Bilim kurulu üyesi bayram tatili dönüşüne dikkat çekti ve uyardı

Bilim kurulu üyesi bayram tatili dönüşüne dikkat çekti ve uyardı

Koronavirüs Bilim Heyeti abonesi Prof. Dr. Seçil Özkan, Biontech aşısında iki doz arasındaki zamanın 3 haftaya çekilmesinde bayram tatili tesirinin olduğunu söyledi. Özkan, "Bayramda seyahate,…

Sağlık Bakanlığı, Biontech aşısında iki doz arasındaki vakti 4 haftadan 3'e çekti. Sinovac seçim edenler ise aşısının iki dozunu da 4 hafta arayla olabiliyor. Bilim Heyeti abonesi Prof. Dr. Özkan, bilimsel olarak iki doz arasının Biontech'te en az 3 hafta, Sinovac'ta ise 4 hafta olabildiğini söyledi. Özkan, "Gerçeğinde her aşının iki dozu arasında belli tarifleme ölçüyü vardır. Sinovac için '4 hafta' diyoruz, Biontech için 'en az 3 hafta' diyoruz. Bu, 'en az' kavramları dışında da iki dozun arası daha uzun da yakalanabilir. Biontech için en az 3, Sinovac için en az 4 hafta. Faz çalışmalarında Sinovac için en az 4 hafta olarak tanımlandı" dedi.

'TEHLİKEYİ EKSİLTMEK İÇİN'

Yeni gidişatta Biontech'te zamanın 3 haftaya çekildiğini andırdıran Özkan "Bunun bize faydası; bayramda mucizevi bir hareketlilik olacak, bayramdan evvel seyahate, memlekete gidenler var. Burada tehlikeyi azıcık daha eksiltmek, hasta olursak da hastalığı hafif geçirmek emeliyle isteyenler, 3'üncü haftada 2'nci doz Biontech'lerini olsunlar. 3 haftaya çekilmesinin sebebi, hareketlik çoğaldığı için korunmayı artırmak. 'Biontech'i 4'üncü, 5'inci haftada yaptırsanız tesiri yok' diye bir şey yok. Bu, Biontech için en az 3 hafta; bilimsel doğru bu biçimde. Tatile gidenler oldu, memlekete gidenler de oldu, hafta sonu çıkanlar da var. Bayram süresince de aşılama devam edecek. Bence 3'üncü haftada 2'nci dozlarını olmaları, kendilerini gözetmeleri için verimli olacaktır" diye konuştu.

'DÖNÜŞTE ÇOK DİKKATLİ OLMALIYIZ'

Prof. Dr. Özkan, bayram tatili dönüşünde dikkat edilmesi gerekenlere ait şöyle konuştu:

"Kalabalık gördüğümüz, 2 metre mesafeyi kuramadığımız her yerde maske ve hijyene çok dikkat etmek gerekiyor. Olası olduğu kadar ziyaretlerimizde el öpme yapmamamız gerekiyor. Temastan uzak biçimde bayramlaşmayı, yeme içmede maskeyi sırayla çıkarmayı, sarih havada çıkarmaya, kapalı alanda çıkarmamaya çalışma usullerini kullanacağız. Bayram tatilinden döndükten sonra bir yerden virüsü aldıysak 5-14 günde çıkacak. Döndükten sonra orada dikkatli olduğumuzdan daha çok bu tarafta da dikkatli olmalıyız. Döndüğümüzde toplu yerlere gitmemeye çalışmalıyız, gitmemiz gerekiyorsa maske ve mesafe kaidesine uyarak gitmeliyiz."

: İlginize Sürükleyebilir Erdoğan 'Buradan AB'ye sesleniyorum' deyip açıkladı: Ne oldu, siz lafınızı yakaladınız mı?Baykar ilk kere paylaştıŞok yargılama! '80 yaşındakiler can verecek diye...'

'TATİL DÖNÜŞÜ SEMPTOMLARI HAKİMİYET EDELİM'

Prof. Dr. Özkan, tatil dönüşünde aşı sırası gelenlere aşılarını yaptırmaları çağrısında da bulunarak, "Aşılarımızı da buluşmamız güzergahında yaptırmamız gerekiyor. Bu fırsatı değerlendirmek gerekli, aşıyı bulamayan insanlar var. Sağlık personelimiz çılgın gibi çalıştı ve çok emek verdiler; bu emeklerimiz boşa gitmesin. Azıcık daha dayanalım ve aşımızı olalım. Döndüğümüzde bunlara daha özel dikkat edelim zira bulaşma olmuş olabilir, biz de hiç bulgu olmayıp taşıyor olabiliriz. Bulguları da kendimizde iyi takip etmemiz gerekir. Tatil dönüşünde ateş, eklem sızısı, boğaz sızısı ve burun akıntısı gibi şikayetlerimiz olup olmadığını izleyerek, olursa en yakın sağlık kuruluşlarına müracaat etmelerini öneriyorum" dedi.