BioNTech aşısı artık sağlık ocağında

BioNTech aşısı artık sağlık ocağında

Bugüne kadar sadece hastanelerde uygulanan Alman BioNTech aşıları, artık A ve B sınıfı Aile Sıhhati Merkezleri’nde de vurulmaya başladı. Aşı sırası gelenler, e-nabız ve MHRS üzerinden buluşma…

Türkiye’de koronavirüs salgınıyla gayret kapsamında 14 Ocak’tan itibaren Sinovac, 2 Nisan’dan itibaren de BioNTech aşısı uygulanmaya başlamıştı. Buzdolabında 5 gün saklanabildiği için Alman BioNTech aşısı bugüne kadar sadece hastanelerde uygulanabiliyordu. Ancak Amerikan Besin ve İlaç Dairesi, aşının 2 ila 8 santigrat derecede, 31 güne kadar saklanabileceğini duyurunca, aile doktorluklarında da vurulabilmesi için çalışma başlatıldı. İşte bu çalışma bitirildi ve BioNTech de Sinovac gibi, A ve B sınıfı Aile Sağlık Merkezleri’nde hemşire ve ebeler tarafından yapılmaya başlandı.

BAKAN AÇIKLADI

Daha evvel 100 milyon doz Sinovac, 120 milyon doz BioNTech ve 50 milyon doz Sputnik V aşıları için uyuşma yapıldığını duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Aşıya ulaşımda yeni basitlikler var. BioNTech aşısı için artık kamu ve özel hastanelerle birlikte aile doktorlarımız da devrede. Bugünden itibaren e-nabız ve MHRS üzerinden buluşma alabilirsiniz. Bu efora güvenin” ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz pazartesi günü de hemşire ve ebeler aşı hakkında eğitimler aldı.

6’LI BULUŞMA...

BioNTech aşısı artık sağlık ocağında

İstanbul Aile Doktorluğu Derneği İdare Heyeti abonesi Dr. Hakan Karabulut buluşma sistemlerinin açıldığını, hakkı bulunanların aşılanmaya başladığını belirterek şunları söyledi: “A ve B sınıfı Aile Sıhhati Merkezleri’nde aşılama başladı. Aşı hakkı olan vatandaş kendi aile sıhhati merkezi olamasa bile belirlenen merkezde olabilir. Bir tek BioNTech aşısı tüpü 6 şahsı aşılıyor bu surattan 6 ve 6’nın katları biçiminde bir aşılama tertip etmesi yapıldı. Başka Bir Deyişle o gün 4 birey aşı olacaksa ertesi güne bırakacağız ki sayı 6’yı tamamlasın, o tüp boşa gitmesin.”