Biontech aşısıyla ilgili tüm detayları anlattı: Dolaplar alarm veriyor, cep telefonuna mesaj gönderiyor

Biontech aşısıyla ilgili tüm detayları anlattı: Dolaplar alarm veriyor, cep telefonuna mesaj gönderiyor

Antalya Sağlık Müdürlüğü Aşı Üniteyi Mesulü Dr. Özge Abacı Bozyel, Biontech aşısının saklanma şartlarında beşeri yanılgı hisseyi olmadığına dikkat toplayarak "Tam dolaplarımızın dereceleri aşı…

Sağlık Bakanlığı'nın ambarlarından titizlikle taşınan ve takip edilen Sinovac ile Biontech aşıları, tanımlanan öncelik gruplarına sırasıyla uygulanıyor. Sinovac aşıları, gizleme ve uygulama sürecinde 2 ile 8 derece arasında bekletilebiliyor. Biontech aşılarında ise süreç daha değişik işliyor. Eksi 70 derecede saklanması ve taşınması gereken Biontech aşıları, ana ambarlardan özel paketlerde, kuru buzlarla şehirlere sevk ediliyor. Aşılar, burada eksi 70 ile 80 derece aralığındaki dolaplara aktarılıyor. Sıcaklığı çoğalmadığı veya çıkarılmadığı takdirde aşılar, son kullanma tarihlerine kadar burada saklanabiliyor.

DOLAPLARIN SICAKLIKLARI TAKİP EDİLİYOR

Eksi 70 dereceden çıkarılan aşıların, evvel 2 ile 8 derece arasında soğuk hava ambarlarına alınarak, 3 saat süresince erimesi bekleniyor. Bu sıcaklıktaki ambarlarda 120 saat saklanabilen aşılar, sağlık kurumularda aşı için alınan buluşma rakamına göre günlük olarak parçalıyor. Ardından aynı sıcaklıktaki mini dolaplarla aşı odalarına taşınıyor. Odalardaki sıcaklıkları takip edilen dolaplarda bekletilen aşılar, son olarak yurttaşa uygulanıyor.

HER GİRİŞ- ÇIKIŞTA BARKODLAR OKUTULUYOR

Aşıların zorlu yolculuğunda ise kusura fırsat verilmiyor. Aşı, ambar çıkışından yurttaşa erişene kadar barkod sistemiyle takip ediliyor. Her üniteden çıkışında ve girişinde barkodları okutulan aşıların nerede olduğu takip ediliyor. Aşıların bulunduğu dolaplardaki ve taşınma sırasındaki sıcaklıkları da sensörlerle takip ediliyor. Rastgele bir sıcaklık farklılığında sensörler, sesli ihtar veriyor. Aşı değişik gidişatta bulunduysa ve kullanılamayacak hale geldiyse okunan barkod ile kullanılamayacağı ihtarı veriliyor.

Biontech aşısıyla ilgili tüm detayları anlattı: Dolaplar alarm veriyor, cep telefonuna mesaj gönderiyor

'KURU BUZ İÇİNDE GETİRİLİYOR'

Aşıların taşınma ve saklanma süreciyle alakalı bilgi veren Antalya Şehir Sağlık Müdürlüğü Aşı Üniteyi Mesulü Dr. Özge Abacı Bozyel de “Her iki aşımız da ana ambardan şehir ambarımıza geliyor. Sinovac aşıları 2-8 derece arasında geliyor ve saklanıyor. Biontech aşılarının gizleme şartları azıcık daha değişik. Bioentech aşısı yeniden merkez ambardan özel kaplarda kuru buz içinde eksi 70 derecede bize geliyor. Burada eksi 70 derecelik dolaplarda son kullanma tarihine kadar saklanabiliyor. Kuru buzdan çıkıp eksi 25 dereceye aktarıldığında 14 gün muhafaza ediliyor. Uygulamadan evvel 2-8 derecelik dolaba alıp, 3 saat erimesini bekliyoruz. 2-8 derecede de aşıyı 120 saat gizleyebiliyoruz. Bu dolaptan çıktıktan sonra aşı sulandırılıyor ve bir flakondan 6 şahsiyet doz oluyor. Sulandırıldıktan sonra da 6 saat bekleyebiliyor" diye konuştu.

