Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den 'Omicron' açıklaması

Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den 'Omicron' açıklaması

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Abonesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 'Omicron' kaynaklı izleyen hadiseler olduğunu belirterek, “'Omicron' dalgasının yükselme konumundayız. Önümüzdeki günlerde daha

Bilim Heyeti Abonesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, çoğu hastanın konutta istirahat ederek hastalığı ayakta atlattığını belirtip, ağır semptomların da olduğunu söyledi. Prof. Dr. Özlü, “Ciddi sızılar oluyor. Adale sızıları, sırt sızıları, göğüs sızıları, halsizlik, devasız çok apaçık, boğaz sızısı oluyor, baş sızısı oluyor. Külfetli bir yarıyıl; 5-6 gün, 1 hafta sürüyor. Onun için dikkatli olmakta fayda var. Hayatından 3-5 gün, 1 hafta çalınmış oluyor. Tabi kimileri de bu kadar rahat atlatamıyor. Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar. Bağışıklığı baskılanmış olan bireylerde ağır izleyebilir. Sağlık Kurumu uyuyuşu, yoğun bakım yardımı gerektirebilir. Halen Türkiye'de neredeyse her gün 1 uçak dolusu insan kaybediyoruz. Ölümcül izleyen hadiseler var. 'Omicron' dalgasının yükselme konumundayız. Önümüzdeki günlerde daha da yükselecek. Oysa kimileri salgın bitmiş gibi davranıyorlar. Sanki her şey bayağıya dönmüş gibi ama hiç öyle değil. Umarım bu yaşadığımız, son dalga olur. Temennimiz o" diye konuştu.

'KISA ZAMANDA BULAŞTIRICILIĞINI KAYBEDİYOR'

Muayenehane değişikliklere göre de yalıtım- karantina vakitlerinin değiştiğini kaydeden Prof. Dr. Özlü, "'Omicron' varyantı ile beraber bu virüsün tavrı değişiyor. 'Delta' varyantı daha değişikti, ilk salgın ortaya çıktığında gördüğümüz Vuhan’dan yayılan virüs daha değişikti. Bu muayenehane değişikliklere göre de bu yalıtım- karantina vakitleri değişiyor. Bu gördüğümüz varyant, çok daha kısa zaman içinde semptomatik hale geliyor ve daha kısa zaman içerisinde de bulaştırıcılığını kaybediyor. Dolayısıyla 1 haftalık zaman hakikatinde çoğu olayın virüsü arınılmış oluyor. Bulaştırıcılık en azından büyük oranda ortadan kalkmış oluyor. Elbette daha uzun sürenler var. 14 gün, 20 gün, 1 ay bulaştırıcılık devam eden hadiseler var ama bunlar çok ender optimal zaman şu an haysiyetiyle bu varyant da 7 gün yeterli gibi görünüyor. Tabi insanımızın işini, eforunu aksatmamak, hayatı durdurmak için bu vakti lüzuma göre optimize etmek gerekiyor. O emelle yapılmış bir çalışma” dedi.