Bitcoin ve Ethereum'da yön neresi? Kripto paralarda iki senaryo

Bitcoin ve Ethereum'da yön neresi? Kripto paralarda iki senaryo

Kripto para piyasalarında hareketlilik sürerken; uzman adlar kripto para piyasalarında yaşanan büyümeleri hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi. Bitcoin’in yarılanmasından bu yana yaşanan değer kaybının…

Bitcoin maliyetleri, 14 Nisan tarihinde 64 bin dolar seviyesini aşarak tarihi doruğunu görürken; bu gördüğü tarihi doruktan gerilemesinin en büyük nedeni Tesla CEO’su Elon Musk’ın Tesla taşıtların satın alımında Bitcoin kullanılmasının askıya alındığını açıklaması olmuştu. Bu yaşanan büyümenin dışında Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve İran’da alınan kararların kripto para piyasaları üzerinde negatif tesiri oldu.

Bitcoin maliyetleri doruğundan süratle gerilerken, kar satışlarının da tesiriyle bugün neredeyse yarı maliyetine geriledi. En popüler kripto para üniteyi Bitcoin, bugün içerisinde en düşük 32 bin 471 dolar seviyesini, azami ise 34 bin 507 dolar seviyesini görürken; saat 11.20 haysiyetiyle yüzde 1.75 oranında yükselişle 34 bin 206 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Bitcoin ve Ethereumda yön neresi Kripto paralarda iki senaryo...

ETHEREUM'DA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Azami hacimli ikinci kripto para üniteyi Ethereum maliyetleri ise, tarihi doruğunu 12 Mayıs tarihinde 4 bin 371 dolar seviyesine yükselerek görürken; şu dakikalarda ise yüzde 0.44 oranında düşüşle 2 bin 524 dolar seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin ve Ethereumda yön neresi Kripto paralarda iki senaryo...

İKİ EHEMMİYETLİ HUSUS VAR
İsmail Hakkı Polat - Kadir Has Üniversitesi Öğretim Abonesi

Son bir senelik süreçte Bitcoin’in yarılanmasından bu yana yaşanan değer kaybı artık daha çok kan kaybına dönüştü. Bitcoin, mayıs ortasından bu yana gördüğü 64 bin dolarlık doruğundan yarıya indi.

Kripto para piyasasında yatırımcı rakamı, son bir senede 30 milyondan 100 milyona yükseldi. Blokzincir bilgilerine baktığımızda bu yeni yatırımcıların satış meyline girdiğini görüyoruz. Bu satış meyli de kripto para piyasasını etkiliyor.

Kripto para piyasaları bir zaman yatay izliyor; sonra piyasalarda yaşanan bilinmezliğin yarattığı evham özellikle yeni yatırımcıları satışa yöneltiyor. Dolayısıyla burada belli olacak şey, yeni bir öykü yazılacak mı yazılmayacak mı tarafı?

İki tane ehemmiyetli husus var. Biri Amerika Birleşik Devletleri’de tartışılan tertip etmeler… Bu tertip etmeler kripto para piyasası için pozitif sayılırsa maliyetler yine yükselir ama daha sınırlayıcı olursa bu kere piyasa ters güzergahta hareket etmeye başlar.

Kripto para piyasasının endeksi diyebileceğimiz Bitcoin’in pazar üzerindeki kontrolü yüzde 40... Ethereum’un ise yüzde 20 etrafında... Temmuz ayında ‘Etherum London’ ismi verilen bir ağ aktüellemesi var. Burada Ethereum ağı muhakkak bir inovasyon alırda Ethereum ekosisteminde bunun pozitif bir yansıması olursa, bu gidişatta Ethereum’un ağırlığı çoğalacağı için Amerika Birleşik Devletleri’den gelecek tertip etme haberleri ile beraber pozitif bir büyüme olarak kabul edilip tekerrür yeni bir şey başlayabilir.

Aksi taktirde Bitcoin’in tehlikesiz liman olup olmamasına dayalı bildiğimiz Bitcoin yarılanmalarında 4 senede bir maliyetlerin çoğalacağı ondan sonrada 3 sene kış ayına girileceği yarıyıllar mevzubahisi olacak.

YÜKSELİŞİN KALICILIĞI İÇİN 41 BİN DOLAR SEVİYESİ KRİTİK
Mehmet Çoban - Bitci.com Araştırma Müdürü

Bitcoin/dolar paritesinde dün yaşanan sert düşüşün tepki alımları gözlemleniyor şu dakikalar itibariyle. Yaşanan bu tepki alımında ehemmiyetli bir nokta olarak görülen 33 bin 815 dolar seviyesinin üzerine çıkıldı. Bu kısmen pozitif… Çünkü bu seviyenin üzerinde kalınması 36 bin 533 dolar mukavemetinin test edilmesini sağlayabilir. Bu noktanın ise bir özelliği var… O da hem trend mukavemeti hem de 4 saatlik grafikte 100 periyotluk HO’ya denk gelen nokta olması. Bu nedenle muhtemel yükselişlerde bu seviyenin hacimli kırılması 38 bin dolar seviyesi ara direnç noktası olmak üzere 41 bin 500 dolar seviyesinin kastedilmesini sağlayabilir. Bu pozitif senaryo…

Negatif senaryoda ise; tekerrür 33 bin 815 dolar seviyesinin altına gelinmesi gidişatında 30 bin 127 – 32 bin 417 dolar bandına paritenin gerileme ihtimali çoğalacak. Anca ehemmiyetli bir uyarımızı yineleyelim; paritede 41 bin dolar seviyesi üzerine çıkılıp bu nokta üzerinde kapanışlar yapılmadıkça yaşanabilecek yükselişler tepki hareketinden öteye gitmeyecektir… Bu nedenle direnç noktalarında muhtemel satışlara karşı dikkatli olunmalı…

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara