gazetecilere konuşan lafçı, "Şubat ayında lüzum aşırısı aşıları Covax havuzunda yakalayacağımızı ve lüzum sahibi ülkelere yollayacağımızı söyledik. Ama şimdilik Birleşik Kraliyet'ın öncelik listesi yönünde ülke içinde dağıtıma bakıyoruz, lüzum aşırısı doz yok ama değerlendirmeye devam edeceğiz" dedi.

Lafçı, İngiltere'nin Covax'a yaptığı 548 milyon sterlin katkıyı ve Hindistan'a sevk edilen tıbbi malzeme dayanağını andırdırdı. İngiltere'nin Hindistan'a yolladığı, aralarında solunum makineyi, oksijen konsantratörünün bulunduğu 200 parçalık tıbbi makineler Salı günü Delhi Havalimanı'na erişti.

İngiltere'de aşılanma 42 yaş grubuna çekildi. Ülkede 26 Nisan haysiyetiyle aşılananların rakamı da 47 milyonu geçti.