Bitcoin fiyatları 4 ayın zirvesini gördü! Yükseliş sürecek mi? Uzman isimler değerlendirdi

Bitcoin fiyatları 4 ayın zirvesini gördü! Yükseliş sürecek mi? Uzman isimler değerlendirdi

Bitcoin maliyetleri, 4 gündür devamlı yükselişini sürdürürken, sosyal paylaşım siteleri Twitter ve Reddit'de başlatılan destek kampanyası haberleri sonrası yükselişe geçerek takribî 4 ayın doruğuna tırmandı.

Bitcoin'ni resmi para üniteyi olarak kabul eden El Salvador'da, alakalı kanunun 7 Eylül’de yarın yürürlüğe girecek olması nedeniyle; Twitter ve Reddit’de başlatılan Bitcoin yasasını destekleme kampanyasıyla birlikte Bitcoin maliyetleri yükselişe geçti.

El Salvador, Bitcoin ATM’leri kurmaya ve yurttaşlarının kripto para ünitesini dolara çevirmesini kolaylaştırmaya çalışıyor. El Salvador, bu bahsedilen mutasyonun sağlanması için 150 milyon dolarlık bir fon oluştururken, ayrıca hükümetin dijital cüzdanlarını indiren yurttaşlarına kimlik numaralarını doğruladıkları takdirde 30 dolar kıymetinde Bitcoin vereceğini açıkladı.

Bu haberler sonrası Bitcoin maliyetleri 52 bin dolar hududuna yanaşırken, böylece 13 Mayıs tarihinden beri azami seviyeyi gördü. Bitcoin maliyetleri, 51 bin 958 dolar seviyesine kadar yükselirken; gün içerisinde en düşük ise 50 bin 934 doları gördü. Bitcoin, saat 13.01 haysiyetiyle ise, yüzde 3,23 oranında yükselişle 51 bin 806 dolar seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin fiyatları 4 ayın zirvesini gördü Yükseliş sürecek mi Uzman isimler değerlendirdi

Ethereum maliyetleri de, gün içerisinde azami 3 bin 981 doları görürken; şu dakikalarda yüzde 0.97 oranında yükselişle 3 bin 955 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Peki, Bitcoin maliyetlerinde yükseliş sürecek mi? Bitci.com Araştırma Müdürü Mehmet Çoban ve Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı Kadir Kurtuluş hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

Bitcoin fiyatları 4 ayın zirvesini gördü Yükseliş sürecek mi Uzman isimler değerlendirdi

BİTCOİN’DE DİKKAT TOPLAYAN İKİ EHEMMİYETLİ NOKTA
Mehmet Çoban - Bitci.com Araştırma Müdürü

BitcoinDolar paritesinde dikkat toplayan iki ehemmiyetli nokta var. Bunlardan ilki 20 Temmuz 2021 tarihinde başlayan yükseliş trendi. Parite 26 Ağustos tarihinde bu trendin üzerindeydi. Ancak bu tarihte seviyenin altına sarktı. Zaman zaman tekerrür üzerine çıkma sınamaları olsa da parite hala bu trend çizgisinin altında… Bir öteki ehemmiyetli trend çizgisi ise paritede rekorların geldiği ve 2020 Ekim ayında başlayan çizgi. Bitcoin son günlerde yaşadığı yükselişe karşın bu trend çizgisinin de altında.

İşte bu iki kritik trend şimdi bir noktada kesişti. Orası da 53 bin 300 – 53 bin 500 dolar bandı. Parite bu bandı aşabilirse, her iki trend çizgisinin de üzerine çıkmış olacak. Başka Bir Deyişle Bitcoin’de yukarıya ivmenin teyidini biz bu bandın kırılmasıyla alacağız.

Bu bandın kırılması ise, ara direnç noktaları olmak üzere kademeli de olsa 60 bin - 64 bin dolar bandının hedeflenmesini sağlayabilir. Zati haftalık grafikte de oluşan bir çanak formasyonu ve bu formasyonun direnç noktası olan 47 bin 193 dolar seviyesinin üzerinde kapanışlar var.

İşte yukarıyada belirttiğimiz 53 bin 300 – 500 dolar bandının kırılması bu formasyonunun da hedef noktası olan 60 bin – 64 bin bandına doğru bir ivmelenmeyi başlatabilir. Başka Bir Deyişle, BitcoinDolar paritesinde yukarıya hareketlerde bu band mihenk taşı konumunda. Muhtemel geri çekilmelerde ise, daha evvel direnç noktası olarak çalışan 48 bin 100 ve 46 bin 779 dolar seviyeleri dikkat edilmesi gereken destek noktaları konumunda bulunuyor.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ALTCOİNLERİN YARIYILINI GÖRECEĞİZ
Kadir Kurtuluş - Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı

Genel olarak yükseliş sezonuna girdik. Hash Rate’lerde harekâtçı eforu mesele yok, kripto paralardaki çoğalışların yarattığı alaka ile yeni yatırımcı rakamı çoğalıyor ve bu vaziyet de çıkışlarda daha düzenleme dahi olmadan çoğalış trendinin devamını sağlıyor.

Müessesesel yatırımcılar uzun vadeli pozisyonlar almaya başladı ve geri kalmış bazı ülkelerin Bitcoin gibi kripto paraları resmi para bülten edeceğini açıklaması trendi iyi doğrultuda etkiliyor. Burada kripto para piyasasının hitap ettiği kesimin özellikle iyi birer sosyal medya kullanıcı olması, iyi doğrultuda yapılan PR çalışmalarında süratle etkilenip piyasada kalmalarının ya da yeni giriş yapmalarının önünü açıyor. Önümüzdeki günlerde altcoinlerin yarıyılını göreceğiz, teknolojisi ve kullanılabilirliği ile öne çıkan altcoinler hacimde ilk 10 kripto paranın tanımlayıcısı olacak.

Borsada kolay operasyon ve düşük komite için tıklayın