Bir tarafta konser diğer yanda oksijen kıtlığı

Bir tarafta konser diğer yanda oksijen kıtlığı

Koronavirüse karşı Batı’da kısıtlamaları kaldırma mücadeleleri sürat kazanırken, Hindistan gibi büyümekte olan ülkeler pandeminin en makûs izlediği yerler haline geldi. İngiltere, geçen hafta…

DÜNYA genelinde aşılama kampanyasının en süratli izlediği ülkelerden İngiltere, geçtiğimiz cuma akşamı bir seneyi aşkın bir müddetin ardından ilk kapalı etrafta binlerce katılımcının gittiği iki konser aktifliğine sahne oldu. Ülkede iki günlük test aktifliği kapsamında takribî 6 bin birey sosyal mesafeye geçim ve maske kullanma gerekliliği olmaksızın pandemi kısıtlamaları evveli koşullarda toplanarak eğlendi. Çoğu 18-20 yaşlarındaki katılımcılardan sadece son 24 saatte alınmış olumsuz koronavirüs testi arz edildi. Konser mekânına gelenlerin test bilgilerini güvenlik misyonluları girişte mobil telefonlardan hakimiyet etti.

<strong>Hindistan</strong>da kovid-19 krizi: Hayatı için yalvaran hasta otoparkta öldü... Doktorun paylaştığı fotoğraf viral olduHindistan'da kovid-19 krizi: Yaşamı için dilenen hasta otoparkta can verdi... Hekimin paylaştığı resim viral oldu

AKTİFLİK ARAŞTIRMA PROGRAMI

İngiltere hükümeti, sosyal mesafe ve maske ihtiyatlarını ne miktarda hafifletileceğini bilmek emeliyle 30 Nisan-2 Mayıs tarihlerine denk gelen hafta sonunda bu iki konserin ‘test emelli’ tertip edilmesine onay verdi. Böylece “aktiflik araştırma programı” kapsamında 3 bin ortamında birey Liverpool şehrindeki Bramley-Moore Dock ambarındaki konsere geldi. Katılımcılar Sven Vath, the Blessed Madonna ve Jayda G isimli sanatçı ve grupların performaslarında eğlendi. Ertesi gün de yeniden 3 bin ortamında katılımcı aynı mekânda Fatboy Slim konseri için toplandı.

17 MAYIS’TA YENİ EVRE

İngiltere 5 Ocak’ta milli kapanmaya girmişti. 12 Nisan’da belli kısıtlamalar dahilinde mağaza, kuaför, spor salonu, lokanta ve bar gibi firmalar açılmıştı. Şimdi ise ülkede 17 Mayıs ve 21 Haziran’da kısıtlamaların evreli olarak daha da rahatlatılması tasarlanıyor. Bu son konser testi de bu rahatlatma programının seyrini etkileyecek.İngiltere’de şu ana kadar 4 milyon 418 binden fazla bireye koronavirüs teşhisi kondu. 127 bin 500’den fazla birey yaşamını kaybetti. 

Bir tarafta konser diğer yanda oksijen kıtlığı

HİNDİSTAN’DA TÜPLER İLE HAYAT SAVAŞI

DÜNYANIN en kalabalık ikinci ülkesi olan, 1.36 milyar popülasyonlu Hindistan, sözcüğün bütün anlamıyla kâbusu yaşıyor. Ülkede günlük koronavirüs olayları 400 bin hududunu aşarken, COVID-19 teşhisi konan hastalar oksijen kıtlığından dolayı hayat savaşı veriyor. Hindistan’ın sıhhat altyapısı da çoğalan hadiseler nedeniyle çökmek üzere. Ülkede koronavirüse bağlı can kaybı dün 3 bin 689’la bir kere daha rekor kırdı. Şu ana kadar 19 milyon 557 binden fazla bireye teşhis konulurken, toplam can kaybı da
215 bin 240’ı geçti.

