BionTech 2. doz randevuları gitti geldi! 12 saatte neler yaşandı?

BionTech 2. doz randevuları gitti geldi! 12 saatte neler yaşandı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, evvelki akşam aşı tedarikinin eforlaştığını ve BioNTech aşısında iki doz arasındaki müddetin 6-8 hafta olacağını açıklaması, ikinci buluşmalarına hazırlananlara…

Toplam 12 saat süren aşı karmaşası, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın evvelki akşam “Bilim Heyeti buluşmasında aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin öğretmenimizin de görüşünü alarak BionTech aşısının iki dozu arasındaki müddetin 6-8 hafta olarak uygulanmasına karar verilmiştir” açıklamasıyla başladı. Aşı tedarik kasveti sebebiyle alınan bu kararın ardından aşının ikinci dozunu olacak yurttaşların buluşmaları iptal edildi. Yurttaşlara “Bilim Heyetimiz mevcut deneyim ve delillere sabrederek COVID-19 BionTech aşısının birinci doz ile ikinci doz arasındaki müddetin 6-8 haftaya uzatılmasının uygun olduğu güzergahında karar almıştır. Yeni buluşma tasarısına göre buluşmanızı yine tasarlayabilirsiniz” iletiyi gitti.

Ancak dün sabah buluşmalar tekerrür daha önceki tarihlere çekildi. Bakanlık yetkilileri “mağduriyet oluşmaması için” bu kararın verildiğini açıkladı. Bu arada BioNTech aşısının korunma şartları sebebiyle özellikle bazı ilçelerde mesele yaşanabileceği düşünülerek de son anda bu adımın atıldığı güzergahında görüşler de var.

GECE SİSTEM KİLİTLENDİ

Sağlık Bakanlığı’nın 2. doz aşıları iptal kararının ardından buluşması olan yurttaşlar alarma geçti. Bu aşı için buluşmalarını evvelden olanlar hemen MHRS’yi açarak ya da 182’yi arayarak yeni tarih peşine düştü. Yoğunluk sebebiyle sistem kilitlendi. Alo 182’yi arayanlara zaman zaman “Sistemi görüntüleyemiyoruz daha sonra arayabilirsiniz” cevabı verildi. Yeni buluşma almayı muvaffak olanlar bir ay sonrasına 2. doz için tarihleri ve aşı olacakları sağlık kurumuları seçti. Bu bireyler sabah daha önceki buluşmaların geçerli olacağı haberiyle beraber bu defa yeni tarihleri iptal etti. Gece uğraşıp buluşma alamayanlar ise sabah daha önceki tarihlerinin geçerli olduğunu gördü.

AŞI İPTAL DİYE YOLA ÇIKANLAR...

Tarihlerin geriye alınmasının ardından, bu kere de “Nasıl olsa aşı olmayacağım” diyerek, 17 günlük kapanmada dün şehir dışına çıkanların aşı hakkı kavgası başladı. Bakanlık, “İkinci doz için aşı buluşması almış bireyler, buluşma gününde aşı olabilecekleri gibi buluşmalarını yeni karar doğrultusuna aktüelleyebileceklerdir” dedi. Sinovac aşısında da ikinci doz zamanı gelen, özellikle İstanbul için aşı buluşması alamayan yurttaşlar değişik şehirlerden buluşma alıp ikinci doz aşılarını olmaya başladı. Bu da “İstanbul’da Sinovac aşısı yok mu” sualini uslara getirdi.

BionTech 2. doz randevuları gitti geldi 12 saatte neler yaşandı

ELİMİZDE NE KADAR AŞI VAR?

Türkiye’ye şimdiye kadar takribî 30 milyon doz Sinovac, 5 milyon 300 bin doz BioNTech aşısı geldi. Toplam 22 milyon 400 bin bireye aşı uygulandı. Bunların 13 milyon 600 bini ilk doz, 8 milyondan aşırısı da ikinci doz olarak açıklandı. Bu vaziyette elde takribî 12 milyondan fazla aşı bulunuyor. Bu da öteki aşılar gelene kadar toplam 6 milyon bireyin daha aşılanacağı anlamına geliyor.