Bilim Kurulu üyesi İlhan'dan önemli 'Kurban Bayramı' uyarısı

Bilim Kurulu üyesi İlhan'dan önemli 'Kurban Bayramı' uyarısı

Bilim Heyeti azası Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, geçen sene Kurban Bayramı'ndan sonra eylülden itibaren olay rakamlarında çoğalış yaşandığını hatırlatarak, "Bayramda çok kalabalık olmamaya…

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Millet Sıhhati Ana Bilim Dalı Başkanı, Bilim Heyeti azası Prof. Dr. İlhan, Kurban Bayramı tatili evveli ihtarlarda bulundu. Prof. Dr. İlhan, geçen sene bayramda kaidelere uyulmadığı için eylül-ekim'den itibaren artan hadiseler ile karşılaştıklarını dile getirerek, "Bu yarıyıl azıcık değişik bir yarıyıl. Bu yarıyıl korunmayı hepimiz öğreniyoruz. Bayram kazançken aşımızı olarak bayrama girmeye gaye etmiş olmalıyız. En azından 1 doz aşı olursak bayramdan sonra ikinci doz sıramız gelecektir. Bayramda çok kalabalık olmamaya dikkat etmeliyiz. Elbette büyüklerimizi ziyaret edelim; ama maskeye, mesafeye dikkat edelim. Aşılarını olmayan yurttaşlar varsa onların da bayrama girmeden aşılarını olmasının doğru olacağını ifade etmek gerekiyor" diye konuştu.

'EN FAZLA 2 BİREY GİDİLMELİ'

Prof. Dr. İlhan, kurban pazarlarında ve kesim yerlerinde koronavirüs ile gayret kapsamında kalabalık oluşturulmaması gerektiğini söyledi. İlhan, "Kurban Bayramı’nda hem kurbanlık tercihlerinde hem de kesim yerlerinde bir kalabalık haliyle olacaktır. Kurban kesimine olabildiğince az rakamda birey gitmekte fayda var. Bir aileden 2 bireyin gitmesi doğru olacaktır. Kurbanlık seçerken çok kalabalık oluyor, herkes bakıyor. Reelinde bakıp, kararını verip gezenti yapmadan bir an evvel kurbanlığını seçip dışarıya çıkmak daha doğru bir şey. Kurbanlık kesiminde de böyle. Kalabalık olmadan kurbanın kesilip, kurban etini aldıktan sonra dağıtım ve bölmeyi yurttaşların müstakil bir yerde yapması daha doğru olacaktır. Bazen görüyoruz, kurban kesilen yerlerde yurttaşlar dağıtacakları parçaları ayırmaya çalışıyor, bu da çok yoğunluğa neden oluyor. Bunun yerine olabildiğinde az birey ile sırası gelince orada bulunmak, kapalı yerlere girmek için tez etmemek, sırası gelenlerin mezbahalara girmesi en doğru yaklaşım olacaktır" dedi.

: İlginize Sürükleyebilir Aşılamada gereklilik olur mu? Bakan Koca’dan delta varyantı açıklamasıYıl sene kritik bilgileri aktardı! Kaşif Kozunoğlu suali... 'Gülen ile surat surata görüştüm'Türkiye günlerce bu cinayeti konuştu! Bu sabah düğmeye basıldı

'SİGARA' UYARISI

Prof. Dr. İlhan, kurban pazarlarında geçen sene olduğu gibi bu yıl da tokalaşma çubuğu kullanılabileceğini belirterek, "Dezenfektan bulunduruluyor kurban kesim yerlerinde; ama tokalaşmak yerine yeniden sopa kullanılabilir. Bir de bu kalabalık yerlerde yurttaşların sigara içmemesi gerektiğini de söylemek gerekiyor. Sigara içmek maskeyi çıkarmaya neden oluyor hem kurban satış yerlerinde hem de kurban kesim yerlerinde. Maskenin çıkmaması sağlanmalı. Kurbanlıkları yurttaşlar Türkiye'nin değişik yerlerinden getiriyor. Virüsün çok kalabalık yerleri beğendiğini düşünürsek, buralarda kesinlikle maske takmaya özen gösterilmeli. Temastan, tokalaşmaktan sakınmalı, geçen sene olduğu gibi tokalaşma çubuğu kullanmanın doğru bir yaklaşım olacağı kanısındayım" diye konuştu.