Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman yapılacak? Gözler Bakan Fahrettin Koca'nın açıklamasında

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman yapılacak? Gözler Bakan Fahrettin Koca'nın açıklamasında

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Bilim Kurulu her hafta belirli tarihlerde toplanıyor. Geçtiğimiz hafta toplantı 16 Şubat tarihinde yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin…

Bilim Heyeti Toplantısı konusunda araştırmalar hızlandı. Daha bu haftaki toplantının tarihi izah etmedi. Geçtiğimiz Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yoluyla katılarak başkanlık ettiği Koronavirüs Bilim Heyeti toplantısının hemen peşinden yazılı izah yaptı. Bakan Koca, artık önlemlerle alakalı olay sayılarına göre ‘yerinde karar’ dönemine geçildiğini bildirdi.

BİLİM HEYETİ TOPLANTISI NE VAKİT YAPILACAK?

Bilim Heyeti Toplantısı’nın ne vakit yapılacağı daha izah etmedi. Geçtiğimiz hafta 16 Şubat tarihinde yapılan toplantının hemen peşinden Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) olay sayılarında ülke genelinde son zamanda 7-8 bin bandında bir sıkışmanın mevzubahis olduğunu ve artık önlemlerle alakalı olay sayılarına göre "yerinde karar" dönemine geçildiğini bildirdi.

"Önlemlerle alakalı artık olay sayılarına göre 'yerinde karar' dönemine geçiyoruz." ifadesini kullanan Koca, Kovid-19'a karşı şu anda en kuvvetli iki silahtan birinin aşı, diğerinin ise doğru bilgi olduğunu vurguladı. Koca, hem aşıyı hem de doğru bilgiyi toplumda yaygınlaştırmak için şart olan her şeyi yapacaklarının vurguladı.

Bilim Heyeti Toplantısı ne zaman yapılacak Gözler Bakan Fahrettin Kocanın açıklamasında

Koronavirüs Bilim Heyeti ile bir araya gelerek salgınla mücadelede mevcut vaziyeti ve yürütülen çalışmaları değerlendirdiklerini belirten Koca, "Salgın idareninde 'yerinde karar' döneminde olduğumuzdan geçtiğimiz hafta söz etmiştim. Yerinde alınacak kararlara asal olması emeliyle bir haftalık toplam olay sayılarının nüfusa oranlı olarak şehirlerimizdeki vaziyetini gösteren haritayı yayımladık. Bu verileri her hafta düzenli olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Daha ayrıntılı göstergelere ait çalışmalar da yapılmaktadır." bilgisini verdi

Koca, önlemlere ve kısıtlamalara uyumun tesirinin hep beraber görüldüğüne dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Ancak vaka sayılarında ülke genelinde son zamanda 7-8 bin bandında bir sıkışma söz konusudur. Her gün ne yazık ki hala 100'e yakın yurttaşımızı bu hastalık nedeniyle kaybediyoruz. Normal hayatımıza dönmek için vaka sayılarını ehemmiyetli ölçüde azaltmak zorunluluğundayız. Ülkemizde de görülen değişinimlere karşı etkin bir çalışma yürütüyoruz. Buna karşın bir takım değişinim türlerinin bulaşma oranı çok daha yüksek. Bu rizikosu göz ardı etmeden önlemlere uymaya ısrarla devam etmek zorundayız."