Bir dakikada tamamı satılmıştı! İnsan kanı ayakkabı davası sonuçlandı

Bir dakikada tamamı satılmıştı! İnsan kanı ayakkabı davası sonuçlandı

Nike'ın, New Yorklu sanat ortaklaşayı MSCHF hakkında, tabanında insan kanı bulunan "İblis Pabuçları" isimli münakaşalı tasarım nedeniyle açtığı dava sonuçlandı.

1018 dolara satılan modifiye edilmiş Nike Air Max 97 modeli pabuçlarda "Luke 10:18" yazıyor. Pabuçların üzerinde ters haç ve pentagram işrareti de var. MSCHF, rap sanatçısı Lil Nas X ile işbirliği yaparak çıkarttığı pabuçtan 666 çifti satışa çıkarmış; pabuçların bir dakikadan kısa müddet içinde satıldığı açıklanmıştı.

Bir dakikada tamamı satılmıştı İnsan kanı ayakkabı davası sonuçlandı

MSCHF, 666 çift pabuçtan 665'ini müşterilere kargoladığını açıkladı. Marka ihlâli yapıldığı mazeretiyle New York'taki federal duruşmaya müracaat eten Nike, MSCHF'nin satışı durdurmasını istiyor. MSCHF avukatları ise ürettikleri 666 çift kunduranın "tipik birer spor pabuç değil, fertlere özel rakamlı üretilen sanat yapıtları" olduğunu söyledi.

Federal egemen, açılan davada Nike'ın haklı olduğu görüşünü açıkladı ve ilk düzeyde sanat ortaklaşasına menetme emri çıkardı. Ancak ilk ürettiği 66 çiftin dışında daha fazla pabuç üretmeyeceğini açıklayan MSCHF yetkilileri, bu kararın ne anlama geldiğini henüz net olarak öğrenmediklerini ifade ediyor.

Bir dakikada tamamı satılmıştı İnsan kanı ayakkabı davası sonuçlandı

Kırmızı-siyah pabuçlar, Lil Nas X'in yeni şarkısı Montero ile beraber piyasaya çıktı. YouTube'da yayımlanan klipte pabuçları giyen Lil Nas X, cennetten cehenneme bir striptizci direğinden alt düşerken tasvir ediliyor. 

Her pabuçtaki Nike Air özel tabanında 60 santimetreküp kırmızı mürekkep ve sanat kollektifinin azalarının affettiği bir damla kan bulunuyor. Nike, New York'taki duruşmaya açtığı davada, pabuçların "İblis Kundurası" olarak değiştirilmesine onay vermediğini belirtti.

Tennessee eyaletinden Joseph Rasch de kundurayı 1.080 dolara satın alanlardan biri:

"Bu davanın neticesinde ödediğim parayı kaybetmekten korkuyorum. Umarım parasını ödediğim pabuçlar elime erişir."

 

Bir dakikada tamamı satılmıştı İnsan kanı ayakkabı davası sonuçlandı

Güney Carolina eyaletinden McKenzi Norris de MSCHF'yi uzun zamandır takip ettiğini; 1.80 dolara satın aldığı pabuçları eBay üzerinden 2.500 dolara satmayı tasarladığını söyledi. Ancak davanın neticeyi, bu tasarılarını bozmuş:

"Genel olarak Nike'ın dava açmasını ve müdahale etmesini absürt buluyorum zira bu bizim gibi, mahsullerini ticarileştirmek ve legal yollardan satmak isteyen insanlara büyük hasar verebilir."