Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ

Büyük şehirlerin trafiği, stresi ve en ehemmiyetlisi tam bir hafta yorucu geçen iş koşuşturmasından bunalanlar, hafta sonlarını iple sürüklüyor. Biz de uzmanlarımıza kışla beraber hoş manzaralara bürünen,

Türkiye’de 100’nam üzerinde doğal ya da suni göl bulunuyor. Yaban yaşamı açısından büyük ehemmiyet taşıyan ve ziyaretçilerine azıcık olsun ferah bir soluk alma fırsatı sunan bu göller, ne yazık ki yanlış su siyasetleri, lekelilik ve abuhava krizinin neden olduğu kuraklık gibi etmenlerden dolayı yok olma riskiyle karşı karşıya… Fakat bu etmenlere yenik düşmemek için sabreden pek çok gölümüz de bulunuyor.

Üstelik bu göller kışın beyaz örtüyü üzerlerine sürüklediklerinde ortaya harika manzaralar çıkıyor. Hatta tamamen buz yakalayan göllerimizde yürüyüş yapmak, balık yakalamak ve kızakla kaymak gibi etkinlikler dahi yapılabiliyor.

Ben de gezgin ve seyahat yazarları Didem Mutçalıoğlu, Nurgül Büyükkalay, Erdoğan Gümüş ve Burcu Gürtürk Kadak’a, hazır havalar soğumuş ve Meteoroloji de kar ihtarlarında bulunmuşken 'Türkiye’nin kış aylarında en hoş manzaralara bürünen gölleri hangileri?' diye sordum. 10 şehirden birbirinden hoş 15 gölü önerdiler.

İzmir’in soğuk hoşu: Gölcük Gölü / İzmir

İzmir ve kış çok bağdaştırılmasa da Ödemiş’te Bozdağ Kayak Merkezi yakınında ve 1100 metre yükseltide bulunan Gölcük Gölü, kışın en çok yakıştığı göllerden biri. Göl, yeniden aynı adlı çam ağaçlarıyla çevrili yaylada yer alıyor. Burada hava, hemen yakınındaki Ödemiş’deri 10 derece kadar soğuk da oluyor. Zati bu sebeple Osmanlı zamanında, yazlık olarak kullanılan bir yer olarak öğreniliyor. Doğal olarak kışın da kar alan ve harika manzaralar veren bir yere dönüşüyor.

Gezgin Didem Mutçalıoğlu, “Gölnam etrafı çam ağaçlarıyla ziynetli yamaçlara bakıyor, bu ağaçlar karla bembeyaz kaplandığında ise manzarasına doyum olmuyor” dedi ve ilave etti:

“Gölnam etrafında bir hayli kafe yer alıyor ve kamp alanları da mevcut. Ayrıca gölnam etrafındaki yolun iki yanında gizeme gizeme çınar, kestane, salkım söğüt gibi ağaçlar bulunuyor. Bu ağaçların karla kaplı manzarasında yürüyüş yapmak apayrı bir neşe. Üstelik tam bunlar İzmir’e yalnızca 1,5 saat uzaklıkta…”

Kış rotasıKışın en çok yakıştığı köy ve kasabalar… 12 şehirden birbirinden güzel 15 adresKışın en çok yakıştığı köy ve kasabalar… 12 şehirden birbirinden hoş 15 adresHaberi Görüntüle

Muhteşem bir manzara: Ulugöl / Ordu

Ordu merkeze taşıtla 2 saat uzaklıkta bulunan Ulugöl, netlikle ailece gidip görmeye değer bir adres. Ulugöl, Ordu Gölköy’de Ulugöl Tabiat Parkı içinde Çambaşı Yaylası’nda ve 1200 metre yükseltide yer alıyor.

Göl, böyle bir yükseklikte olunca kışın sert geçtiği gibi, harika kar manzaraları da ortaya çıkıyor. Didem Mutçalıoğlu, “Ulugöl ufak bir göl ve bu onu çok daha fotojenik yapıyor” dedi ve şu bilgileri paylaştı:

“Etrafında sıralanmış kayın, kızılağaç, gürgen, akçaağaç gibi ağaçlar kışın kar örtüsü altında apayrı bir manzara sunuyor. Gölnam etrafındaki yürüyüş yolu ise karlar içinde soluk kesici oluyor. Sürükleyeceğiniz her bir kare, kartpostallık görüntüler veriyor. Ayrıca gölnam yanında bir şeyler imkânı da sunan kuruluş mevcut. Şunu da belirtmeden geçmeyeyim, göle kazançken geçtiğiniz yolların da manzarası muhteşem.”

