Bisiklete binen erkekler dikkat! Cinsel sorunlar yaşamak istemiyorsanız...

Bisiklete binen erkekler dikkat! Cinsel sorunlar yaşamak istemiyorsanız...

Bilim insanları, bisiklet kullanan erkekleri cinsel sağlıkları konusunda uyarıyor. Analistler, erkeklerin genital bölgelerinin sele üzerinde uzun süre kalmasının "kritik" olduğunu söylüyor. Peki bisiklet

Bisiklet sporunu tutku ile yapan sporcular bu şansta yollarda pek çok riskle çaba etmek zorunda ancak erkeklerin trafikten uzak durmaktan başka evhamları da var.. Bisiklete binmek sağlıklı yaşam için bir egzersiz biçimi olsa da bazı tedbirler alınmazsa özellikle erkeklerin cinsel sağlıklarını olumsuz istikamette etkileyebiliyor. Bilim insanları, erkek bisikletçilerin yatak odasında sorun yaşamaması için her on dakikada bir pedalların üzerinde durmaları gerektiğini söylüyor.

Analistler, erkeklerin sele ağrısını nasıl önleyebilecekleri üzerine yapılan 22 çalışmayı gözden geçirdikten sonra, genital bölgede oluşan basıncı eksiltmek için ön kısmı daha dar olmayan burunsuz bir bisiklet selesi kullanma gibi çözümler sundu.

Daily Mail’de yer alan habere göre, Polonya’daki Wroclaw Tıp Üniversitesi tarafından Sports Medicine dergisinde yayınlanan araştırma, erkek bisikletçilerde görülen genital üşengeçlik sorununun yaygın sebeplerinin aynı zamanda makûs sürüş tekniği ve yanlış bisiklet seçimi olabileceğini belirtti.

Faize tıbbı danışmanı ve King's Fertility'nin direktörü Dr. Ippokratis Sarris bu mevzuda şunları söyledi:

"Bisikletin baskısından kaynaklanan sinir hasarı, duyu kaybına ve ereksiyon sorunlarına neden olabilir ve kısırlık da bisiklete binmek ile iletişimli olabilir ancak bu mevzuda daha fazla araştırmaya gereksinim var."

'ERKEKLER BİSİKLETE BİNMEYİ BIRAKSIN DEMİYORUZ'

Wroclaw Tıp Üniversitesi’nden Kamil Litwinowicz ise, bir hayli erkeğin bisiklet sürerken rahatsız olabildiğini, bunun cinsel sorunlara yol açabileceğine dair evhamları olduğunu söylüyor.

Litwinowicz “Erkekler bisiklete binmeyi bıraksın demiyoruz, bunun yerine pedalların üzerinde arada bir ayağa kalkmak veya farklı bir sele kullanmak gibi çözümleri araştırmak istiyoruz” diyor.

Uzmanlar, mevzuyla alakalı henüz daha fazla araştırma ve bilgi gerekse de, ayakta durmak, daha fazla kan akışı ve basınçla iletişimli olduğu için analistlerin bisiklet kullanan erkeklere en tesirli ve kolay uygulanabilir tavsiyesi her 10 dakikada bir pedalların üzerinde durmak oldu. Ancak bunun neşeyi bir zaman dilimi olduğu konusunda uyarıyorlar, bu sebeple erkeklerin ne sıklıkla ve ne kadar süre pedallarının üzerinde durmaları gerektiğine dair daha fazla ispat gerekiyor.

Bununla beraber, aslında hareketsiz olmanın da erektil disfonksiyonla iletişimli olduğuna dair güçlü ispatlar var. Bu sebeple dikkatli bir bisiklet sürme aktivitesi de bu riski eksiltebilir.

İKTİDARSIZLIĞA ZEMİN HAZIRLAYABİLİR

Uygun olmayan bir bisiklet selesi sinirlere baskı yapabiliyor ve genital bölgedeki kan akışını geçici olarak yavaşlatabiliyor. Bu da iktidarsızlığa zemin hazırlayabiliyor.

BURUNSUZ SELELER GENİTAL BÖLGEDEKİ BASKIYI AZALTIYOR

Bu yeni analiz ise, bisiklet kullanmanın erkeklerin genital bölgesini nasıl etkilediğine dair ispatlar için muhtelif sele, bisiklet cinsi, şort ve gidon tasarımlarına baktı. Analistler, burunsuz selelerin genital bölgedeki baskıyı eksilttiğini buldu. Bisiklet üzerinde oturan erkekler üzerinde yapılan 6 farklı çalışmadan elde edilen ispatlara göre penise giden kan akışının ve içindeki kan basıncının eksildiği bulundu.

