Bir can kayboldu... İddianamesi 10 yılda yazıldı!

Bir can kayboldu... İddianamesi 10 yılda yazıldı!

Belgin Thind, fazla kilolarından kurtulmak için 2011 senesinde Almanya’dan İstanbul’a geldi. Plastik ve estetik cerrahi uzmanı Doç Dr. İbrahim Aşkar’ın yaptığı yağ aldırma harekâtı sonunda hayatını…

Almanya’da yaşayan iki çocuk annesi Belgin Thind, 2011 senesinde, televizyonda gördüğü plastik ve estetik cerrahi uzmanı Doç Dr. İbrahim Aşkar’ın polikliniğinden liposuction yağ aldırma harekâtı için buluşma aldı. Fazla kilolarından şikâyetçi olan ve yüksek tansiyon hastası olan Thind, işlem geçirmek için İstanbul’a geldi. Aşkar, Belgin Thind’e rastgele bir test uygulamadan ilk operasyonda sırt, meme, karın, bacak araları ve gıdıya liposuction yapacaklarını ikinci operasyonda ise meme küçültme operasyonunu yapacaklarını söyledi. 28 Haziran 2011 tarihinde Çağıner Sağlık Kurumu’nde reelleşen operasyonun ardından Belgin Thind yoğun bakıma alındı. 1 Temmuz 2011 tarihinde Çamlıca Evrensel Alman Sağlık Kurumu’ne nakledilen Thind’in gidişatı makûsa gidince de özel hava kurtarma uçağı ile Almanya Offenbach Sağlık Kurumu’ne götürüldü. Yapılan müdahaleler, hastayı kurtarmaya yetmedi ve Thind, akciğer embolisi nedeniyle 19 Temmuz 2011 tarihinde hayatını kaybetti. Olay reelleştiğinde Thind’in kızı Filiz 8, oğlu Emre 5 yaşındaydı.

AYNI ANDA 8 BÖLGE TEHLİKE

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan analizin ardından başlayan hukuk çabası ise 10 yıldır sürüyor. Süreç süresince açılan hukuk davasında 6 rapor alındı. Doç. Dr. İbrahim Aşkar’ın yanılgılı olduğu tespit edildi. Sağlık Bakanlığı’nca yapılan soruşturma ve denetçi raporunda kuşkulu hekim tarafından yapılan operasyonda alınan yağ dokusu ve çıkan kan ölçüsünün fazla olduğu ve aynı anda 8 ayrı bölgeden liposuction harekâtının yapılmasının tehlikeli neticelere yol açabileceği belirtildi.
Bir can kayboldu... İddianamesi 10 yılda yazıldı
4 TAKİPSİZLİK KARARI

10 sene içerisindeki hukuk çabasında savcılık 4 defa takipsizlik kararı verdi ancak Barış Ceza Hâkimliği takipsizlik kararını 4 defa kaldırdı. Son olarak 31 Mart 2021 tarihinde Belgin Thind’in avukatları İsrafil Kahraman ve Ebru Güç’un soruşturma arzı haklı bulunarak, İbrahim Aşkar hakkında ‘taksirle vefata neden olma’ kabahatinden iddia belgesi hazırlandı. Ceza suçlanması devam ederken, Almanya’da yaşayan Thind Ailesi, “Annemizin vefatında büyük önemsememeyi bulunduğu kezlerce ispatlanan Aşkar’la alakalı hukuk gayretimiz sürecek. Adalet istiyoruz” diye konuştu.

KABAHATİ NETLEŞMİŞTİ

Belgin Thind’in olayı Doç. Dr. İbrahim Aşkar’ın ilk davası değil. Aşkar, 2017 senesinde bedenindeki yağlanmadan rahatsız olarak sahibi olduğu Ataşehir’deki Femme Plast estetik merkezine giden Aynur Çolakoğlu’na işlem yapmış, Çolakoğlu 4 gün sonra hayatını kaybetmişti. Hürriyet’in manşetine taşıdığı olayda Aşkar’ın ‘taksirle vefata sebebiyet verme’ kabahati netleşmiş duruşmanın verdiği 2 sene 6 ay mapus cezası 38 bin TL para cezasına çevrilmişti.