Turistlerin de popüler adresi: Borçka Karagöl / Artvin

Türkiye’de bir hayli yerde Karagöl isminde göl var ama en şanlısı Borçka Karagöl. Göl, 1500 metre yükseltide bir heyelan gölü. Burası Artvin’in Borçka ilçesine 25 km uzaklıkta ve yolu gayet düzgün. Hem hoşluğu hem erişim kolaylığı bu gölü, turistler için de çok popüler bir yer yapıyor.

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ

Kışın gölnam daha tenha olduğunu ve kar altındaki gölnam manzarasının tamamen size kaldığını vurgulayan Didem Mutçalıoğlu, “Borçka Karagöl Tabiat Parkı hudutları içinde kalan göl etrafını saran sık ve yaşlı ağaçlı ormanlarıyla karlar altında doyum olmayan manzaralar sunuyor. Etrafındaki yürüyüş yoluyla değişik açılardan bin bir hoşluk sunan görüntüler eşliğinde karlı göl manzarasının tadına sonuna kadar varabiliyorsunuz” dedi.

Mutçalıoğlu, “Bu doğanın yanı başında konaklamak isterseniz gölnam yanındaki harika konumdaki kuruluşta konaklama imkânı da var” diye de ilave etti.

Hem manzarası hem de yemekleri harika: Eğirdir Gölü / Isparta

Isparta merkezden Eğirdir’e doğru taşıtla tepeden inerken harika bir göl manzarası karşılar sizi. Eğirdir iç kesimlerde olsa da dolaşırken zaman zaman kendinizi Akdeniz’in ufak bir sahil kasabasını sezebilirsiniz.

Gezgin ve seyahat yazarı Nurgül Büyükkalay, “Eğirdir; balık lokantaları, plajları, göle bakan müstakil konutları ile göl kenarında şirin bir kasaba” dedi ve şu bilgileri paylaştı:

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ
Resim: Nurgül Büyükkalay

“Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü olan Eğirdir, yemyeşil ormanlık alanlar ve meyve bahçeleri ile göller bölgesinin de göz bebeği. Kalesi, tarihi cami ve kiliselerin olduğu ‘Yeşilisme’ öbür ismiyle ‘Nis’ en popüler bölgesi. Esası taş olan ahşap konutları, salaş balıkçıları ile Yeşilisme’yı yürüyerek gezmesi çok sevinçli. Eğirdir’in bir özelliği de cittaslow başka bir deyişle yavaş şehir olması. Ailece burada harika zaman geçireceğiniz garanti.”

Büyükkalay, Eğirdir’de tadına bakmadan dönülmemesi gereken lezzetlerle alakalı da şu bilgileri verdi:

“Sazan dolma, tatlı su levreği ve kerevit, tatmanız gereken Eğirdir’e özgü en meşhur lezzetlerden. Sazan dolma, balığın içine iç pilav doldurulmasıyla yapılıyor. Eğirdir’de çıkan tatlı su ıstakozu başka bir deyişle kerevit dünyanın en nitelikli tatlı su ıstakozları arasında gösteriliyor.”

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ

Doğa resimciliği meraklılarına özel: Kovada Gölü / Isparta

Eğirdir Gölü’nden kopup ayrı bir göl haline gelmiş ve karstik çöküntüler neticeyi oluşmuş olan Kovada Gölü de Isparta’nın en hoş göllerinden bir ötekiyi. Karların kapladığı bembeyaz ağaçlar arasından gidilen harika bir yolu var.

Kovada, Isparta şehir merkezine takribî 1 saat uzaklıkta. Gölnam yer aldığı ulusal parka adım atar atmaz onlarca kuş karşılıyor sizi. Çevreyi sık ormanlık alanlarla ve ormanlık dağlarla kaplı. Ayrıca Kovada’nın flora zenginliği ve yaban yaşamı spektrumu da muhteşem. Tüm etraf meşe ağaçları, kızılçam, karaçam, sedir, ardıç gibi ağaç cinsleri ve funda, mersin, sandal, böğürtlen, defne gibi maki florasının çalıları ile kaplı.