-- Erkek bisikletçiler bisiklet bahtına cinsel yaşamlarına hasar mı veriyor?

-- Spor dışında bisiklet kullanan herkes için aynı risk geçerli mi?

-- Bayanların cinselliğini de olumsuz tesirler mi?

Prof. Dr. Ürolog Ege Can Şerefoğlu, uzun süreli bisiklet kullanmanın özellikle erkek cinsel sağlığı üzerine tesirleri hakkında sorularımızı yanıtladı.

Bisiklete binen erkekler dikkat Cinsel sorunlar yaşamak istemiyorsanız...

SERTLEŞME BOZUKLUĞU RİSKİNİ 2 KAT ARTTIRIYOR

Şeferoğlu, ereksiyondan sorumlu olan sinirler ve damarların, bisiklet selesinin temas ettiği perine bölgesinden geçtiğini, bu sinirlerin ve damarların özellikle uzun süren bisiklet idmanlarında yaralanmasinin, kalıcı ereksiyon bozukluğuna neden olabileceği belirtti. İlk olarak Alman bisiklet ulusal ekibinde rastlanan bu olgunun, 1980’li senelerden bu yana cinsel sağlık uzmanları tarafından tartışıldığını ifade eden Şerefoğlu, son senelerde yapılan araştırmaların, uzun süre bisiklet idmanı yapmanın sertleşme bozukluğu riskini iki kat çoğaldırdığını gösterdiğini sözlerine ilave etti.

Şerefoğlu, bisiklet selesinde uzun süre oturmanın perine bölgesi üzerinde basınca yol açarak erkeklerde ve bayanlarda nasıl sinir hasarına neden olduğunu şu sözlerle anlattı.

“Erkeklerde testis torbası skrotum ile anüs, bayanlarda ise vulva ile anüs arasında yer alan bu bölgeden genital bölgenin duyusundan sorumlu olan sinirler de geçer. Bisiklet selesi bu sinirlere baskı uygulayabilir ve kan akışını geçici olarak yavaşlatabilir. Hem sinir yaralanmasi hem de kan akımının bozulması sonucunda cinsel uzuvlarda karıncalanma, uyuşmaya ve his kaybı ortaya çıkabilir.”

Peki, bu üşengeçlik ve his kaybı geçici mi? İleride kısırlığa neden olabilir mi?

Şerefoğlu, uzun bisiklet idmanlarında testise giden damar ve sinirlerin de basıya uğrayarak yaralanabileceğini, ayrıca, sürekli olarak iki bacak arasında kalarak ısınan testislerdeki sperm yapımını sekteye uğratabileceğini, ancak bisiklet sürmenin erkek kısırlığına yol açıp açmadığına dair delillerin birbiriyle çelişir kalitede olduğunu ehemmiyetle vurguladı. Zira bazı araştırmalarda bisikletçilerin sperm parametrelerinde bariz bir bozulma saptanırken, bazı araştırmalar böylesi bir tesir saptamamıştır.

HER SPORUN FAZLA YAPILMASI SERTLEŞME BOZUKLUĞUNA NEDEN OLABİLİR

Uzun süre bisiklet selesinde oturmak ereksiyonu nasıl etkiliyor?

Şerefoğlu, erkeklerde perine bölgesinden ereksiyonda rol oynayan sinir ve damarlar geçtiği için uzun süre bisikletin selesinde oturmanın bu atardamarların ve sinirlerin yaralanmasine neden olduğunu, bireyin ereksiyon sorunları yaşamasına yol açabileceğini belirtti.

Peki sadece bisiklet sporu yapanlar mı risk altında yoksa spor salonunda uzun süreli bisiklet kullanımında ya da hobi emelli bisiklete binenlerde de aynı risk söz konusu mu?

Erkeklerin genital bölgelerine hasar vermesi olası her sporun fazla ölçüde yapılmasının sertleşme bozukluğu veya kısırlık sorununa yol açabileceğini ata binmek, kavga et sporları, beden geliştirme söyleyen Şerefoğlu, bu sporların hobi emelli yapılması gidişatında rastgele bir sorun izlenmeyeceğini bulgu. Aksine bu sporların bireyin kalp-damar sağlığını iyileştirerek cinsel ve faize sağlığında bariz düzelmelere yol kalemtıraşının da altını çizdi. Hareketsiz bir yaşamın da sertleşme bozukluğu ve kısırlık infertilite ile iletişimli olduğunu ifade eden Şerefoğlu, bu sağlık sorunuyla ürologlara müracaat eten erkeklere spor yapmalarını, sağlıklı beslenmelerini ve kilo vermelerini önerdiklerini sözlerine ekliyor. 

‘Gelişim çağında olan oğullarının uzun süre kullanımı kısıtlanmalı mı?’ sorumuza Şerefoğlu şöyle cevap veriyor:

“Gelişim çağında olan çocuklarda uzun süre bisiklet idmanı yapmanın ilerideki cinsel ve faize sağlıkları üzerindeki tesirlerine dair elimizde rastgele bir bilgi yok. Ancak bu sporun olası riskleri göz önünde bulundurulduğunda, fazla idman yapmaktan kaçınılması ve uygun sele kullanımı faydalı olur.”

Bisiklete binen erkekler dikkat Cinsel sorunlar yaşamak istemiyorsanız...

ANLAŞMA HİSSEDİLDİĞİNDE BİR SÜRE ARA VERİLMELİ

Peki bisiklet sürmenin cinselliğe olumsuz tesirsini önlemenin bir yolu var mı?

Bisiklet egzersizlerinin rastgele bir cinsel sağlık sorununa neden olmasını önlemek için, genital bölgelerde anlaşma hissedildiğinde bir süre bisiklete ara vermenin önerildiğini söyleyen Şerefoğlu, uzun süreli bisiklet sürecek şahıslarda periyodik aralıklarla durulması ve perine bölgesindeki basıncı eksiltmek için azıcık yürüyüş yapılmasının gerektiğini söylüyor. Ayrıca bisiklet sürerken pedallar üzerinde ayağa kalkmanın da fayda sağlayacağını sözlerine ilave eden Şerefoğlu, bisiklet selesinin perineye yapacağı basıncı eksiltmek için uygun sele seçiminin de çok ehemmiyetli olduğunu vurguladı.

Şerefoğlu, son senelerde geliştirilen selelerin oturma sırasında basıncı leğen kemiklerine aktarıp perineyi serbest vazgeçecek biçimde tasarlandığını, bisiklet ve sele ayarlarının da bireyin uzunluğuna göre yapılması gerektiğini ifade etti ve bu mevzuda yapılan bir araştırmanın sonuçlarını aktardı:

“Erkeklerin ‘eyer ağrısı’ olarak öğrenilen perine basısını nasıl önleyebileceklerini tahlil eden analistler, ön kısmı daha dar olmayan bir 'burunsuz' bisiklet selesi kullanmayı öneriyor. Altı ay süresince kendilerine ‘burunsuz sele’ verilen bisikletli polisler üzerinde yapılan bir çalışmada, bu polislerin genital bölgedeki üşengeçlik hissinin üçte bir oranda eksildiği saptanmıştır. Bu polislerin sertleşme bozukluğu semptomlarında da bir eksilme olduğu bildirilmiş. Tüm bu temkinlere karşın bisiklet egzersizi sonrası genital bölgede anlaşma ya da sertleşme problemleri ortaya çıkmışsa bireyin bir hekim tarafından görülmesi uygun olacaktır.”

Uzun süreli bisiklet kullanımı başka cinsel problemlere neden olur mu? Sperm kalitesini tesirler mi? 

Şerefoğlu bu sorumuza Boston Fertilite Merkezi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarını paylaşarak cevap verdi.

“On sene süresince 2261 erkek üzerinde yapılan ve hafta sonu bisikletçilerini daha çok ilgilendiren bir başka araştırmada 4500 sperm misali araştırılmış. Sperm parametreleri ile egzersiz seviyesi arasındaki ilişkiyi değerlendiren analistler, haftada beş saatten fazla bisiklet süren erkeklerin spor yapmayan erkeklerden veya değişik egzersiz cinslerini yapanlardan daha düşük sperm konsantrasyonuna sahip olduklarına eriştiler. Ancak bu çalışmada kobayların yaş, çalışma koşulları ve genetik etkenlerin erişilen sonuca ne kadar etti ettiği konusu bütün olarak aydınlatılamamıştır. Bununla beraber bilim insanları, her ne kadar sperm parametreleri arasında değişiklikler bulmuş olsa da, bunun faize sağlığı üzerindeki dolaysız tesirsi net olarak ortaya konulmamıştır."

2014 senesinde ise University College of London bilim insanları, şimdiye kadarki en büyük bisikletçi çalışması sonucunda spor ve kısırlık arasında hiçbir irtibat bulamamıştı. 5000’den fazla erkek üzerinde yapılan araştırmalarda, rutin olarak haftada sekiz buçuk saatten fazla bisiklet sürenlerin dahi rastgele bir kısırlık sorunu yaşamadıkları kollanmıştı."

