Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz'dan flaş sözler: 'Ramazan'da ek tedbirler gelebilir'

Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz'dan flaş sözler: 'Ramazan'da ek tedbirler gelebilir'

Olay rakamları çoğalmaya devam ediyor... Koronavirüs Bilim Heyeti Azası Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, Ramazan ayı içerisinde ek önlemlerin alınabileceğini söyledi. Doç. Dr. Kayıpmaz, bu ihtiyatlarla…

Koronavirüs Bilim Heyeti Azası Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi MAKÜ Sıhhat Bilimleri Fakültesi tarafından 4'üncüsü tertip edilen Beynelmilel Sıhhat Bilimleri ve Yaşam Kongresi'ne konuşmacı olarak katıldı.

Pandemi yarıyılında yerli yapımın ne kadar ehemmiyetli olduğunun anlaşıldığına işaret eden Doç. Dr. Kayıpmaz, "Nasıl anladık, hayvancılıkta, tarımda, korunma sanayiinde ve bizim sıhhat bilimlerinde yerli yapım olmazsa olmazımız. Biz bugün aşılarda neden güçlük yaşıyoruz. Gerçi şu anda 18 milyona erişti yaptığımız aşı rakamı, onu da niçin yaşıyoruz dışa bağımlıyız. Şu anda bizim üniversitelerimizde, bizim insanlarımız tarafından geliştirilen aşıların ön tasarıya çıkmasıyla, üretilir hale gelmesiyle biz bu pandemi, Covid-19 belasından veya bundan sonra karşılaşacağımız öbür solunum yolu hastalıklarından kendi yerli aşılarımızla ancak kurtulabileceğiz. Bu yerli aşılarımızı düşük maliyetli ülkemizde üretebilirsek belki de yurt dışındaki bir hayli ülkeye de deva olacak biçimde en uygun biçimde sağlayabileceğiz" dedi.

'AŞIYA İNANCI KIRMAYA ÇALIŞMAK US VE ANLAMLA BAĞDAŞMIYOR'

Çin'deki bir balık pazarında ortaya çıkan koronavirüsün kısa zamanda tüm dünyayı abluka ettiğini belirten Doç. Dr. Kayıpmaz, "Dünyada 130 milyonun üstünde olay rakamı ve takribî 3 milyon vefat olgusu ile karşımıza çıktı. Hala bu hastalığı mucizevi şekilde küçümseyenler, ciddiye almayanlar, hatta böyle bir hastalığın varlığına inanmayanlar var. Bizim muayenehanelerde gördüğümüz ise genç yaşta, ileri yaşta, hastalık tablosu çok ağır giden insanlar var. Ortada gerçekten bir hastalık var. Böyle bir vaziyette bu hastalığı küçümsemek, alınan temkinleri küçümsemek, bizim hastalığı daha hafif atlatmamızı sağlayacak olan aşıya inancı kırmaya çalışmak ne yazık ki us ve anlamla bağdaşmıyor. Aşılama yaptığımız gruplarda aralık ayına göre mart ayındaki olay rakamlarında bir yükseliş görmedik. Ama toplamda baktığınızda aralık ayına göre mart ayında olay rakamında ciddi bir çoğalış var. Dün itibari ile günlük 54 bin hadiseye erişmiş gidişattayız. Ama aşılanan gruplardaki sıhhat çalışanları hastalığın yüzde 10'unu oluşturuyordu, hastaların yüzde 10'unu oluşturan sıhhat çalışanlarında bu oran şu anda çok çok eksilmiş vaziyette. 65 yaş üstünü aşıladık ve aşılananlarda hasta rakamlarının aralık ayına göre hemen hemen aynı veya azıcık daha az olduğunu fark ettik. Toplamda olay rakamı çoğalıyor ama aşılanan gruplarda olay rakamı yükselişe geçmiyor" diye konuştu.

Bilim Kurulu üyesi Kayıpmazdan flaş sözler: Ramazanda ek tedbirler gelebilir'ERCİYES ÜNİVERSİTESİ'NDE YAPILAN ÇALIŞMA FAZ-2 EVRESİNDE'

Özellikle son yarıyılda hadiselerin yoğunlaştığı yaş grubunun 20 ile 59 yaş arası olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Kayıpmaz, şöyle devam etti:
"Başka Bir Deyişle artık gençlerimiz, üretken popülasyonumuz daha çok risk altında diyebiliriz. Ülkemizde öbür aşılar temin edildikçe iş gruplarından başlayarak, tehlikeli gruplardan başlayarak genç yaştaki şahısların da aşılamasına devam edilecek. Yerli aşı anlamında Erciyes Üniversitesi'nde yapılan çalışma Faz-2 evresinde. Önümüzdeki günlerde Faz-3'e doğru geçecek. Bu hafta itibari ile ülkemizin en kapsamlı muayenehane araştırma merkezini Ankara Şehir Hastane'mizde kurduk. Bundan sonra aşı çalışmalarının faz deneylerini, aynı zamanda da ilaç çalışmalarını yürüteceğimiz aşı çalışmalarını açmış bulunmaktayız. Resmi açılışını da birkaç gün içinde yapacağız. Kendi insanlarımızın geliştirdiği aşıları çok daha iyi bir konuma nasıl getirebiliriz buna bakacağız. Pandemiyle bundan sonraki çabamız nasıl olmalı? Özellikle Ramazan ayı içerisinde kritik günler bizi bekliyor diyebiliriz. Günlük 54 bin olay emin bir zaman sonra hasta ağır hastaya, ağır hasta da hayatını kaybeden ölüm rakamlarına yansıyor"