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ
Resim: Nurgül Büyükkalay

Nurgül Büyükkalay, göl ve etrafı için “Doğa resimciliğine meraklıysanız harika resimler tutabilirsiniz” dedi ve şu teklifleri paylaştı:

- Kovada etrafında suratlarca çeşit hayvan barınıyor. Yaban keçisi, sansar, porsuk, tilki, yaban domuzu, tavşan ve sincap en çok bulunan canlılardan. Kuşlardan ise keklik, kaz, yaban ördeği, angut ve çulluk bölgede görülen cinslerden. Mili park içerisinde ziyaret edeceğiniz bir ‘doğa müzesi’ var. Bölgede yaşayan ve ölü olarak bulunan hayvanlar içi doldurulmuş bir biçimde sergileniyor.

- Kovada’nın karla kaplı doğasında yürüyüş, piknik, doğa araştırması, kuş gözlemciliği ve tırmanma gibi etkinlikler yapabilirsiniz. Gölnam olduğu bölgede birbirinden hoş yürüyüş rotaları da bulunuyor. Fakat rotanızı tanımlamadan evvel ziyaretçi tanıtım merkezinden bilgi almanızda fayda var.

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ
Resim: Nurgül Büyükkalay

Bir kış masalı: Delir Gölü / Ardahan

Delir Gölü, kış tatili denince akla gelen ilk yerlerden biri artık. Bu gidişatın oluşmasında son senelerde popüler olan Doğu Ekspresi seyahatlerinin tesiri büyük. Kars’a 70 km uzaklıktaki Delir Gölü, Ardahan’a bağlı.

Delir, ülkemizde karın ilk düştüğü yerlerden biri. Tüm kış mevsimi süresince donuyor. Kendinizi bir kış masalının ortasında bulacağınız gölde, atlı kızak yapmak ve buzu kırarak balık avlamak yapacağınız etkinlikler arasında ancak en hoşu gölnam uçsuz bucaksız beyazlığı ve maviliğinde yürüyüş yapmak.

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ

“Donmuş göl üzerinde yürümek bir müddet sonra çok sıradan bir şeymiş gibi gelse de zaman zaman her an kırılmaya hazırmış gibi görünen buz katmanına baktıkça coşku yaşıyorsunuz” diyen Nurgül Büyükkalay, Delir Gölü’nde yapılacak yürüyüş ile alakalı şu ayrıntıları paylaştı:

- Delir Gölü’nün 18 km uzunluğu ve 30 metre derinliği var. Gölnam üzerinde yürüyüşle birlikte göl etrafında da yürüyeceğiniz harika rotalar bulunuyor.

- Gölebakan-Kısır Dağı-Lehimli Yaylası Gölü yükseklerden izleyeceğiniz bir rota. 14 kmlik bir yol burası ancak kış aylarında yürüyüş için 3 kmlik kısmı öneriliyor. Gölebakan Köyü ve Kars şehir hududundaki Gülyüzü köyü arasındaki yol da kendinizi çok zorlamadan yürüyeceğiniz bir başka rota.

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ

Kışın da çok hoş: Yedigöller / Bolu

İnanılmaz hoşluğa sahip Yedigöller, senenin 365 günü bütün bir doğa harikası olarak nitelendirilebilecek hoşluklar sergilerken, kar yağışıyla beraber apayrı bir görünüme kavuşuyor.

Suskun ve sakin etrafı, muhteşem manzarası, doğa yürüyüşü yapmaya ergonomik arazi yapısı, şelaleleri, zengin nebat örtüsü ve atletik olta balıkçılığı gibi rekreasyonel faaliyetler açısından ideal bir rota…

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ

Bolu’nun 42 km kuzeyinde ve Zonguldak’ın güneyinde yer alan Yedigöller, aynı zamanda ülkemizin en çok öğrenilen ulusal parklarından biri… Ulusal parkta 1500 metre mesafede sıralanmış kocamanlı minikli yedi göl bulunuyor.

Göller yeraltı akışlarıyla birbirine bağlı. Platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl. Oldukça zengin nebat örtüsü ve yaban yaşamına sahip; başlıca ağaç cinsleri olan kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, ıhlamur, titrek kavak, sarıçam, karaçam, köknar, fındık bunlardan kimileri.

