Bitcoin 5 ayın dibinde! Kripto para yatırımcıları endişeli… Neler oluyor?

Bitcoin 5 ayın dibinde! Kripto para yatırımcıları endişeli… Neler oluyor?

Kripto para piyasaları büyük zelzele yaşıyor. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın enflasyonla gayret etmek ismine faiz artırımına gitmesi ve enflasyonun seyrine göre artırımlarına devam edeceğinin

Kripto para yatırımcıları rekorlar beklerken ellerindeki paralardan da olmanın umutsuzluğu içine girişti. Bitcoin için bu sene 100 bin doları aşacağını belirten uzmanlar düşüş karşısında destek noktalarını belirtmekten öte bir şey yapamıyor. Bitcoin geçtiğimiz Kasım ayında gördüğü 69 bin dolar olan tarihi doruğundan yüzde 51 geride harekât görüyor.

DÜŞÜŞÜN NEDENİ NE?

Kripto paralardaki düşüşün ana nedeni olarak Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın almış olduğu faiz artırım aksiyonu başrol oynuyor. Fed faizi 50 baz puan artırarak yüzde 1’e yükseltti. Amerika Birleşik Devletleri’de yükselen enflasyonu dizginlemek için faiz artırım siyaseti uygulayan Fed, enflasyonda düzelme görülmezse ilerleyen aylarda da faiz artıracağını açıkladı. Fed Başkanı Jerome Powell, Haziran ve Temmuz ayları için de laflı manipülasyon yaparak 50’şer baz puanlık çoğalışa sıcak baktıklarını duyurdu.

Bu büyümeyle beraber dolar küresel piyasalarda efor kazanırken Amerika Birleşik Devletleri borsalarına sert satışlar geldi. Yüzde 3 etrafında düşüş yaşayan Amerika Birleşik Devletleri borsaları sebebiyle kripto paralarda da gerilemeler görüldü.

FOBİ ENDEKSİ DE TAVAN YAPTI

Kripto paralardaki fobi ve açgözlülük endeksi de uzun zaman sonra 20 değerinin altına geriledi. 11 seviyesinde bulunan endeks, piyasada satışların daha da çoğalabileceğine müteveccih sinyal olarak kabul ediliyor. Şu anda kripto para piyasasında fazla fobi seviyesi yerini koruyor.

RUSYA-UKRAYNA ÖYKÜSÜ DE SONA ERDİ

Rusya ve Ukrayna’da dövize ulaşımın güçleşmesi, Rusya’ya yapılan ağır yaptırımlar sebebiyle Rus ulusunun parasını kripto paraya çevirip değerini gözetmesi gibi savaşın başlamasından bu öyküler de sona ermiş oldu. Rusya ve Ukrayna milletlerinin kripto paraya olan meyli devam etse de yükselişi sağlayacak alımların olmadığı ortaya çıktı. Ayrıca Ruble savaşın başladığı yarıyılda 150 seviyelerine erişmişti ancak şu gizemeler savaş evveli yarıyıldaki maliyetlerden harekât görüyor. 1 dolar ile savaş başladığında 154 ruble alınabilirken bugün 1 dolar ile 69 ruble alınabiliyor. Başka bir deyişle ruble dolar karşısında savaşın başlamasından bugüne kadar yüzde 54 değer kazandı.

KRİPTO PARA YATIRIMI NASIL YAPILMALI?

Kripto paralarda marj aralığı bulunmuyor ve bu sebeple paranız bir anda binlerce kata erişebilirken bir anda sıfıra da düşebiliyor. Rastgele bir otoriteye bağlı olmadığı için kural ve yasalara da tabi değil. Rastgele bir kripto para borsasından alınan coinler kripto para borsasının kapanmasıyla buğulaşabiliyor. Alınan kripto paralar soğuk cüzdana taşınarak saklanması en manalı yöntem olarak öğreniliyor. Kripto para borsalarını yalnızca vasıtayı olarak kullanmak ve sonrasında coinlerin soğuk cüzdanlarda bekletilmesi gerekiyor. Kripto para borsaları yükseliş ya da düşüş anında kendilerini gözetmeye almak için sistemlerini yavaşlatabiliyor ve bundan dolayı da alım-satım reelleşemediği için yatırımcılar mağdur olabiliyor. Rastgele bir otoriteye bağlı olunmaması sebebiyle hemen hemen herkes kripto paralar üzerinden açıklamalar yapıp uzman olduğunu iddia edebiliyor. Sosyal medyada bir hayli sıradan şahıs yetkisi olmamasına karşın öneride bulunup yatırımcıları mağdur ediyor. Grafiklerle anlatımlar yapılsa da küresel ekonomiyi etkileyecek tek farklılık tüm incelemeleri suya düşürebiliyor. Bu sebeple kripto para yatırımı yaparken dikkatli olunmalı ve tehlikelerin iyi öğrenilmesi ve stop emirlerinin her gün aktüellenmesi gerekiyor.

OCAK AYINDAN BU YANA EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Bitcoin maliyeti bu sabah Ocak ayından bu yana görülen en dip seviyeye indi. Yaşanan son ekonomik büyümeler ve tesirleriyle beraber Bitcoin 33 bin 247 dolara kadar geriledi. Bitcoin yüzde 3’e yakın düşüşle 33 bin 580 dolar sevilerinde harekât görüyor.

ETHEREM 2500 DOLARIN ALTINDA

Ethereum da lider kripto para üniteyi Bitcoin’i takip ederek düşüşe yöneldi. Ethereum 2500 doların da altına sarkarak yüzde 4’e yakın kayıpla 2445 dolar seviyelerinde harekât görüyor.

SOLANA KAYIPLARI OYNUYOR

Solana tarafında da tarihi doruğun ardından zelzele gibi düşüş yaşanıyor. Ani bir biçimde nedensizce yükselen Solana bir hayli yatırımcıyı mağdur etti. 260 dolar olan tarihi doruğundan kopup uzaklaşan Solana şu gizemeler yüzde 4 oranında düşüşle 74 dolar seviyesinden harekât görüyor.

RIPPLE DA ÇÖKTÜ

Ripple maliyetleri de düşüşe devam ediyor. Hem son ekonomik büyümeler hem de dava süreci sebebiyle aşınan Ripple yüzde 1 oranında düşüşle 0.56 dolardan akdikeni buluyor.DOGECOIN DE GERİLEDİ

Milyarder iş adamı Elon Musk’ın laflı manipülasyonlarıyla hareket eden Dogecoin genel düşüşten kısmetini aldı. Dogecoin yüzde 3’e yakın kayıpla 0.1219 dolardan harekât görüyor.

SHIBA INU DÜŞTÜKÇE DÜŞÜYOR

Şaka olarak ortaya çıkan ve finansal değere erişen Shiba Inu ise yüzde 6’ya varan düşüş kaydoldu ve 0.00001762 dolar seviyesinden akdikeni buluyor.