Bill Cosby cinsel saldırıdan suçlu bulundu... Jüri cezasını açıkladı

Bill Cosby cinsel saldırıdan suçlu bulundu... Jüri cezasını açıkladı

Amerika Birleşik Devletlerili ünlü komedyen Bill Cosby, reşit olmayan birine cinsel atakta bulunduğu iddiasıyla suçlandığı davada, jüri tarafından kabahatli bulundu. Jüri, Cosby'nin cezasını açıkladı.

Bir yarıyılın fenomen adı Bill Cosby için jüri kararını açıkladı.

84 yaşındaki komedyen Bill Cosby, 1975 senesinde bir Playboy Malikanesi'nde reşit olmayan birine cinsel atakta bulunduğu iddiasıyla suçlandığı davada, jüri tarafından kabahatli bulundu.

O zamanlar 16 yaşında olan Judy Huth, davadaki ifadesinde Los Angeles yakınlarındaki bir parkta film sürüklerken tanıştığı Cosby'nın birkaç gün sonra kendisine cinsel atakta bulunduğunu söyledi.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE ANLATTI

İfadesinde Huth, Cosby'nin "bir oyunun parçası olarak" kendisine içki verdiğini, ardından da Playboy Malikanesi'ndeki yatak odasına götürerek, karşı çıkmasına karşın cinsel ilişkiye zorladığını söyledi.

Bill Cosby cinsel saldırıdan suçlu bulundu... Jüri cezasını açıkladı
Bill Cosby, 2018 senesinde görülen bir başka cinsel hamle davasında duruşma salonunda... Resim: AFP 

Mahkemede gözyaşlarını duramayan Huth, hadisenin ardından "kendisini bir çıkmazda bulduğunu ve ablavutça sezdiğini" belirtti.

Avukatlarıysa jüriye, Huth ve Cosby'nin malikanenin içinde oldukları bir resmi gösterdi.

COSBY MAHKEMEYE KATILMADI

Cosby mahkemeye doğrudan katılmadı. Ancak avukatları, duruşmaya 2015 senesinde Cosby'nin Huth'ü tanımadığı ve reşit olmayan biriyle cinsel ilişkiye girmeyeceğini söylediği ifadeyi sundu.

Bill Cosby, özellikle 1984-1992 seneleri arasında The Cosby Show'da canlandırdığı Cliff Huxtable kişiliğiyle 'elevizyonun En Muhteşem Babası' ve 'Amerika'nın Babası' gibi unvanlara layık görülmüştü. Cosby'nin bu imajı düzinelerce kadın tarafından cinsel hamle ile suçlası ile yerle bir oldu.

Cosby'nin avukatları, Huth'ün, ilk ifadelerinde hadisenin esnasında 15 yaşında olduğunu ifade ettiğini ancak mahkemeden haftalar evvel ise bu ayrıntıyı değiştirerek bir çelişke içine düştüğünü korundu.

Avukatlar, Huth'un Cosby ile çekilen resmini gazetelere öneri ettiğini öne sürdü.

Öte yandan jüri azalarına, 2016 senesinde Playboy'un kurucusu ve Cosby'nin 70'lerdeki yakın dostu Hugh Hefner'ın, "malikaneye gelenlerin 18 yaşından minik olmaları oldukça fantastik bir gidişattır" dediği video kaydı da gösterildi.

YARIM MİLYON DOLAR TAZMİNAT

Jüri, Cosby'nin, şimdi 64 yaşında olan Huth'a 500 bin dolar tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi.

#MeToo hareketinin başlamasının ardından 50'den fazla kadın, "Amerika'nın babası" olarak öğrenilen Cosby'i, 1960'ların ortasından itibaren kendilerine cinsel atakta bulunmakla yargılamıştı.

Cosby ise hakkındaki iddiaları yalanlıyor. 2018 senesinde, bir kadına 2004'te ilaç vermek ve cinsel atakta bulunmaktan kabahatli bulunan Cosby, 10 sene mapus cezası almıştı.

Bir seneden daha kısa bir zaman evvel Pensilvanya Yüksek Duruşması, Cosby hakkındaki mahkumiyet kararını bozarak, 3 sene mapus uyuyan Cosby'yi hür vazgeçmişti.

California'nın Santa Monica kentinde 2014 senesinde açılan dava, Cosby'nin cezai kovuşturması sebebiyle senelerce ertelendi.