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ

Gezgin ve seyahat yazarı Erdoğan Gümüş, “Ulusal park içerisindeki ‘Kapankaya Manzara Seyir Yeri’ne çıkarak karla kaplı gölleri ve manzarayı izleyebileceğiniz gibi geyik üretme istasyonu, abide ağaç, dilek çeşmesi, gülen kayalar ziyaret edebileceğiniz yerler arasında” dedi ve ilave etti:

“İster profesyonel olsun isterse acemi tüm resim tutkunları için her mevsim olduğu gibi kışın beyaz örtü içinde muhteşem bir görünüme kavuşan Yedigöller, resim tutkunları için bırakılmaz adreslerden biri… Üstelik, kış mevsiminde kamp kurmayı sevenler için de biçilmiş kaftan. Ayrıca bungalov stili konutlarda konaklama imkânı da bulunuyor.”

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ

Göl çevresinde yürüyüş: Gölcük / Bolu

Bolu şehir merkezine 13 km mesafede bulunan Gölcük Tabiat Parkı, Bolu’nun en yoğun ziyaretçi akınına uğrayan turistik merkezlerinden biri… Tabiat parkının içinde takribî 4,5 hektar büyüklüğündeki bir set gölü bulunuyor.

Gölcük Tabiat Parkı, her mevsim apayrı bir hoşluğa bürünse de kış aylarındaki görünümü çok özel. Gölnam hemen kenarında bulunan ve ‘Devlet Konukevi’ olarak öğrenilen şirin yapı, beyaz örtünün oluşturduğu masalsı ve kartpostallık görselliği ile hayranlık uyandırıyor.

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ

“Kar yürüyüşünü beğenip de oranla daha kolay bir rota isteyenler için teklifim, uzunluğu 1300 metreye erişen gölnam çevresinde yürüyüş yapmalarıdır” diyen Erdoğan Gümüş, Gölcük ile alakalı şu bilgileri paylaştı:

“Beyaz bir gelinlik giymişçesine harika görünüme kavuşan ağaçlar arasında ve bol oksijenli civarda yürüyüş yapmak, ara ara molalar verip muhteşem panoramik manzarayı bol bol fotoğraflamak en hoş etkinliklerinizden olacak. Özel vasıta dışında göle erişim, şehir merkezinden kalkan Bolu Belediyesi millet otobüsleri, Seben ve Kıbrıscık ilçe minibüsleri ile sağlanıyor.” 

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ

Başşehir’in en hoş kar manzarası: Karagöl / Ankara

Ankara’ya takribî 70 km mesafede Çubuk ilçesi hudutları içinde kalan ve krater bir göl olan Karagöl, aynı zamanda bir tabiat parkı… Başşehirlilerin en beğendiği piknik ve mesire alanlarından biri olan Karagöl, Ankara ve etrafında ilk kar yağışının yaşandığı yerlerden biri…

Bu sebeple kış mevsiminde de ziyaretçisi yetersiz olmayan Karagöl, kar yürüyüşünü seven trekking'cilerin de favorisi.

Erdoğan Gümüş, “Gölü çepeçevre saran doğal orman dokusu içinde olmak, ağaçlar arasına serpiştirilmiş piknik masalarında oturmak ve hafta içi bitkinliğinizi atmak, gölnam çevresinde parkurda ya da orman içlerine doğru patika yollarda doğa yürüyüşleri yapabilmek apayrı duygu yaratacaktır ruhunuzda” dedi.

Kış kampı severlerin yeni adresi: Akgöl / Sinop

Sinop’un Ayancık ilçesi hudutlarında kalan Akgöl Tabiat Parkı; çam, köknar, meşe, gürgen, kayın, dişbudak, karaağaç cinsleriyle zengin bir nebat örtüsüne sahip Çangal Ormanları içinde yer alıyor.

Akgöl, Kayadibi ve Çatalçeşme akarsularından gelen su ile beslenen suni bir göl hakikatinde. 1020 metre yükseltili göl, takribî 500 hektar alana sahip ve derinliği 3-5 metreye kadar çıkıyor. Ayancık-Kastamonu kara yolunun 31’inci kmsinden parçalayan yoldan takribî 5 km içeride kalan alana özel vasıta dışında erişim imkânı bulunmuyor.

