Biri ABD başkanı, biri İngiltere kraliçesi... Herkesin aklında aynı soru: Maskesini neden çıkarmıyor?

Biri ABD başkanı, biri İngiltere kraliçesi... Herkesin aklında aynı soru: Maskesini neden çıkarmıyor?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ve İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth... Dünyanın en göz önündeki iki lideri topluluk önünde verdikleri resimlerle yeni bir münazara başlattılar.…

3 Kasım 2020'de yapılan tarihi tercihte Amerika Birleşik Devletlerinin yeni başkanı olan Joe Biden ve İngiltere tahtında en uzun zaman oturan ad olan Kraliçe II. Elizabeth son iki gündür dünya gündeminde. Bu iki ehemmiyetli lideri gündeme taşıyan ise koronavirüs salgını, maske kaideyi ve Kovid-19 aşıları...

Henüz tercih kampanyasını yürüttüğü günlerden beri kendinden evvelki başkan Donald Trump'ın koronavirüs salgınını idareme biçimini tenkit eten ve seçilir seçilmez Kovid-19'la alakalı bir hayli kararnameye imza atan Biden'ın virüsü ne kadar ciddiye aldığı ve önlemlere uyduğu herkes tarafını öğreniliyor.

İngiltere tahtının sahibi Kraliçe Elizabeth ise yaşı ve konumu gereği salgından çok sıkı temkinlerle korunuyor ve cemiyet içine çok çıkmamaya itina gösteriyor. Kraliçenin son zamanlarda ortalarda nedeni de torunu Prens Harry ve gelini Meghan Markle çevresinde oluşan haber istifi ve skandallarla çevrili son görüşme olayı.Biri ABD Başkanı, biri İngiltere Kraliçesi... Herkesin aklında aynı soru: Maskesini neden çıkarmıyor94 yaşındaki kraliçe 2020 Ekim ayından beri çarşamba günü ilk kez cemiyet içinde görüntülendi. Kraliçe Kovid-19 aşılarını 2021 Ocak ayında iki doz halinde yaptırmıştı ve maskesiz olarak verdiği resimlerde oldukça sıhhat ve güler suratlı idi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ise 78 yaşında başka bir deyişle kraliçeden bir hayli 'genç'. O da aşılarını ocak ayında yaptırdı ve 2 doz aşıyla beraber virüse karşı bütün gözetmeye sahip. Ancak kraliçeden değişik olarak Biden konuşma yaptığı anlar hariç hep maskeli görüntüleniyor. Maskesini hiç çıkarmayan hatta başkanlık uçağı Air Force 1'e binerken ve inerken bir değil iki maskeyi üst üste takıyor.

Biden'ın bu 'maske' saplantısı en sonunda başta İngiltere medyayı olmak üzere dünyanın diline düştü ve denetlenmeye başladı.Biri ABD Başkanı, biri İngiltere Kraliçesi... Herkesin aklında aynı soru: Maskesini neden çıkarmıyorÜlkenin koronavirüs mevzusunda en yetkin müesseseyi olan Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Hakimiyet ve Korunma Merkezleri CDC salgın mevzusunda yayınladığı talimatnamelerde sarihçe iki doz aşı yaptırmış şahısların maske gerekliliği olmadan öbür aşılanmış şahıslarla konuşabileceğini söylüyor. Bu karar müessesenin son yayınladığı yönergelerde sarihçe belirtilmiş vaziyette. Kaideye göre bütün aşılanmış şahıslar toplandığında maske takmak zorunda değil. CDC bütün aşılanmış şahısları 'İki doz aşı yaptırmasının üzerinden en az iki hafta geçmiş' şahıslar olarak belirliyor. Hem Biden hem de Kraliçe Elizabeth bu kaideyi karşılıyor.

Peki Elizabeth rahtça maskesiz dolaşırken Biden neden maskesini hiç çıkarmıyor? Üstelik Biden'ın yakın etrafındaki tüm bireylerin de bütün aşılanmış olduğu bir hakikat. Bu şahısların başında ise Başkan Yardımcısı Kamala Harris başka bir deyişle Biden'ın en yakın çalışma dostu var. Oysa ikili dün Oval Büroda verdikleri pozda maskeli olarak görüntülendi.Biri ABD Başkanı, biri İngiltere Kraliçesi... Herkesin aklında aynı soru: Maskesini neden çıkarmıyorBiden vazifeye ilk geldiği gün Beyaz Saray da dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletlerindeki tüm Federal binalarda maske takma gerekliliği getirmişti.

Beyaz Saray maske mevzusundaki sualleri yanıtlamaktan sakınırken Biden'ın 'Amerika Birleşik Devletleri'lilere misal olmak için maske takıyorum' lafları hala uslarda. Ancak başta Amerika Birleşik Devletleri televizyon kanalları olmak üzere bir hayli birey başkanın bu davranışını denetlemeye başladı. 'Madem aşı insanları virüse karşı bütün olarak gözetiyor o zaman bu ısrar neden? Neden bu maske gerekliliği ve kısıtlamalar hala devam ediyor? Yoksa öğrenmediğimiz bir şeyler mi var?' suallerini sormaya başladı dahi.

Biden'ın baş tıbbi danışmanı Dr. Anthony Fauci başta olmak üzere uzmanlar maske kullanımının bu senenin sonuna kadar devam etmesi gerektiği söylemişlerdi.

Öte yandan Amerika Birleşik Devletlerinin günde 3 milyona yanaşan aşılama sürati ve aşılanan popülasyonun aşırılığı göz önünde bulundurulduğunda Biden'ın davranışı sual işareti yaratmaya devam edecek gibi gözüküyor.Biri ABD Başkanı, biri İngiltere Kraliçesi... Herkesin aklında aynı soru: Maskesini neden çıkarmıyor