Bir haftada en çok vaka sıçraması yapan 10 il! En başta Ordu var...

Bir haftada en çok vaka sıçraması yapan 10 il! En başta Ordu var...

Koronavirüs dünya genelinde endişe yaratmaya devam ederken Türkiye’de de vaka artışları sürüyor. Sağlık Bakanlığı’nın bir hafta arayla yayınladığı vaka tablosuna göre Ordu en büyük sıçramayı…

Koronavirüs olay sayıları hızlı yürütülen aşılanma çalışmalarına karşın 8 bin civarında izliyor. Olay sayılarının büyük çoğunluğunu oluşturan kimi bölgelerde ise şehir bazında kapanmalar konuşulurken en yüksek olay oranına sahip Silahlı güç’da rakamlar hala çok yüksek. Son paylaşılan verilere göre en çok sıçrama yapan şehirler ise sırasıyla; Silahlı güç, Giresun, Samsun, Tokat, Bolu, Sakarya, Ardahan, Adıyaman, Erzurum, Kırklareli.
Bir haftada en çok vaka sıçraması yapan 10 il En başta Silahlı güç var...1) SİLAHLI GÜÇ'DA NELER OLUYOR?

Bu hafta vaka oranlarında Türkiye'nin en rizikolu şehri olan Silahlı güç'da yeni kısıtlamalar izah etti. Silahlı güç’da, alınan kısıtlamalara, konuk kabul etme, misafirliğe gitme, taziye emelli hane ziyareti, gün yapma gibi sosyal faaliyetlere müsaade edilmemesine, apartman ve site yöneticileri aracılığıyla apartman ve site gibi toplu hayat yerlerinin ortak kullanım alanlarının toplu bir şekilde kullanılmasının engellenmesi, cenaze namazlarının en fazla 30 kişi ile sınırlandırılmasının da bulunduğu ek önlemler getirildi.

Silahlı güç’yu negatif anlamda doruğa taşıyan vaka sayılarının toplumsal yaşam özelliklerinden ve bölge karakteristiğinden kaynaklandığını söyleyen Silahlı güç Doktorlar Odası Başkanı Ali Coşkun, vaka sayılarındaki artışı hurriyet.com.tr için değerlendirdi.

Bir haftada en çok vaka sıçraması yapan 10 il En başta Silahlı güç var...

2) VAKALAR NEDEN ARTIYOR?

Vaka artışında Silahlı güç için iki neden var: Aşırı sosyal olmamız ve aşının getirdiği tembellik. Silahlı güç Doktor odası olarak 8 Aralık’ta 3 hafta tam kapanma isteğimizden beridir, Silahlı güç’daki vakaları dikkatle izlemekteyiz. Bu aralar Silahlı güç’yu ne yazık ki negatif anlamda doruğa taşıyan bulaş artışının öncelikli nedenlerinin toplumsal hayat özelliğinden ve Karadenizli olmanın karakteristiğinden kaynaklandığının düşünmekteyim. Silahlı güç’nun yemyeşil köyleri, Silahlı güçlülere herhalde hiç bu kadar cazip gelmemişti. Silahlı güç insanının hem bu köylerde yaşayan büyüklerini ziyaret etme alışkanlığı hem de hafta sonu şehir kısıtlamalarından kaçıp denetimsiz kırsalda sosyalleşmeye emeliyle köylere taşınması, aile içi bulaş sayısını beklenenin üzerinde artırmıştır.

Bir haftada en çok vaka sıçraması yapan 10 il En başta Silahlı güç var...

3) SİLAHLI GÜÇ’DAKİ ARTIŞ DEĞİŞİNİME BAĞLI OLABİLİR Mİ?

Karadeniz insanı Silahlı güç’da olduğu gibi sevinçli ve kederli günlerinde arkadaşlık, arkadaşlık ve akrabalık ilişkilerinde kalabalık ve yakın temaslı olarak yaşamaktadır, bu vaziyet rutinlerinde var. Yapabildiğimiz alan gözlem verilerinde değişik şehirlerde yaşayan fakat fındık hasadı veyahut ziyaret emelli Silahlı güç’ya yazın gelen Silahlı güçlü hemşehrilerimizin hatırı sayılır bir bölümünün fındık hasadı bittiği halde geri dönmediğini saptadık.

Silahlı güçlüler, pandeminin yandığı dönemlerde bulaş istikametinden rizikolu olunca, asıl yaşadıkları şehirlere geri dönmediler. Hemşehrililerimiz köylerinde veya semtlerinde kaldılar. Bu vaziyette aile hekimliklerindeki nüfuslar, bilinen Silahlı güç nüfusundan çok daha fazla oldu. Bu vaziyeti en iyi şekilde aile hekimliklerine çok sayıda dış kayıtlı konuk hasta müracaatlarından anlıyoruz. Olay artışlarının bu vaziyetten başka bir deyişle kalabalık nüfusun getirdiği aşırı sosyalleşmeden ve aşının ortaya çıkışıyla birlikte toplum üzerindeki savunucu önlemlerin alınmasındaki esnemeden kaynaklandığını düşünüyorum. Bu artışın değişinime bağlı olduğunu gösteren bir data şu an için elimizde yok ancak bu vaziyeti da yakından izlemekteyiz.

4) SİLAHLI GÜÇ’DA NE KADAR AŞI YAPILDI?

Silahlı güç’da şu an bakımından 90 bin civarında aşı yaptık. Hedef 450 bin civarında aşı yapmak. Ama inanıyorum ki 200 bin sayısını devirince bu vaka artışları, alınan savunucu önlemlerle beraber gerilemeye başlayacaktır. Aslında aşılamaya gitmede de Silahlı güç insanı savsak davrandı. Yoksa bu sayıya 15 gün önce ulaşabilirdik. Bir ehemmiyetli nokta da şu: Aşı kuyruğundaki bulaşmalara mani olmak. Bu konuda da gereksiz kalabalıktan sakınmak ve aşı yaptırmaya tek olarak gitmekte büyük yarar görüyorum.

5) NE YAPMAK GEREKİR?

Şu unutulmamalı, virüs ile savaş hala devam ediyor. Toplumun en az yarısı aşılanmadan bu vaka sayıları düşmez. Herkes artık çift maskesini taksın. Aradaki sosyal mesafe en az 2 metre olsun. Kapalı bir ortamda aile dışından biriyle en fazla 2 dakika konuşma rizikonuna maruz kalabilirsiniz.

Bu müsibet hastalıktan el birliğiyle ülke olarak kenetlenerek kurtulacağız allahın izniyle. Buna inancım sonsuz. Yeter ki önlemleri gevşetmeden uygulayalım. Bu konuda devletimize ve Sıhhat Bakanlığımıza güveniyoruz, güvenmeliyiz de zati. Her yurttaş, onu savunmak için çalışan devlet görevlilerine yardımcı olmalıdır. Bilhassa filyasyon ekiplerine doğruyu eksiksiz olarak söylemelidirler, temaslıları gizlememelidirler.