Kış tatiliBir kış kartpostalı içinde olmak: Karın en çok yakıştığı yerler | 10 şehir 13 öneriBir kış kartpostalı içinde olmak: Karın en çok yakıştığı yerler | 10 şehir 13 öneriHaberi Görüntüle

Göl genellikle yakın mesken yerlerinden gelen ziyaretçilerin piknik emelli kullandıkları mesire alanı olarak kullanılıyor. Ayrıca son senelerde kış kampçılarının da favorisi konumunda… Erdoğan Gümüş, “Burası doğanın kucağına kendinizi emanet edeceğiniz, yeşil ile mavinin beyazlar içinde buluştuğu harika bir göl” dedi ve ilave etti:

“Akgöl’e kadar gitmişken 8 km uzaklıktaki İnaltı köyüne de uğramalısınız. Burada köy ile aynı ismi taşıyan İnaltı Mağarası, görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden biri.”

Kartpostallık görüntü sunuyor: Sülüklü Göl / Bolu

Bolu’nun Mudurnu ilçesine bağlı Tavşansuyu Köyü hudutları içerisinde yer alan Sülüklü Göl, doğayı sevenlerin son senelerdeki kaçış noktalarından biri… Sarıçam, karaçam, köknar, kavak, çınar ıhlamur gibi pek çok ağaç cinsine ve nebat topluluğuna konut sahipliği yapıyor.

isminden de anlaşılacağı üzere burası bir zamanlar sülüklerin yaşam alanıymış ancak göle sonradan vazgeçilen balıklar sebebiyle sülüklerin nesli tükenmiş.

Seyahat yazarı Burcu Gürtürk Kadak, “Heyelan gölü olması nedeniyle gölnam bazı bölgelerinde ağaçların gövdelerinin göl sularının altında kaldığı Sülüklü Göl, bu özelliği ile resim tutkunlarına muhteşem bir görsellik sunuyor” dedi ve kış aylarında göl etrafında yapılacaklarla alakalı şu bilgileri paylaştı:

“Kış aylarında beyaz örtüyü üzerine sürüklediğinde kartpostallık görüntüler veren Sülüklü Göl’de bolca resim sürükleyebilir, kar yürüyüşü hizmeti veren kılavuzlu turlara katılabilirsiniz. İçerisinde rastgele bir kuruluş ya da firmanın bulunmadığı Sülüklü Göl Tabiat Parkı, uzun yürüyüşler, kamp, çadır ve piknik için oldukça ideal.”

Kış etkinliğiEn güzel kış aktivitesi: Karda yürüyüş… | 6 ŞEHİR 10 ROTAEn hoş kış etkinliği: Karda yürüyüş… | 6 ŞEHİR 10 ROTAHaberi Görüntüle

Rüzgâr değirmenleriyle ünlenen bir hoş: Çubuk Gölü / Bolu

İstanbul ve Ankara’ya üç saat mesafede bulunan Çubuk Gölü, Bolu’nun kentsel sit alanı duyuru edilen Göynük ilçesinde yer alıyor. Muhteşem sadeliğinin yanı gizeme gölnam en dikkat toplayan özelliklerinden biri de çevresindeki aşınmaya surat yakalamış rüzgâr değirmenleri…

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ

Burcu Gürtürk Kadak, “2005 senesinde 'Aynalar' adlı dizi çekimlerinde kullanılmak üzere gölnam çevresine inşa edilen yedi adet rüzgâr değirmeni bugün atıl gidişatta olsa da, hem bölge turizmine katkı sağlıyor hem de görsel açıdan sevinçli bir görüntü sunuyor” dedi ve göl etrafındaki aktivelerle alakalı şu tekliflerde bulundu:

“Gölde olta ile balık avlayabilir, göl kıyısından Çubuk Yaylası’na doğru yürüyüş yapabilir, kafe ya da lokantada lezzetli bir mola verebilirsiniz. Masalsı bir civarda doğayla baş başa sevinçli birkaç saat geçirmek size iyi gelecek."

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ

Göl manzarası eşliğinde unutulmayacak bir kış yürüyüşü: Abant / Bolu

Muhteşem manzarasından gözlerinizi alamayacağınız, resim sürüklemek için sıklıkla mola vereceğiniz romantik bir yürüyüş rotası için Abant en hoş adres. Kışın gölnam oluşturduğu manzara harika. Özellikle bu aylarda hoş bir kış yürüyüşü için de oldukça ideal.

Ulusal parkın içindeki yürüyüş alanları, kondisyon ve donanıma gereksinim dinlemeyeceğiniz, güçlük derecesi açısından kolay bir yürüyüş olanağı sunuyor.

