Bir damla su kalmadı

Bir damla su kalmadı

ABD’nin iç, orta ve güney bölgelerinde geçen hafta hayatı felç eden kutup soğukları nedeniyle Teksas’ta hâlâ 9 milyona yakın kişinin su sıkıntısı çektiği bildirildi. Astronomik rakamlarda gelen…

Eyalet genelinde 1200’den fazla kamu su sisteminin hâlâ onarılamadığına dikkat çekilerek, yurttaşlardan musluk sularının tüketmeden önce kaynatmaya devam etmeleri istendi. Teksas Valisi Greg Abbott da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Teksas Milli Muhafızlarının hafta sonu 3.5 milyon şişe su dağıttığını bildirdi. Eyalet genelinde temiz su satın almak isteyenlerin oluşturdukları kuyruklar dikkat çekti.

FATURA KRİZİ PATLADI

Diğer taraftan soğuklar yüzünden eyalette yaşanan enerji kesintisine rağmen kısa bir müddet ışıklarını yakabilen ve buzdolabını çalışır vaziyette tutabilen bir takım sakinler, binlerce dolara erişen faturalarla karşılaştılar. Serbest piyasadan aldığı elektriği, aylık abone fiyatı ödeyenlere toptan ücrete satan Griddy şirketinin aboneleri, imalatın düşmesi ve hatların kopması neticesi fiyatlar artınca otomatik olarak çok yüksek rakamlardan elektrik aldı. Normalin onlarca kat üstüne çıkan faturaları halk, idarenin ödemesini istiyor.