Bisiklet kullanımına bağlı olarak perine bölgesinde yaşanan anlaşma bayanların cinselliğini, orgazm kalitesini ya da cinsellikten aldığı zevki tesirler mi?

Şerefoğlu, bisiklet süren bayanlarda cinsel sağlık sorunlarına ait araştırmaların oldukça az olduğunu, eldeki bilgilerin bayanlarda cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı, orgazmın eksilmesı veya yokluğunun kollanabileceğini ileri sürüldüğünü ifade etti.

İDRAR YOLU DARALMASINA NEDEN OLUR MU?

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Yeni Zelanda'dan 2.774 bisikletçiyle yürütülen bir çalışmada bazı bisikletçilerin idrar yolunun daralması riskiyle karşı karşıya olduğunun saptandığını ifade eden Şerefoğlu, uzun süreli sele basısına maruz kalan idrar kanallarında da, aynı damar ve sinirlerde olduğu gibi yaralanma ortaya çıkabileceğini ve bu tahribat sonucunda idrar yollarının daralabileceğini belirtti.

 

Bahsi geçen araştırma kapsamında 2.774 bisikletçi, 539 yüzücü ve 789 koşucuyla cinsel sağlık ve ürolojik fonksiyonları sorgulayan bir anket yapıldı. Araştırma sonucunda her iki grubunda ürolojik sağlık gidişatlarının alt yukarıya eş olduğunu tespit etti. Çalışmanın yazarları, belirtilerinin daha evvel yapılan araştırmalardaki bisiklet sürmenin erkeklerin cinsel sağlığı üzerinde olumsuz tesirleri olabileceği doğrultusundaki sonuçlarla çeliştiğini söyledi. Uzmanlar, bisiklet sürmenin faydalarının "risklerinden çok daha büyük olduğunu" vurguladı.

3. TESTİSİN OLUŞMASINA NEDEN OLABİLİR

2014 senesinde Güney Afrikalı hekimler, kumpaslı olarak bisiklete binen erkeklerin, ender de olsa görülebilen, bir 'üçüncü testis' gelişimine maruz kalabileceklerini tespit etmişti. Araştırmaya göre, söz konusu riskin oluşması halinde erkekler üçüncü bir testise, bayanlar ise ilk testislerine sahip oluyor. Araştırmaya göre, bisiklet selesine kumpaslı ve uzun süreli olarak oturmadan kaynaklı sürtünme, ender de olsa kasıkta bir yumru gelişimine neden olabiliyor. 

Şerefoğlu, bedenimizin kendini gözetmek için travmaya uğrayan yerlerde birtakım farklılıklara gideceğini, elde ve ayakta çıkan nasırların ise bunun hoş bir misali olduğunu belirtti ve 3. testis konusunda şunları söyledi: 

“Uzun süre sele travmasına maruz kalan yerlerde de bu cins nasırların oluşabileceği ve konumu sebebiyle bu yaradılışların “aksesuar testis” olarak adlandırıldığı bildirilmiştir.  South African Journal of Sports Medicine Güney Afrika Spor Hekimliği Dergisi’nde yayımlanan bir raporda, söz konusu yumrunun gelişmesi gidişatında operasyon veya steroid enjeksiyonu gerekebileceği, hatta hastanın bu sporu vazgeçmek zorunda kalabileceği belirtilmiştir. Araştırmaya göre, bazı vaziyetlerde bisiklet selesini değiştirmenin de yumrunun giderilmesine dayanakçı olduğu saptanmıştır.”

Uzun süre bisiklet kullandığı zaman bir vakit sonra olağanüstü bir ağrı yaşayan ve yerli yersiz ereksiyon olan bisiklet tutkunları var. Bu basmakalıp bir gidişat mı? Neden yaşanır?

Şerefoğlu, yaralanan sinir hücrelerinde iyileşme sırasında anormal elektriksel etkinlikler kollanabileceğini, bu etkinliklerin şiddetli ağrı, üşengeçlik, soğukluk, yanma, karıncalanma gibi muhtelif duyusal belirtiler ile kendini gösterebileceğini, bisiklet idmanı sonrası bası tesirsiyle yaralanan sinirlerin iyileşmesi sırasında kontrolsüz ereksiyon, boşalma hissi, idrar kaçırma gibi vaziyetlerin ortaya çıkabileceğini söyledi.