Ölüm eden şahıslar ananelere uygun olarak krematoryumlarda yakılıyor. Ülkede aşılama kampanyası sürüyor. Ancak şimdi en az aşı kadar kritik bir mesele baş gösterdi: Hastalığı ağır geçiren bireylerin rakamının süratle çoğalması neticeyi tıbbi oksijen kıtlığının alana gelmesi. Haber ajansları, yol kenarlarında kurulmuş geçici bakım merkezlerine taşınan tıbbi oksijen tüplerinin görüntülerini geçiyor. Dünyada kullanılan tıbbi oksijenin takibini yapan “COVID-19 Oxygen Needs Tracker” COVID-19 Oksijen Lüzumları İzleyicisi isimli internet sitesine göre yalnızca 1 Mayıs tarihinde, koronavirüs salgını suratından dünyada tüm düşük ve orta kazançlı ülkelerin günlük 28 milyon 100 bin metreküp tıbbi oksijene gereksinimi vardı. Bu ölçünün sağlanabilmesi için ise piyasa maliyeti dikkate alındığında bir senede 6 milyar 427 milyon dolar tüketilmesi gerek.

15 MİLYON METREKÜP

En fazla günlük olaya sahip Hindistan’ın günlük tıbbi oksijen gereksinimi 15 milyon metreküpe çıktı. Ülkede virüse tutulan hastaların yarısının entübe olmasa dahi her gün oksijen dayanağına gereksinim dinlemesi vahim sayıyı ortaya çıkarıyor. Dünyadaki oksijen gereksinimi takip sistemine göre Türkiye’nin günlük lüzumu da çoğalış kaydoldu. 1 Mayıs bilgilerine göre Türkiye, oksijen gereksiniminde Hindistan ve Brezilya’nın ardından günlük vasati 2 milyon metreküp tıbbi oksijenle üçüncü sırada.

‘İKİ HAFTA ZAMAN’ UYARISI

Oksijen üreticilerinin varsayımlarına göre salgının mevcut durumunu gözetmesi gidişatında iki hafta sonra dünyada tıbbi oksijen kıtlığı başlayabilir. Salgının kıyamet biçiminde tarif edildiği Hindistan’da oksijen kıtlığı maliyetleri de uçurdu. Ülkede bir tüp oksijenin maliyeti 300 dolara erişti.
Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ülkede oksijen yapımı asıllaştırabilecek tüm fabrikalara, yapımlarında profil değiştirerek oksijen imaline yönelmeleri direktifi verdi. Dünyada en pahalı oksijen ise Latin Amerika ülkesi Peru’da. Bu ülkede bir tüp oksijenin maliyeti bin dolara yanaşıyor. Dünyada tıbbi oksijen yapımı reelleştiren iki büyük firma bulunuyor. İlki Fransa’daki “Air Liquide” ikinci ise Almanya’daki “Linde”.

Bir tarafta konser diğer yanda oksijen kıtlığı

BURASI DA VUHAN

Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentinden de konser görüntüleri geldi. Beş günlük Emekçi Bayramı tatilinden dolayı hafta sonu binlerce genç, Vuhan Strawberry Müzik Şenliği’nde toplandı. Bu şenlik geçen sene online tertip edilmişti. Bu sene ise konser mekânlarına 11 bin şahsın girişine izin verildi.

Bir tarafta konser diğer yanda oksijen kıtlığı

SAĞLIK KURUMUNDA YANGIN 18 BİREY CAN VERDİ

Hindistan’ın batısındaki Gucarat eyaletinde evvelki gün sağlık kurumunda çıkan yangında koronavirüs rehabilitasyonu gören 18 birey hayatını yitirdi. Gucarat eyaletinin Bharuch kentinde bulunan sağlık kurumunun taban katındaki COVID-19 hastalarının rehabilitasyon edildiği yoğun bakım kısmında sabah saatlerinde yangın çıktı. Solunum makinesine bağlı 18 hastanın yaşamını kaybettiği yangında, aynı kısımda rehabilitasyon gören 31 hasta kurtarıldı. Hindistan’da 23 Nisan’da Mumbai eyaletinin Virar kentindeki sağlık kurumunun COVID-19 hastalarının rehabilitasyon edildiği yoğun bakım kısmında çıkan yangında 13 hasta yaşamını kaybetmişti.