Bitcoin yeni zirveyi gördü

Bitcoin yeni zirveyi gördü

Kripto para piyasası içinde en büyük hacimli para birimi olan Bitcoin yeni zirvesi olan 58,330.57 doları gördü.

Kripto para piyasalarının en büyük hacimli birimi, artan müessesesel alımların desteğinde 58,330.57 dolarlık yeni doruğu gördü.

Son 24 saat içinde 55,767.87 ve 58,330.57 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 0.99 düşüşle 56,172.14 dolara gerilerken, birimin haftalık kazancı da yüzde 19.07 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de 1 trilyon 39.28 milyar dolar düzeyindeydi.

Artan müessesesel alımların da tesiriyle, 7 Ocak’ta tarihte ilk defa 1.0 trilyon dolar hududunu aşan toplam piyasa hacmi de, 1.5 trilyon dolar hududunu da ilk sefer 15 Şubat’ta aştı. Toplam piyasa hacmi de son 24 saatte 1 trilyon 687.92 milyar dolar düzeyindeydi.

Kripto para piyasalarında, son 24 saatte en yüksek hacimli 100 birimden 73 birimin değeri düşerken, ilk 10 birimden sekiz birim de düşenler arasındaydı.

Toplam 8,534 kripto para biriminin işlem gördüğü 34,306 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 61.7’sini Bitcoin oluşturuyordu. Tüm piyasalarda 24 saatlik işlem hacmi de 142 milyar dolar düzeyindeydi.

Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin karşıtlığıyla bilinen altın yatırımcısı Peter Schiff ile bir Twitter tartışmasında kripto parayı müdafaa etti. CoinTelegraph’ın haberine göre, Schiff, 19 Şubat tarihli gönderisinde altın ve Bitcoin’i karşılaştırdı ve Elon Musk’ın kripto para ile ilgili önceden yaptığı bir izaha değindi:

"Elon Musk’a göre ’Bitcoin hemen hemen legal para kadar absürt.’ Başka bir deyişle Musk, hem Bitcoin’i hem de legal parayı bir saçmalık olarak görüyor. Buna katılıyorum, sadece dijital legal para olan Bitcoin’in merkez bankaları tarafından basılan kağıt legal paradan daha dahi absürt olduğunu düşünüyorum. Altın ise bir saçmalık değil. Gerçek bir para ve ikisinden de iyi!"

Musk, 20 Şubat tarihli gönderisinde ise kişilere altın satın aldığını bildiren e-postalar ve kripto arasında bir fark olmadığını ileri sürdü:

"Altın satın aldığınızı söyleyen bir e-posta ile altın sahibi olmak aynı şey değil. Aynı şekilde kripto sahibi de olabilirsiniz. Para, sadece yaşanan karışıklıkları önleyen bir veridir. Diğer tüm veriler gibi bu data de gecikme ve hataya açıktır. Sistem, her ikisini de asgari düzeye indiren bir hale evrilecek."

Musk’ın bu izahı, kripto topluluğundan bir hayli cevap aldı. "Gecikme/hata ile merkezilik/merkeziyetsiz arasında bir balans olduğunu" söyleyen Blockstream CSO’su Samson Mow, şöyle devam etti:

"Bitcoin ikisi arasında mükemmel bir balans sağlıyor. Daha az hata ve gecikmeye sahip olan, ama merkezi bir oluşum tarafından kontrol edilen ’gelişmiş bir sistem’, legal paradan daha iyi değildir. Bitcoin’in saflığı ve natürel yapısı sadece bir sefer gerçekleşebilir. Daha iyi olmasını mı istiyorsunuz? O vakit iyileştirmek için kaynak ayırın. Geri kalan her şey legal paradır."