Bir otomotiv devi daha çip krizi kurbanı! Üretime ara vereceğini duyurdu...

Bir otomotiv devi daha çip krizi kurbanı! Üretime ara vereceğini duyurdu...

4 bin 500 şahsın istihdam edildiği Oxford'daki Mini fabrikasında imale ara verileceği duyuruldu. Dev firmanın bu kararı almasındaki neden ise son günlerde sık sık gündeme gelen ve çözüm bulunamayan…

Oxford'daki Mini fabrikasındaki yapım, yonga kasveti sebebiyle üç iş günü zamanla askıya alınacak. Bir lafçı, firmanın daha fazla kesintiyi en aza indirmek için adımlar attığını ve gidişatı günlük olarak izlediğini söyledi.

BBC'nin haberine göre Oxford'daki fabrika 4.500 şahsı istihdam eden ve haftada 5.000 araba üreten Mini dışında değişik firmalar da küresel bir bilgisayar yongayı kıtlığından etkileniyor.

YONGA KRİZİ GELİŞİYOR

Jaguar Land Rover, aynı sebeple bu hafta Castle Bromwich ve Halewood fabrikalarında imali askıya aldı. General Motors, yonga meseleleri sebebiyle Kuzey Amerika imalini eksilteceğini açıklamıştı.

Tüm dünyada bir hayli sektörü vuran yonga meseleyi Subaru'ya da imali durdurma kararı aldırtmıştı. Öte yandan Stellantis ve elektrikli araba üreticisi Nio yonga krizi nedeniyle imali durdurmuştu. Son olarak araba üreticisi Mitsubishi yonga tedariki problemi sebebiyle gelecek ay Japonya ve Tayland'da imalini düşürdüğünü duyurmuştu.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara