Bir zamanlar şampiyondular... İnanılmaz skandal: Binlercesi böyle katledildi!

Bir zamanlar şampiyondular... İnanılmaz skandal: Binlercesi böyle katledildi!

İngiltere ve İrlanda'da yarış kariyerleri biten binlerce at kesimhanelerde öldürüldü. BBC'nin yaptığı araştırmayla ortaya çıkan vahim vaka infiale yol açarken kesimhane sahipleri hadiseyi inkar…

BBC Panorama programının araştırması, İngiltere ve İrlanda'da binlerce yarış atının kesimhanelere sevk edildiğini ortaya çıkarttı.

Kesimhanelerde kesilen atların kimilerinin bir zamanlar sahibinin ve eğiticilerinin, yarış dünyasının bazı en büyük adları oldukları tanımlandı.

Saklı yapılan video kayıtları ayrıca, atların cefayla öldürülmesini önlemek için konulan kuralların, İngiltere'nin en büyük kesimhanelerinden birinde nasıl görmezden gelindiğini gösterdi.

Kesimhaneden BBC'ye yapılan açıklamada, hayvanlara rastgele bir biçimde zulmedilmesini kabul etmedikleri korunuldu.

Bir uzman, hayvan hakları kuruluşu Animal Aid'i yerleştirdiği saklı kameralarla çekilen görüntüleri kuralları sarihçe ihlaline ispat olarak belirledi.

Geçen Şubat ayında, önde gelen at eğiticisi Gordon Elliot'ın can vermiş bir atın üzerinde otururken görüldüğü resim büyük bir tepki almışı.

Vaka hiddet yaratmış, ancak aynı zamanda dikkatleri yarışırken, eğitim görürken ya da kesimhanelerde can veren atların durumlarına sürüklemişti

Bir zamanlar şampiyondular... İnanılmaz skandal: Binlercesi böyle katledildi

Bilgi edinme hürlüğü kanunu uyarınca yapılan müracaatlar neticeyi, 2019'un başından bu yana İngiltere ve İrlanda'da 4 bin daha önceki yarış atının kesimhanelere sevk edildiği belirtildi. Atların büyük çoğunluğu İrlanda'da eğitildi.

Uzun zamandır at yarışlarının sona erdirilmesi için kampanya yürüten Animal Aid, İngiltere'de at kesme izni olan Drury and Sons isimli kesimhaneye saklı kameralar koydu.

Animal Aid Söcüsü Sına Stansall "Görüntüleri araştırdığımızda, genç safkan at rakamından afallamışlığa düştük" dedi.

Görüntüler 2019 sonu ve 2020 başındaki dört günde çekildi.

Görüntülerde çoğu İrlanda'dan gelen ve çoğu genç onlarca daha önceki yarış atının kesilmesi görülüyor.

Kimileri, binlerce sterlin kazandıran, galibiyetli bir yarış kariyerine sahip hayvanlar.

Üçü de, Gordon Elliot tarafından İrlanda'daki çağdaş harada yetişenler.

Elliot, Panorama'ya yaptığı açıklamada hayvanların üçünü de kendisinin kesimhaneye göndermediğini korundu.

Elliot, sakatlık sebebiyle yarış kariyerleri sona eren hayvanların, öldürüldüklerinde kendi bakımı olmadığını, ikisinin "muhtemelse yeni konut bulunması, değilse de beşeri bir biçimde yattırılması için" bir at tüccarına verildiğini, öbürünün se sahibinin arzı istikametinde bir başka biniciye verildiğini söyledi.

Elliot, atların mukadderatını Panorama programı kendisiyle irtibata geçtiğinde bildiğini iddia etti.

Animal Aid'in kameraları ayrıca, hayvanları afaki çileden gözetmek için getirilen kuralların ihlalini de görüntüleri. Kurallar, hayvanların birbirlerinin gözü önünde öldürülmemesini öngörüyor.

Kayıtlardaysa, dört günde atların 26 defa beraber vurulduğu görülüyor.

Bir zamanlar şampiyondular... İnanılmaz skandal: Binlercesi böyle katledildi

Görüntüleri izleyen Lincoln Üniversitesi'nden baytarlık tavır uzmanı Prof. Daniel Mills "Silah sesi çok sıkıntılı edici. Bir öteki atın da birden düştüğünü görmek, bu vaziyetteki bir at için çok yeis verici" dedi.

Görüntülerdeki tek kural ihlali bu değil. Kurallar atların süratle vefatı için tüm mücadelenin tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak görüntüler, vefatın çoğu zaman ani olmadığını gösteriyor.

91 defa, kesimhane misyonlusu atlara olması gerektiği gibi yakından değil, uzaktan ateş ediyor.

Drury and Sons kesimhanesi ise, iddiaları yalanladı ve tüm atların beşeri bir biçimde öldürüldüklerini korundu. Firma meselelerin de şipşak giderileceğini söyledi.

: İlginize Sürükleyebilir Dünyanın gözü bu ziyarette: Çifte bayram yaşayacağızDehşeti yaşadılar... Sivrisinekler güneşi yok etti!İğrenç vaka! Torununu istismar eden oğlunu suçüstü tuttu