Bill Gates'ten İklim Zirvesi açıklaması: Dünyayı kurtaracak üç formülü açıkladı!

Bill Gates'ten İklim Zirvesi açıklaması: Dünyayı kurtaracak üç formülü açıkladı!

Microsoft'un kurucusu, iş insanı Bill Gates yalnızca teknoloji yatırımı yapmakla kalmıyor koronavirüs salgını ve abuhava krizi gibi mevzularda da devamlı yaptığı açıklamalarla dünyada gündem…

Abuhava farklılığı artık yalnızca değişlik olmaktan çıkarak dünyanın geleceği için en büyük tehditlerden biri haline geldi ve son senelerde 'Abuhava Krizi' ismini saldı. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın ​​​​​​​26 Mart’ta 40 dünya liderine yolladığı davet üzerine Amerika Birleşik Devletleri’nin konut sahipliğinde sanal civarda yapılan Abuhava Zirvesi ise 22 ve 23 nisan tarihlerinde asıllaştırıldı.

40 LİDER DÜNYA İÇİN BULUŞUTU

Küresel abuhava krizinin ele alınacağı, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin’in aralarında olduğu 40 dünya liderinin katıldığı Dünya Günü Zirvesi, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın konut sahipliğinde koronavirüs sebebiyle videokonferansla yapıldı. Zirvede abuhava krizinin eksiltilmesi için atılması gereken adımlarla alakalı teklifler tartışıldı. Zirve, kasım ayında Glasgow’da yapılması tasarlanan Birleşmiş Milletler Küresel Isınma Konferansı COP-26 için başlangıç kaliteyi taşıyor.

Zirvenin katılımcı ve konuşmacılarından bir tanesi olan Amerika Birleşik Devletlerili iş insanı Bill Gates, çok umursadığı; hem yatırım yaptığı hem de sık sık kamuoyuyla kaygılarını paylaştığı abuhava kriziyle alakalı şahsi internet sitesinde ehemmiyetli açıklamalar yaptı.

Bill Gates, bir müddet evvel Kovid-19 salgınıyla alakalı yaptığı açıklamada 'Kovid-19 salgınından kurtulmak, abuhava farklılığına mukayeseyle çok daha basit' demişti. Gates, 'Abuhava farklılığında hükümet siyasetleri olmazsa, mucizevi bir trajediyi önlememiz muhtemel değil. Özellikle ekvatora yakın bölgelerde yaşayan fakirler arasında noksan beslenme ve vefatlar pandemi yarıyılındakine göre beş kat daha fazla olacak.' ifadesini kullanmıştı.

BILL GATES'TEN DÜNYAYI KURTARACAK ÜÇ MADDELİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Zirvede konuşan Bill Gates abuhava kriziyle alakalı görüşlerini şöyle açıkladı:

"Abuhava başkalaşımı mucizevi karışık bir mevzu ve bugünün teknolojilerini kullanarak bu mevzudaki gayelerimize erişmemiz muhtemel değil. Bunun nedeni şu an kullandığımız fosil yakıtların abuhava arkadaşı sıfır karbon misallerine göre çok ucuz olması. Dünyanın tümünde insanlara sahip oldukları konforlu hayat stilinin devamı için kesinlikle sıfır karbon mahsullerin erişilebilir ucuzlukta olması gerekiyor. Ben buna 'Premium Yeşil Sıfır' ismi veriyorum.

Bu mahsullerin hepsini bir arada üretmek güç ancak inovasyona pak bir ekonomiye geçişe yatırım yaparsak bu mevzuda zaferli olabiliriz. Bunun için üç şeyi asıllaştırmamız gerek."<strong>Bill Gates</strong>ten İklim Zirvesi açıklaması: Dünyayı kurtaracak üç formülü açıkladı- Birincisi ekonomik kaynaklı karbon emisyonlarını yok etmek için gizeme dışı teknolojileri geliştirmek ve uygulamak. 

- İkincisi piyasaların bu yenilikçi projeleri fonlamak ve uygulamak mevzusunda kesinlikle baskı yapılmalı. Bunun için de teknolojileri parasal olarak destekleyecek yaratıcı yollar bulmak ve rekabet etrafını fosil yakıtlarla rekabet edebilecek seviyeye getirmek zorunlu.

- Üçüncü olaraksa hükümetler ve büyük işletmeler bu geçiş sürecinin daha ucuz ve süratli olabilmesi için yeni siyasetler geliştirmeli ve dünya liderleri bu güçlü sürece takviye olanlara teşvik edici mükâfatlar vermeli.

Bu üç maksadı hakikatleştirebilmek için beynelmilel iş birliğinin ehemmiyeti tartışılmaz. Bu misyonu üstlenen devletlerin toplanması ve varlıklarını daha pak bir enerji bulmak ve yaşama geçirmek için birleştirmesi coşku verici bir birliktelik misali olacaktır.