Bilimin büyük başarısı... Öldürücü hastalığı sivrisinekle yendiler!

Bilimin büyük başarısı... Öldürücü hastalığı sivrisinekle yendiler!

Bilim dünyasından öldürücü hastalıklarla alakalı çok galibiyetli, bir o kadar da garip bir çalışma haberi geldi. Bilim insanları, "bakterili sivrisinek" kullanarak dang humması olaylarını yüzde…

Bilim insanları, sivrisinekleri dang virüsünü yayma marifetini eksilten bir bakteri ile enfekte ederek dang humması olaylarını yüzde 77, enfeksiyon kaynaklı sağlık kurumuna yatış oranlarını yüzde 86 düşürmeyi muvaffak olduklarını açıkladı.

BBC’nin haberine göre, bilim insanları Endonezya’nın Yogyakarta şehrinde, dang hummasını yayan sivrisineklerle gayret emeliyle bir deney reelleştirdi.

Deneyde, dang virüsünü yayma becerisini eksilten ve "natürel mucize" olarak nitelendirilen, "Wolbachia" adlı bakteriyle enfekte olmuş sivrisinekler kullanıldı.

Belirtileri New England Journal of Medicine bilimsel mecmuasında yayımlayan deneyde, 5 milyon sivrisinek yumurtası Wolbachia bakterisiyle enfekte edildi.

Yumurtaları, şehirde her 2 haftada bir su kovaları içine vazgeçen tahlilcilerin, enfekte bir sivrisinek popülasyonu oluşturma süreci 9 ay sürdü.

Deneyin neticesinde, Wolbachia bakterili sivrisineklerin, 24 bölgeye ayrılan şehrin sadece yarısında beraatiyle dang humması olaylarında yüzde 77, enfeksiyon kaynaklı sağlık kurumuna yatış oranlarında ise yüzde 86 düşüş olduğu tanımlandı.

Araştırma takımından Dr. Katie Anders, neticeleri çığır açıcı olarak nitelendirirken, "natürel mucize" biçiminde belirlediği bakteri sayesinde umduklarından daha büyük bir zafer elde ettiklerini ifade etti.

Dünya Sivrisinek Programı takımı, elde edilen neticelere göre, çalışmanın, dang humması hastalığını ortadan kaldırılmak için olanak sağlayabileceğini belirtti.

Bilimin büyük başarısı... Öldürücü hastalığı sivrisinekle yendiler

Tahlilciler, "Wolbachia" bakterisinin, dang hummasına neden olan virüsün sivrisineklerde yaşamasını olası kılan kaynakları yasakladığını belirtirken, bakterinin sivrisineklere rastgele bir hasar vermediğinin de altını çizdi.

DANG HUMMASI HER SENE 400 MİLYON BİREYE BULAŞIYOR

Dang humması virüsü, insanlara sivrisinekler aracılığıyla bulaşıyor. Kuluçka yarıyılından sonra genel olarak hafif ateşe sebebiyet veren hastalık, bazı olaylarda ölümcül olabiliyor. Olaylar, genellikle yağış mevsimleri olarak öğrenilen haziran-eylül ve aralık-mart yarıyıllarında çoğalış gösteriyor.

Bilim adamları, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin çoğalmasına neden olduğunu belirtiyor. Hastalığı bulaştıran sivrisinek cinsinin su birikintilerinde larva oluşturması sebebiyle özellikle sanayi etraflarında çöp birikintilerinin kesintisiz ilaçlanması gerekiyor.

Her sene takribî 400 milyon bireye bulaşan ve vefatlara da neden olabilen salgın hastalık, kırık kemik sızılarına eş bulgulara sahip olduğu için "kırık kemik humması" olarak da anılıyor.