'BEŞERİ YANILGI HİSSEYİ YOK'

Türkiye'de aşı takip sisteminin profesyonel ilerlediğini söyleyen Dr. Bozyel, “Aşının aktarım sürecinde hangi sıcaklık derecesinde ne kadar kaldığı barkod sistemi üzerinden hakimiyet ediliyor. Ülkemizde çok profesyonel aşı takip sistemi var. Hangi derecede, kaç gün, kaç saat kalacağı otomatik olarak tanımlanıyor. Hiçbir biçimde beşeri yanılgı hisseyi yok. Aşı ambardan çıktığı anda barkodu okutuluyor ve süreç başlamış oluyor. Hastaya uygulanırken son kere barkod okutuluyor. Burada okutulan barkodla aşının uygun derecelerde saklanıp saklanmadığı belirli oluyor. Aşı uygun dereceleri, bekleme vakitlerini aştıysa sistem buna izin vermiyor" dedi.

Biontech aşısıyla ilgili tüm detayları anlattı: Dolaplar alarm veriyor, cep telefonuna mesaj gönderiyor

'SICAKLIK DÜŞER VEYA YÜKSELİRSE ALARM VERİYOR'

Aşıların titizlikle takip edildiğini belirten Dr. Bozyel, “Tam dolaplarımızın dereceleri aşı takip sistemi üzerinden otomatik olarak takip ediliyor. Dolapların ısı derecesi düştüğünde veya yükseldiğinde sistem alarm veriyor. Dolaptan mesul şahsın cep telefonuna ileti yolluyor, arıyor. 'Dolabın derecesi düştü veya yükseldi. Hakimiyet edin' diye ihtarlar veriliyor. Aşılar çok büyük titizlikle takip ediliyor. Yurttaşlarımız tüm aşıların aktifliğinden ve güvenliğinden emin olabilir" diye konuştu.

'SON SAATLERDE 6 BİREY YOKSA AŞIYI AÇMIYORUZ'

Aşıların ambardan aşı odalarına taşınma sürecinde olabildiğince süratli olmak zorunda olduklarını belirten Antalya Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Aşı Üniteyi Mesulü Sevilay Sarı da “Her gün göreve geldiğimizde ilk olarak aşı kaplarımızın derecelerine bakıyoruz. Biz aşıları 2-8 derece arasında eczaneden alıp transferini sağlıyoruz. O günkü buluşma sayımıza göre eczaneden aşıları alıp kabıma koyuyorum. Oradan aldığım aşıları, aşı odalarındaki hemşire dostlara dağıtıyorum. Burada da dostlar derecesi ayarlanmış dolaplarda gizliyor. Akşam son saatlerde aşı olacak 6 birey yoksa aşıyı açmıyoruz. Şayet o saatte 6 bireyi bitiremediysek yurttaşlarla konuşup onları bir sonraki gün gelmelerini, bu dozu açarsak kalan kısmın zayi olacağını anlatıyoruz" dedi.

Biontech aşısıyla ilgili tüm detayları anlattı: Dolaplar alarm veriyor, cep telefonuna mesaj gönderiyor

AŞILARIN GÖZETİCİLİĞİ VE YAN TESİRLERİ ÇOK SORULUYOR

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastenesi Aşı Üniteyi'nde görevli Uzm. Dr. Aysime Bulca Acar ise şu ana kadar ciddi aşılama rakamına eriştiklerini söyledi. Acar, “İlk başlarda ulusumuzda da hepimiz gibi bazı kuşkular vardı. Özellikle aşıların yan tesirlerine dair. Şu ana kadar aşılarda yaşamı tehdit edecek yan tesirle karşılaşmadık. Aşı olmaya gelenler daha çok aşıların gözeticiliği ve yan tesirleriyle alakalı sual işaretleriyle geliyor. Beklediğimiz kolay tesirler var. Aşılar dünyada yeni uygulanmaya başlandığı için gözeticilik oranlarıyla alakalı net bilgiler yok. Ancak neticeler gülümseyici" diye konuştu.