Bin yıllık ‘Bohça’ açıldı

Bin yıllık ‘Bohça’ açıldı

Türk el sanatlarını yaşatmak emeliyle ilki 1945 senesinde Beyoğlu’nda Refia Övüç tarafından kurulan Olgunlaştırma Enstitüleri, İstiklal Sokağı’ndeki tarihi binasının giriş katında kendi mağazasını…

24 olgunlaşma enstitüsünden 800 kadının el emeklerinin satışa sunulduğu Bohça mağazasının ilk alıcısı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan oldu. Mahsuller internetten de satışa çıkacak.

‘BÜYÜK ALAKA ODAĞI OLACAK’

Emine Erdoğan, Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da katıldığı açılış konuşmasında, “Bohça markası, el sanatlarımızın, desenlerimizin, kumaşlarımızın ve özgün tasarımlarımızın korunup, yine üretileceği ehemmiyetli bir misyona sahip. Markamızın, hem yurtiçinde hem de yurtdışında büyük bir alakanın odağı olacağına vicdandan inanıyorum. Tasarımcılarla yeni iş birlikleri yapılacak” dedi.

Türk işi, tel sarma, Antep işi, dantel, anglez, Maraş işi ve azaziye gibi el sanatı mahsullerinin yer aldığı kaftanlar, yastıklar, yatak örtüleri, konut ve kıyafet aksesuarları, salon ve yemek ekipleri, hamam ekipleri, namaz aksesuarları, süsleyici el mahsullerinin satışa sunulduğu mağazada maliyetler 100 lira ile 28 bin lira arasında değişiyor.

Bin yıllık ‘Bohça’ açıldı

BİR YATAK ÖRTÜSÜ 12 AYDA YAPILIYOR

Ulusal Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Bilme Genel Müdürlüğü Sosyal ve Kültürel Faallikler Daire Başkanı Meral Altınkaya, olgunlaşma enstitüleriyle alakalı şunları anlattı: “Ünlü modacılardan danışmanlık hizmeti alıp, ananesel değişlere bazı çağdaş çizgiler ilave ederek, Türk iğnesinin mucizesi ‘Bohça’ markasını oluşturduk. Mahsullerimizin tamamı el emekçiliği. Yaftalarımızı dahi elle yazdık. Misalin bir yatak örtüsü şalını 1 birey 12 ayda yapabiliyor. Burası ticari emel güden bir müessese ve mağaza değil. Eğitim odaklı kurulmuş bir marka. Buradan elde edilen kazanç, enstitülerin gelişimine ve talebelerin eğitimine tüketilecek.”

Bin yıllık ‘Bohça’ açıldı

76 YILLIK EĞİTİM ÇINARI

Selçuk Kız Enstitüsü mezunu Refia Övüç, 1938 senesinde Beyoğlu Akşam Kız Sanat Mektebi’na müdür olarak atama olur. Kızların bilgi ve görgülerini çoğaldırıp, birer iş sahibi olmalarını sağlamak için dikiş, nakış, erkek çamaşırı, kadın çamaşırı gibi atölyeler açar. Yarıyılın Ulusal Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel çalışmaları çok hoşlanır ve 1945’de ilk enstitünün kurulmasını sağlar.