Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın'dan AstraZeneca aşısı açıklaması!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın'dan AstraZeneca aşısı açıklaması!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Abonesi Prof. Dr. Levent Akın, Türkiye'de AstraZeneca aşısının kullanılıp kullanılmayacağına ait açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Akın, "AstraZeneca…

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Millet Sıhhati Uzmanı ve Bilim Heyeti Abonesi Prof. Dr. Levent Akın, DHA'ya yaptığı açıklamada, ilaç işletmeyi AstraZeneca tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı ile alakalı hali hazırda Türkiye'nin bir tasarılamasının olmadığını belirtti. Prof. Dr. Akın, "'AstraZeneca aşısı için 'alalım mı, almayalım mı', 'aşı uygulanır mı' biçiminde konuşmalar yer aldı. Şu anda Türkiye; Sağlık Bakanımızın açıklamalarına göre yakın bir zamanda AstraZeneca ile alakalı bir aşı uygulamasına girmeyi tasarlamıyor. Ama belirli olmaz; zira olabildiği kadar çok muhtelif aşınız olması gerekli. 'Çok muhtelif aşınız olması gerekli' derken her işletmenin hudutlu rakamda aşı ürettiğini düşünürseniz, elinizde çok yüksek doz aşınız olması gerekli. 80- 90- 100 milyon doz gibi bir sayı; o zaman tek işletme bunu karşılayamaz. Değişik işletmelerden alabilirsiniz" diye konuştu.

'ASTRAZENECA AŞISI KULLANILABİLİR'

AstraZeneca ile alakalı olarak ülkelerin yaptıkları ya da bildirdikleri yan tesirlere bakıldığında cemiyette görülen sıklıktan değişik bir sıklık olmadığını ifade eden Prof. Dr. Akın, şunları söyledi:

"AstraZeneca aşısında kan pıhtılaşmasının doğrudan aşıya mı bağlı, aşı dışındaki etkenler mi çok sarih değil. Bazı ülkeler AstraZeneca aşısını durdurdular. Uğursuz bir aşı, başından beri muhtelif kasvetler var. Ama AstraZeneca aşısının yapılmasında rastgele bir kasvet yok. Alınacak temkinlerle bunu çözebilirsiniz. AstraZeneca aşısında kan pıhtılaşmasıyla alakalı hiç vefat da yok. Zati bu karşımıza özellikle bayanlarda çıktı. Andırabildiğim kadarıyla bu 9 şahısta görüldü. AstraZeneca aşısı da kullanılabilir; ama Türkiye'nin gündeminde şu anda birincisi Kayseri'de üretilmeye çalışılan inaktif aşı var. İkincisi Sputnik V aşısı ile alakalı bir çalışma var. Muhtemelen yapımı yapılacak. Ve de fazla ölçüde Alman Pfizer/BioNTech şirketinin ürettiği aşının gelişi şu anda gündemde. Ama öbür aşı çeşitlerine Türkiye gözünü kapatmaz" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE YAKIN ZAMANDA AŞI ÜRETİCİSİ HALİNE GELEBİLİR'

Türkiye'de aşı çalışması zenginliğinin olduğunu belirten Prof. Dr. Akın, "Türkiye çok değişik aşı cinsleri üzerine çalışmalar yaparak yalnızca Covid-19 ile alakalı değil, bundan sonra geliştirilecek aşılar için bir taban hazırlıyor. Şayet bu biçimde kaynaklar doğru kullanılırsa, Ar-Ge faaliyetleri desteklenirse, Türkiye yakın bir zamanda belki 10-15 sene içinde ehemmiyetli bir aşı üreticisi ve aşı Ar-Ge'si gelişmiş bir ülke haline gelebilir. Aşı çalışması ile alakalı olarak 2004-2005 senelerinden itibaren bir hücum yapılmaya, kaynaklar kullanılmaya çalışıldı. Eforu da çok fazla hem beynelmilel hem de milli seviyede. Şu anda bu disiplinler birbirleriyle iş birliği yaparak aşı geliştirmeye çalışıyorlar" diye konuştu.