'YUMRUK BİÇİMİNDE SELAM DA VERİLMEMELİ'

Bilim Heyeti'nun muhtemel olan en fazla dozda aşının gelmesi için gayretlerinin devam ettiğine işaret eden Doç. Dr. Kayıpmaz, "Üretici ülkelerden kaynaklanan meselelerden dolayı istediğimiz doz şu ana kadar gelmiş değil. Bundan sonrasında allahın izniyle kalan dozlar kazançsa biz çok daha fazla aşılamayı yaparken bir yandan da alınacak olan ihtiyatlarla Ramazan Bayramı'nda şu anda olduğumuzdan çok daha iyi bir konumda olabileceğimize inanıyorum. Ramazan ayı içerisinde de belli ek önlemlerin gündeme gelebileceği görülüyor. Kamuda, özel sektörde uzaktan çalışma, bazı kapatma kararları düşünülebilir. Pandemi el birliğiyle gayret etmemiz gereken bir süreç. Evet devletimiz bazı kararlar alıyor. Biz de yurttaş olarak bu kararlara uymak gidişatındayız. Yumruk biçiminde selamlama biçimi büyüdü, burada da fiziki temas vardır ve bulaşma tehlikeyi vardır. Nasıl el ele tokalaşmıyorsak yumruk biçiminde selam da verilmemeli. Bilim Heyeti buluşmasında Ramazan ayı içerisinde olay rakamlarını düşürmeye, insan hareketliliğini eksiltmeye müteveccih temkinler gündeme gelecek. Burada tartışıldıktan sonra Sayın Bakanımız tarafından Cumhurbaşkanlığı bakanlar kurulumuza sunulacak" dedi.

Konuşmanın ardından Rektör Dayanakçısı Prof. Dr. Duruş Acar tarafından Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Azası Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz'a 'Sıhhat Bilimleri ve Yaşam Cemiyetsel Katkı Mükâfatı' verildi.

OLAY ORANINDA REKOR KIRIYORUZ: OLAY RAKAMI 55 BİNE DAYANDI

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Azası Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'ın salgınla alakalı son değerlendirmeleri ise şu biçimde:

Geldiğimiz evrede çok yüksek bir olay sayımız var, dünyada da ilk üçte yer alıyoruz.

Olay rakamı çoğalışına günlük değil trend olarak bakmak daha doğru olacaktır. Fakat şöyle bir mevzu var. Olay çoğalışındaki süratlenme aynı biçimde yavaşlama olarak karşımıza çıkmıyor. Olay rakamında eksilmeyi sağlayabilsek de ağır hastaları ve vefatları o kadar süratli sağlayamıyoruz. Acilen hakimiyet etmemiz gereken bir gidişat.

İyi rehabilitasyon veriyoruz, 65 yaş üzeri sağlık kurumunda uyuyor olsaydı ölüm sayımız daha fazla olabilirdi.

Hala koronavirüsten korunmada aşı olma, maske mesafe hijyen geçerli. Buraya daha fazla itina göstermek gerektiği kanısındayım.

YENİ SALGIN TEMKİNLERİ... BİLİM HEYETİ TOPLANTISI

Banalde Çarşamba günleri yapıyorduk, bu hafta ramazanın gelmesiyle birlikte Pazartesi günü.

Ramazan ayında koli servisler geçerli olacak. Toplu iftarlar, toplu yemekler uygulanmayacak. Bunun yanında kademeli-elastik mesai gelebileceğini düşünüyorum.
Özel sektör için hala böyle bir teklif var. Ama kademeli mesainin özel sektörde anlaşılamadığı kanısındayım. İstanbul, Ankara, İzmir'e baktığımızda sabah aynı saatte otobüse biniyor, öğlen aynı saatte yemek yiyor. Bir kademelendirme ve elastikleşme olmadığı için bulaş olasılığı çoğalıyor. Hem dükkanında, hem toplu taşımada hem dükkanında bulaş oluyor. Hafta sonu da insanlar toplanınca olay rakamı çoğalıyor.Bilim Kurulu üyesi Kayıpmazdan flaş sözler: Ramazanda ek tedbirler gelebilir
Hafta sonları öğreniyorsunuz caddeye çıkma kısıtlaması olacak. Ramazan'ın da ruhuna uygun biçimde kendimizi çekirdek ailemizle sınırlayabilirsek bayramda daha iyi günleri görmek için olay rakamını eksiltebiliriz.

Koronavirüs sürecini tüm dünya yaşıyor. Gördük ki hafta sonunda konutta olmalar; ama çekirdek aile. Kuzenlerle vesaire tatile gitmek değil. Kasım - Aralık'ta gördük ki 5 binin altına gerileyebiliyoruz. Bu usullerle zaferli olmak temennimiz içerisinde.