Burcu Gürtürk Kadak, “Abant Gölü’ne eriştiğinizde vasıtanızı ulusal parkın girişine park edebilir, Abant Gölü’nün kenarından yürüyerek takribî bir saat süresince gölnam etrafını turlayabilirsiniz. Trekking beğenirler için düşünülmüş yürüyüş alanlarının yanı gizeme, piknik ve oturma alanları, göl manzaralı butik oteller de gölnam etrafında bulacağınız imkânlar arasında yer alıyor” dedi.

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ

Şelale ve göl bir arada: Tortum Gölü / Erzurum

Erzurum’a yalnızca kayak sporu için gelenler çok şey kaçırıyor. Onlardan biri de insanı gördüğü andan itibaren büyülemeyi başaran Tortum Gölü. Erzurum’un Uzundere ilçesinde yer alan bu heyelan set gölü, merkeze 1,5 saat mesafede yer alıyor.

Dağların sanki bir ayna gibi göle yansıyan görüntüleri, Tortum Gölü’nün muhteşem yeşilliğiyle birleşince ortaya görülmeye değer manzaralar çıkıyor.

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ
Resim: Burcu Gürtürk Kadak

“Yansımaların tavan yaptığı kış ayları, gölü ziyaret için ideal. Böylesine eşsiz bir doğa hoşluğuna sahip olan Uzundere ilçesinin bir öbür özelliği de Türkiye’nin 11’inci sakin şehri unvanına sahip olması” diyen Burcu Gürtürk Kadak, “Tortum Gölü’nün sonunda Tortum Çayı’nın üzerinde bir de şelale yer alıyor” dedi ve ilave etti:

“22 metre genişliğe, 48 metre yüksekliğe sahip olan Tortum Şelalesi’ni de eğer yolunuz Tortum Gölü’ne düşerse görmeden dönmeyin. Zaman zaman şelaleden düşen sular, üstte gökkuşağı alana getiriyor. Şelalenin altına kadar merdivenlerle inilebiliyor .”

Bir kış masalı: Karın en çok yakıştığı göller | 10 ŞEHİR 15 ÖNERİ
Resim: Burcu Gürtürk Kadak

Eskimo usulü balık avlama: Balık Gölü / Ağrı

Ağrı ve Iğdır arasında yer alan Balık Gölü, kışın rotayı Doğu Anadolu’ya çevirmek için başlı başına bir neden olabilir. Zira Balık Gölü, senenin her mevsimi ziyaretçilerini büyülemeyi muvaffak olsa da kışın buzla kaplandığında seyrine doyum olmayan görüntüler ortaya çıkıyor.

Ağrı'nın Doğubayazıt ve Iğdır'ın Taşlıçay ilçeleri arasında yer alan Balık Gölü, muhteşem doğası ile göz kamaştırırken pek çok balık ve kuş cinsine de konut sahipliği yapıyor. Sarı balık, kırmızı benekli alabalık ve kadife ördek gölde tesadüfebileceğiniz cinslerden kimileri…

Kış rotasıKış güneşi altındaki huzur: Soğuk havalarda ılıman olan yerler | 5 ŞEHİR 10 ÖNERİKış güneşi altındaki huzur: Soğuk havalarda ılıman olan yerler | 5 ŞEHİR 10 ÖNERİHaberi Görüntüle

Burcu Gürtürk Kadak, “Deniz seviyesinden 2 bin 240 metre yükseklikte yer alan ve bu özelliğiyle Türkiye’nin azami yükseltili göllerinden biri olan Balık Gölü, etrafındaki nehirlerden, pınarlardan ve yer altı sularından besleniyor. Gölnam suyu içme suyu olarak da kullanılıyor” dedi ve şu bilgileri paylaştı:

“Buzla kaplı gölnam bir kısmını kırıp Eskimo usulü balık avlama, gölnam kış aylarındaki popüler etkinliklerinden biri. Ziyaretiniz esnasında yöre ulusundan balıkçıların balık avına tanık olmanız yüksek olasılık. Buz yakalayan gölde kızakla kaymayı seçim edenler de var, donan gölnam üzerinden yürüyerek ve bolca resim sürükleyerek bu eşsiz anın tadını çıkaranlar da… “Ben hepsine varım” diyorsanız bugünlerde tamamen donmuş olan Balık Gölü’ne rotanızı çevirebilirsiniz.

 Resimler: iStock, Alamy