Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz'dan bayram için uyarı

Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz'dan bayram için uyarı

Koronavirüs Bilim Heyeti Azası Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Kurban Bayramı'nda koronavirüs ihtiyatlarına geçimin daha da ehemmiyet kazanacağını vurgulayarak, "Bayram ziyaretlerinde salgının…

Kayıpmaz, Anadolu Ajansı muhabirine, bayramda yurttaşların kendi sıhhatlerini ve cemiyet sıhhatini gözetmek için toplu taşıma vasıtalarını kullanırken, konut ziyaretlerinde ve kapalı etraflarda Kovid-19 önlemlerini bakımsızlık etmemeleri gerektiğini söyledi.

Hareketliliğin artacağı bayramda Kovid-19 ihtiyatlarına geçimin daha da ehemmiyet kazanacağının altını çizen Kayıpmaz, "Bayram ziyaretlerinde maske, sosyal mesafe ve hijyen kaidelerini unutursak hadise rakamlarının çoğalmasına zemin hazırlamış oluruz. Bayram ziyaretlerinde salgının bitmediği unutulmamalı." ifadesini kullandı.

Kayıpmaz, şehir içi ve şehirler arası yolculuklarda toplu taşımayı kullanacaklara da "Bayramda toplu taşıma vasıtalarını kullanacakların yolculuk süresince maskelerini çıkarmamaları, sosyal mesafeye dikkat etmeleri gerekiyor. Sıcak havalarda maskeli olmak daha güç olsa da yurttaşlar, kendi sıhhatleri ve cemiyet sıhhati için bu mevzuda tembelliğe kapılmamalı." ihtarında bulundu.

"KAPALI ETRAFLARDA KALABALIK BİÇİMDE BULUNULMAMASI GEREKİYOR"

Kayıpmaz, kapalı etraflarda toplanmasının virüsün bulaşma tehlikesini artırdığını andırdırarak, "Bayram ziyaretlerinde virüsün dağılmasını önlemek için kapalı etraflarda kalabalık biçimde bulunulmaması gerekiyor. Kapalı etraflarda muhtemel olduğunca az bireyin bulunmasını, bu civarların sık sık havalandırılmasını, ziyaretlerin kısa yakalanmasını ve ziyaretlerde yenilip içilmemesini nasihat ediyorum." ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Kayıpmaz, "Tatile gidenler otellerin özellikle lokanta, lobi gibi kapalı alanlarında daha dikkatli olmalı, sosyal mesafeyi gözetmeli ve muhtemel olduğunca az yerle temas ederek hijyene dikkat etmeliler." dedi.

"ÖNLEMLERE UYULMAMASI SÜRATLİ BULAŞAN DELTA VARYANTININ YAYILIMINI ARTIRIR"

Kovid-19'un varyantlarının temkinler dikkate alınmadığında daha kolay bulaştığını vurgulayan Kayıpmaz, şunları kaydoldu:
"Önlemlere uyulmaması süratli bulaşan delta varyantının yayılımını artırır. Bu da bayramdan sonra hadise rakamlarının yükselmesine neden olabilir. Bu sebeple tüm yurttaşlarımızın Kovid-19 aşılarını olmaları, maske, sosyal mesafe, hijyen gibi kaidelere de titizlikle uymaları gerekiyor. Aşımızı olur ve önlemlere uyarsak kısıtlamaları tekerrür yaşamaz ve olağan yaşamımıza devam edebiliriz."