Bitcoin fiyatlarında sert hareket! Bir günde yüzde 16 düştü

Bitcoin fiyatlarında sert hareket! Bir günde yüzde 16 düştü

Çok kısa sürede 50 bin dolar bandını aşan Bitcoin yatırımcılarını üzmeye başladı. Son bir günde kripto para birimi Bitcoin yatırımcılarına yüzde 16 kaybettirdi.

Kripto para birimi Bitcoin sert ücret hareketlerine sahne oluyor. Müessesesel yatırımcıların da radarına giren Bitcoin tarihi yüksek düzeylerine yükselmesinin hemen peşinden düşüş yaşadı.

Bitcoin geçtiğimiz gün 57 bin 925 dolar ile tarihi yüksek düzeyine erişirken aradan yalnızca bir gün geçmesine karşın 48 bin 773 dolara geriledi. Böylelikle Bitcoin 24 saatte yüzde 16 oranında kaybettirmiş oldu.

ELON MUSK YATIRIM YAPMIŞTI

Milyarder iş adamı Elon Musk son günlerde kripto paralara ait sıkça izahlar yapmaya başladı. DogeCoin ile başlayan serüvenine Bitcoin ile devam eden Elon Musk, şirketi Tesla’nın 1.5 milyar dolarıyla Bitcoin almıştı.

Müessesesel yatırımcıları da cezbetmeye başlayan Bitcoin’deki sert düşüş küçük yatırımcıları büyük zarara sokabiliyor. Al-sat emelli spekülatif hareketlerde bulunan küçük yatırımcılar ücret ve miktar hareketleri hasebiyle büyük kayıplar yaşayabiliyor.

YELLEN TENKİT ETTİ

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para birimlerinden Bitcoin'in çoğu kez yasaya aykırı finansman için kullanıldığını belirterek, mevzubahis kripto para birimini "verimsiz" ve "spekülatif" olarak nitelendirdi.

Yellen yaptığı izahta “Bitcoin'in bir işlem mekanizması olarak yaygın olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Korkarım çoğu vakit yasa dışı finansman için kullanılıyor. İşlemleri gerçekleştirmenin son derece verimsiz bir yolu ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde tüketilen enerji miktarı şaşırtıcı. Oldukça spekülatif bir varlık. Bence insanlar aşırı derecede oynak olabileceğinin farkında olmalı. Yatırımcıların yaşayabileceği potansiyel kayıplar ile ilgili kaygılıyım” diye konuştu.

ELON MUSK’TAN DOGECOIN HAMLESİ

İş adamı Elon Musk yaptığı izahlarla kısa müddette popüler hale getirdiği DogeCoin için geçtiğimiz günlerde ehemmiyetli izahlarda bulunmuştu. Musk, büyük DogeCoin yatırımcılarının satışa geçmesiyle beraber DogeCoin almaya başlayacağını ima ettiği tweetiyle birlikte diğer kripto para birimleri de hızlı yükseliş yaşamıştı. Musk, aracı müessese olan RobinHood’u işaret etmiş ve sonrasında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ medyanında çıkan haberlere göre RobinHood’un DogeCoin’lerin yüzde 28’ine sahip olduğu öne sürülmüştü.