Bir parça karpuz canından ediyordu... Annesi çığlıklarla yardım istedi: Mucize!

Bir parça karpuz canından ediyordu... Annesi çığlıklarla yardım istedi: Mucize!

Van'ın Edremit ilçesinde Gizem Deniz Özkan, lokantada otururken 6,5 aylık bebeği Beren İsme Özkan'a bir parça karpuz verdi. Karpuz bebeğin boğazına kaçarken, soluk almakta zorlanan ve fenalaşan bebeğini

Edremit ilçesinde Gizem Deniz Özkan, 2,5 yaşındaki oğlu Alparslan ve kucağındaki kızı Beren İsme ile beraber bir kafeye gitti. Özkan masada otururken, bebeği Beren İsme’nın ağzına bir parça karpuz verdi. Karpuz, küçük bebeğin boğazına kaçtı. Boğazını tıkayan karpuz sebebiyle soluk almakta zorlanan ve fenalaşan bebeğini fark eden Özkan, oturduğu koltuktan kalkıp dayanak istedi.

DESTEĞE KAFEDEKİ HEKİM KOŞTU

Bu sırada öğle yemeği için aynı kafede bulunan Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde misyonlu Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Siahmet Atlı desteğe koştu. Dr. Atlı, Beren İsme'ya müdahale ederek karpuzu çıkarmasını sağladı. Büyük şok yaşayan anne ise iş yeri sahibi ve çalışanları tarafını uysallaştırıldı. Vaka anı ise dükkanının güvenlik kamerasına yansıdı.

Bir parça karpuz canından ediyordu... Annesi çığlıklarla yardım istedi: Mucize


Dr. Atlı ve işyeri çalışanlarına teşekkür eden anne Özkan, yaşamının şokunu yaşadığını söyledi. Özkan, şöyle konuştu:

"Çocuğumun besin yarıyılı olduğu için karpuz tattırmak istedim. O sırada emdiğini düşünürken, meğerse karpuz ileriye gitmiş. Panikle çıkması için beline vurdum. Ayrıca çıkarmak için elimi de sokunca daha da ileriye itmişim öğrenmeden. Hakikatinde yapmamam gereken bir şeymiş. O sırada Allah'tan yan tarafta hekimler oturuyormuş. Haykırışımla direk geldiler, dayanak ettiler. Allah razı olsun. Zati firmanın çalışanları çok destekçi oldular. Çok makûstu. Ailelerden ricam; Heimlich manevrasını herkes öğrensin. Bir bahttı, mucizeydi. Herkes için bu talih olmayabilir. Çocuğum 6 aylık. Yemek yenilen her türlü civar için de rica ediyorum; herkes ilk dayanak eğitimi alsın. Hekim olmayabilirdi ama garson eğitim alsaydı o da dayanak edebilirdi. Firmanın çalışanları da çok destekçi oldular."

KARPUZ SOLUNUM YOLUNU TIKAMIŞTI

Dr. Siahmet Atlı ise, "Dostlarla öğle yemeği için dışarı çıkmıştık. Hakikatinde başka bir mekana geçecektik. Fakat gittiğimiz yer yemeğin geç geleceğini söyleyince başka bir mekana geçtik. Oturduğumuz mekanda yemek yedikten sonra çay içmek için dışarı çıktık. O esnada çocuğun yan tarafta sevimli bir biçimde oynadığını gördüm. Azıcık sonra kadının haykırarak dışarı kaçtığını, 'Çocuğum can veriyor' dediğini duydum. Çocuğa baktığım zaman morarmıştı. Karpuz yuttu sesini duyduktan sonra direk koşup müdahale ettim. Orada Heimlich manevrası dediğimiz; manevra ile çocuğa müdahale ettim. Çocuk, 2- 3 dakika süresince yuttuğu cismi çıkaramadı. Çıkaramayınca da bu sefer sırta vurma tekniği değil de bu kere göbekle iman tahtası arasındaki noktaya basarak müdahale etmek istedim. Zira müdahalede temel ilkelerden bir tanesi de çocuğa hasar vermemektir. Ona da dikkat etmeye çalıştım. O manevra tesirli oldu. Karpuz parçası çıktı, büyüktü. Aileler çocuklarını beslerken, belirli çocuğun yaşına uygun gıdalar verilmesine dikkat etmeleri gerekli. Karpuz tamamen solunum yolunu tıkamıştı. Çocukta artık şuur bulanıklığı büyümeye başlamıştı. Orada saniyelerin dahi ehemmiyeti fazlaydı. Temel müdahale hemen yapılmasaydı, çocuk için çok zahmetli bir yarıyıl olabilirdi. Bizim orada olmamız çocuk için bir mucize oldu. Zira orada yemek yeme planımız yoktu. Sonradan oraya geldik. Müdahaleden sonra çocuk tamamen kendine geldi. Rastgele bir şikayeti yoktu. Çocuğu ambulans ile gözlem ve müşahede için ileri bir merkeze sevk ettik. Şu an vaziyeti iyi" dedi.

: İlginize Sürükleyebilir Taliban'a soğuk duş! Resmen kapıyı kapattılar...Çatışmalar şiddetlendi! İşte son vaziyet...İçişleri'nden 81 şehir valiliğine yönerge! Dikkat: Pazartesi başlıyor

'MÜDAHALE KOŞULU DA ÇOK KOLAY'

Ailelere ihtarlarda da bulunan Dr. Atlı, "Hekimliğin ne kadar ehemmiyetli bir iş olduğunu bir kere daha kanıtlamış olduk. Cemiyetimize de bu iletiyi verdiysek ne mutlu. Ailelerimize iletimiz; çocuklarını beslerken özellikle yaşına uygun yiyeceklerin uzmanların teklifiyle yedirilmesi. Çıkan karpuz büyüktü. O karpuzun en az üç parçaya ayrılınması gerekiyor. Aksi halde bu tip vakalarla karşı karşıya gelebiliriz. Neticede lokantada bir hekim ya da uzman olmayabilir. Bu mevzuda dikkat etmeleri gerekli. Müdahale koşulu da çok kolay. Heimlich manevrası ile çocuğun suratını elimizle yakalayıp ağzını, boğazını stabilize ettikten sonra ağzı alt bakacak biçimde meyil vererek sırtına sürtünür stilde saldırılarla 5 sefer vurmak gerekli. Bunu yaparken çocuğu incitmeden yapmak gerekli. Şayet bu usulle çıkmazsa, bu sefer hastasının suratını çevirip, kafasından yakalayıp göbekle iman tahtası arasındaki 3-5 santim alt inecek ya da bastıracak biçimde müdahale etmek gerekli. Burada müdahalenin aktifliğini düşüren temel, istemediğimiz vaka paniktir. Bu vaziyet insanın felç olmasına dahi neden olabiliyor. Birey haykırmaya başlıyor, panik civarı daha da gelişiyor" diye konuştu.

Bir parça karpuz canından ediyordu... Annesi çığlıklarla yardım istedi: Mucize