Bitcoin güçlenmesini sürdürüyor

Bitcoin güçlenmesini sürdürüyor

Kripto para üniteyi Bitcoin 58 bin dolar üzerinde çıktı. Geçtiğimiz haftalarda 61 bin doları aşarak tarihi rekor kırmıştı.

Kripto para piyasalarının azami hacimli üniteyi Bitcoin, ay ortasında gördüğü 61,683.86 dolarlık yeni doruktan takribî 10,000 dolar düştükten sonra yine derlenerek, 58,000 doların üzerine döndü.

Son 24 saat içinde 57,540.68 ve 59,447.22 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 2.57 çoğalışla 58,870.80 dolara yükselirken, ünitenin haftalık hasılatı yüzde 7.31 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de, takribî 19 milyar dolarlık çoğalışla 1.0 trilyon 99.3 milyar dolara yükseldi.

Kripto para piyasalarının ikinci büyük üniteyi Ethereum da son 24 saatte yüzde 1.37 çoğalışla 1,826.78 dolara yükselirken, haftalık hasılatı yüzde 8.07 seviyesindeydi; ünitenin piyasa hacmi de 210.61 milyar dolara yükseldi.

Kripto para piyasalarının üçüncü büyük üniteyi Binance Coin de son 24 saatte yüzde 10.90 çoğalışla 302.87 dolara yükselirken, haftalık hasılatı yüzde 18.12 seviyesindeydi; ünitenin piyasa hacmi de 46.89 milyar dolara yükseldi.

Tüm piyasalarda toplam piyasa hacmi de son 24 saatte takribî 29 milyar dolar çoğalışla 1 trilyon 854 milyar dolara yükseldi. Kripto para piyasalarına müteveccih müessesesel alakanın çoğalmasının ardından yaşanan süratli tırmanışla, toplam piyasa hacmi ilk kere 7 Ocak’ta 1.0 trilyon dolar ve ilk kere 15 Şubat’ta 1.5 trilyon dolar hududunu aşmıştı.

Kripto para piyasalarında, son 24 saatte azami hacimli 100 üniteden 54 ünitenin kıymeti düşerken, düşenlerden iki ünite de ilk 10 ünite arasındaydı.

Toplam 8,970 kripto para ünitesinin operasyon gördüğü 37,137 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 59.2’sini Bitcoin, yüzde 11.3’namı da Ethereum oluşturuyordu. Tüm piyasalarda 24 saatlik operasyon hacmi de takribî 2.0 milyar dolar düşüşle 128 milyar dolara geriledi.

Cüneyt Özdemir, 26 Mart günü, "Bu tweet bir ’SANAT YAPITI’dir!" ifadesini kullandığı bir tweet paylaşmış ve bu tweeti NFT eşsiz bir dijital öğeyi temsil edebildiği ve bu sebeple birbirinin yerine geçemeyen NFT’ler sanat, ses, video, video oyunlarındaki öğeler ve öteki yaratıcı çalışma şekilleri gibi dijital dosyaları temsil edebiliyor ile satışa çıkarmıştı. Yeni bir paylaşım yapan Cüneyt Özdemir, Türkiye'nin en pahalı twitini sattık dedi.

Tweetin satışa sunulduğu internet sayfasında @izzetpinto78 isimli bir kullanıcının tweet için 10 bin dolar kıymetinde Ethereum ödediği öğrenildi.

Söz mevzusu tweetten elde ettiği kazancı Darrüşafaka’ya affettiğini söyleyen Özdemir, tweeti satın alan bireye sosyal medya hesabından teşekkür etti.

Özdemir Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"NFT Twit satışından elde edilen kazancın tamamı olan 78.989 Yeni Türk Lirası meblağındaki bağışı az evvel Darrüşafaka hesabına yatırmayı muvaffak oldum. Bu vesile ile yeni bir de kampanya açtım. ’Cüneyt Özdemir Bağış Kampanyası’ ile siz de çocuklarımıza takviye olabilirsiniz. Teşekkürler @IzzetPinto78"

Bittrt Araştırma Müdürü Helin Çelik, piyasa değerlendirmesinde, şöyle dedi:

"Glassnode bilgilerine göre, uzun vade yatırımcıları satış yapmayı yalanlıyor. ’En son 2+ sene evvel faal olan BTC talebi oranı’ göstergesi, son üç ayın en düşük seviyesinde. Geçtiğimiz günlerde yaşanan düşüşün ardından 55,000 seviyelerinde konsolide olması ve maliyetin muhakkak bir bölgede yakalanması yatırımcıları satış yapmaktan uzaklaştırıyor.

New York Valisi, blockchain tabanlı aşı pasaportlarını başlatmak için düğmeye bastıklarını duyurdu. Uslu telefonlardan taranabilecek QR kodları ile COVID-19 test neticeleri de anında görülebilecek. Uygulama IBM esasında oluşturulacak.

Tether ve USDCoin gibi stablecoinler borsalarda değiş tokuş için aşırısıyla kullanılıyor. Stablecoin rezervleri araştırıldığında borsalardaki ölçülerin rekor seviyeye eriştiği görüldü. Son yükselişten evvel kaydolunan bilgiler rezervlerin 10 milyar dolara eriştiğini ortaya koyuyor. Borsalara stablecoin aktarımı aynı zamanda coin alımına işaret ettiğinden dolayı özellikle Bitcoin için pozitif bir bilgi olarak düşünülüyor.

Visa, ortaklık yapısı içerisinde olduğu müesseselere fiat parayla yaptıkları harekâtlar için Ethereum tabanını açmaya hazırlanıyor. Böylece iş birliği içinde olunan fintech müesseseleri USD Coin USDC değiş tokuş edebilecekler. Halihazırda uygulamanın kaptan sınaması yapılıyor."