Bisikletlere trene binme izni

Bisikletlere trene binme izni

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun arzı üzerine harekete geçen Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları TCDD Genel Müdürlüğü, uzunyol YHT ve Anahat ve kısayol Bölgesel, Banliyö- Marmaray trenlerinde bisiklet

İşte kaideler:

BANLİYÖ TRENLERİ VE MARMARAY TRENLERİNDE:

- Pazar ve ulusal bayram günleri hariç öbür günlerde yolcu yoğun saatler zirve saatler olan 07.00-08.30 ila 16.00-19.30 saatleri dışında bisikletler trenlerde yolcu birliktesi minik el valizi kabul edilecek, taşıma için ayrıca bir fiyat alınmadan taşınmaktadır.

- Yolcu yoğun saatlerde ise trenlere netlikle bisiklet kabul edilmemektedir.

- Yolcu yoğunluğu olmayan pazar günlerinde ve ulusal bayramlarda gün süresince bisikletler fiyatsız olarak taşımaya kabul edilmektedir.

- Bisikletler tüm vagonlara kabul edilerek ve varsa bisiklet taşıması için bölen boşluklarda veya ara boşluklarda yolcu geçişini yasaklamayacak biçimde taşınması sağlanmaktadır.

- Asansörlerde, yürüyen merdivenlerde, trenlerde ve trenlere iniş binişlerde kendilerine ve/veya öbür yolculara verilecek her türlü hasar ve ziyandan bisiklet sahibi mesuldür.

- Turnike olan bölgelerde bisiklet geçişleri manili turnikelerinden yapılmaktadır.

YÜKSEK HIZLI TRENLERDE:

- YHT’lerde el valizleri için bölmüş ufalamaya sığabilecek miktarda dayanabilir bisikletler, yolcu yanında minik el valizi olarak kabul edilmekte ve yolcusu birliktesi fiyatsız taşınmaktadır.

- YHT'lerde sabredemeyen bisikletlerin taşınmasına izin verilmemektedir.

ANAHAT VE BÖLGESEL TRENLERDE:

- Anahat ve bölgesel trenlerde, yalnızca tren teşkilatında furgon veya furgon parçalaması olan trenlere, sabredemeyen bisikletler yolcu yanında minik el valizi olarak kabul edilmekte ve fiyatsız taşınmaktadır. Teşkilatında furgon olmayan trenlerde valiz ufalamasına sığabilecek miktarda dayanabilir bisikletler, yolcu yanında minik el valizi olarak kabul edilmekte ve fiyatsız taşınmaktadır. Bu trenlerde sabredemeyen bisikletlerin taşınmasına izin verilmemektedir.

- Tren teşkilatında furgon veya furgon parçalaması olan trenlerde, sabredemeyen bisikletlerin sarih hali ile sığmasının muhtemel olmadığı gidişatlarda tekerlerinin ve pedallarının sökülerek ebadının yolcu tarafından küçültülmesi gerekmektedir. 

ÇABAYI SÜRDÜRECEĞİZ

BİSİKLET Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu kararın ardından şunları söyledi: “Bisikletin tabana dağılması, bisikletli hayatın kolaylaştırılması ve her yerde kabul görmesi ismine verdiğimiz emeğin yanında olan Eriştirme ve Altyapı Bakanı Sayın Adaletli Karaismailoğlu, TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü’ne çok teşekkür ederiz. Bisikletin reel bir erişim taşıtı olarak kabul görmesi ve bu etrafçı, sıhhatli erişim vasıtasının daha fazla kullanılması mevzusunda verdiğimiz gayret devam edecek, bisikletli hayatı daha kolay ve daha tehlikesiz hale getireceğiz.”