Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den solunum alerjisi uyarısı

Bilim Kurulu Üyesi Özlü'den solunum alerjisi uyarısı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Abonesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bahar ve yaz aylarında tesirini artıran solunum yolu alerjilerinin, soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonları ile karıştırıldığı

Bilim Heyeti Abonesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bağışıklık sistemi bozukluğu alerjinin, özellikle bahar ve yaz aylarında yaşam niteliğini düşüren tepkinlere neden olabildiğini belirterek solunum yolu alerjilerinin rehabilitasyon edilebilir olduğuna dikkat çekti. Mevsimsu baskın alerjinin soğuk algınlığı ve üst solunum enfeksiyonları ile karıştırıldığını kaydolan Özlü, doğru ve zamanında rehabilitasyonun ehemmiyetini belirtip, "Bahar ve yaz mevsimi ile birlikte solunum yolu alerjileri olan şahıslarda hemen yakınmalar yoğun bir biçimde başladı. Bu ara pek çok alerjili hastamız müracaat etiyor. Genelde solunum yolu alerjileri aksırma, burunda kaşıntı, burun akıntısı, burunda tıkanma, geniz akıntısı ve öksürük yakınmaları ile geliyorlar. Astım hastalığı da buna katılmışsa soluk darlığı, hırıltı, inatçı öksürükler oluyor. Gün boyu devam eden arkası arda nöbetler biçiminde çok rakamda aksırmalar olabiliyor. Mucizevi derecede yaşam niteliğini bozan şikayetler oluyor. Bazen gece uyku yattırmıyor bu aksırma ve öksürmeler. Hastalar zorlanıyorlar. Polenlerin özellikle burada tesiri çok fazla. Bahar ve yaz mevsiminde polen yükü çoğalıyor ve değişiyor. İklim de tesirli oluyor tabi. Sıcaklar, nem ve eşi öbür başkalaşımlarda bu polenlerden bizim etkilenmemizi sağlıyor. Sarih havada daha çok vakit geçiriyoruz. Bu da daha çok polen maruzuna yol açabiliyor. Bu alerjik semptomlar ve alerjik hastalıklar artık günümüzde rehabilitasyon ile tamamen önlenebilir" dedi. 

‘REHABİLİTASYONDAN KAÇMAYA GEREK YOK’

Rehabilitasyon süreci ve alerjik vaziyetten korunmanın muhtemel olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özlü, "Şayet mevsimsu baskın bir alerji varsa gerçeğinde bu semptomların başlamasından evvel rehabilitasyona başlayıp bu mevsim süresince kumpaslı ilaç kullanmak gerekiyor ve mevsim bittiğinde yeniden rehabilitasyon kesilebiliyor. Ama mevsimsu baskın değil sene boyu devam eden bir alerjik yapı mevzubahisi ise o zaman da kesintisiz bir rehabilitasyon gerekebilir. Her ne olursa olsun şahıs yapısına göre, şikayetlerine göre fertsel rehabilitasyonlar ile bu meseleyi çözebilir, çözmek muhtemel bunu. Korunmak ehemmiyetli. Muhtemel olduğu kadar alerji testleri yapılarak neye alerjisi var bu tespit edilebilir ve buna dönük olarak da bazı temkinler alınabilir. Bu mevzuda yakınmaları olan bireylerin göğüs hastalıkları uzmanı ya da alerji uzmanına müracaat etirlerse kendilerine destekçi olacaklardır. Bu mevsimi de gayet rahat konforlu yaşamdan ödün vermeden atlatmaları muhtemel. Alerjik hastalıklarının rehabilitasyonunda kullanılan ilaçların bazı ehemmiyetli yan tesirleri vardı evvelden ve bundan dolayı hastalarımız bu ilaçlara çok kullanma mevzusunda istekli olmaya öğreniyorlardı. İşte uyku, miskinlik, iştah çoğalışı gibi bazı istenmeyen tesirler bu ilaçların kimilerinde olabiliyordu. Ama günümüzde artık bu cins yan tesirler de büyük oranda eksiltilmiş vaziyette. Daha tehlikesiz daha tesirli ilaçlar var. Dolayısıyla bu rehabilitasyondan kaçmaya gerek yok bu zahmeti sürüklemeye gerek yok" diye konuştu. 

‘AĞIR MUAYENEHANE TABLOLAR BÜYÜYEBİLİYOR’

Ertelenen rehabilitasyonun hastalıklara davetiye çıkardığını söyleyen Özlü, "Alerjik hastalıklar bir arada görülebilir evvel biri başlayıp sonra değişiği buna ilave edilebilir. Mesela alerjik nezlesi biçiminde başlayıp sonra bunu astım ilave edilebilir veya ürtiker gibi ten ile alakalı alerjiler ilave edilebilir. Alerjik göz nesnesi buna ilave edilebilir. Şahıstan bireye, civara göre, yaşam biçimine göre değişiyor bunlar. Doğru rehabilitasyonla tümünü hakimiyet altına almak muhtemel. Yoksa giderek daha da külfetli gidişatlar, ağır muayenehane tablolar büyüyebiliyor. Karmaşıklıklar ortaya çıkabiliyor. Dikkat etmek gerekli. Bunların çoğu da ne yazık ki alerji değil de sanki enfeksiyon gibi rehabilitasyon ediliyor. Hastalarda ben üşüttüm, nezle oldum, grip olduğunu varsayıp antibiyotikler alıyorlar, öksürük şurupları kullanıyorlar. Bunlar geçici bir müddet belki bir kısmı fayda sağlayabiliyor ama meseleyi çözmüyor. Başka Bir Deyişle tam olarak bakıldığında kalıcı hakimiyet altına alacağı bir rehabilitasyon sağlamıyor. Yalnızca geçici bir rehabilitasyon hafifletici bir rehabilitasyon oluyor. Onun için böyle ezbere ilaçları da çok kullanmamak gerekli. Öncelikle hastalığın teşhis edilmesi gerekli" dedi.