Bitcoin'de yükseliş devam edecek mi? 24 bin dolara yaklaştı... İşte son durum

Bitcoin'de yükseliş devam edecek mi? 24 bin dolara yaklaştı... İşte son durum

Küresel ekonomideki enflasyon dalgası her geçen gün çoğalış yaparken merkez bankaları enflasyonu yasaklamak için çalgılarını kullanmaya devam ediyor. Kripto para piyasası da gündeme ayak yalana çalışıyor.

Kripto paralar uzun zamandır görmediği dar alanda yükseliş grafiği sergilemeye başladı. Lider kripto para üniteyi Bitcoin ile başlayan yükseliş altcoinlere de atladı.

Dünya genelinde oluşan enflasyon meselesinin çözümü için merkez bankaları ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Merkez bankaları enflasyonla gayret etmek için faiz yükseltse de kısa vadede bu gidişatın önüne geçmenin pek mümkün olmadığı yeniden artan enflasyon sayılarından görülüyor.

Koronavirüs pandemisinde arzın eksilmesiyle yavaşlayan ekonomi sebebiyle talep de eksilmişti. Pandemide uygulanan yalıtım, karantina gibi zorlu günlerin geride kalmasıyla beraber fazla arz oluştu. Arzın talepten fazla olması maliyetleri yukarıya çekti. Yalnızca talep ve arz tarafında değil, Rusya-Ukrayna arasındaki savaş da dünya ekonomisi için makûs günlerin tetikleyicisi oldu. Değerli maden, petrol ve yiyecek talebinde büyük rol oynayan Rusya ve Ukrayna maliyetlerin yükselmesinde başrol oynamaya başladı. Bir Hayli ülkenin Rusya’ya karşı ekonomik savaş açması da meseleleri katmerlendirdi. Rusya ise bu vaziyetten şu an için kârlı çıkmaya başlamış gibi görünüyor. Ekonomik açıdan ithalatını eksilten Rusya, petrol ve natürel gazı da Ruble ile satmaya başladı. Bu da Ruble’yi olmadığı kadar güçlü hale getirdi.

MALİYETLEMELER YİNE OLUŞMAYA BAŞLADI

Küresel ekonomilerde enflasyon dışında bir hayli mesele yaşansa da maliyetlemeler genel anlamda enflasyon üzerinden yapılıyor. Amerika Birleşik Devletleri borsaları bir müddettir düşüş meylindeydi. Amerika Birleşik Devletleri’de resesyon yaşanma ihtimalinin çoğalması, euro/dolar paritesinin 20 senenin dibine gelmesi, altına olan arzın düşmesi ve maliyetinin gerilemesi, petrolün mevcut Rusya-Ukrayna savaşı ile güçlü izlemesi, petrolün muhtemel Amerika Birleşik Devletleri resesyonunda gerileme göstereceği kanısı, enerji sarihi bulunan Avrupa’nın Rus gazına lüzumu, tüm dünyada değer kazanan doların imal üssü olan Asya’da işleri terse çevirme olasılığı gibi bu ve bunlara eş nedenler piyasalarda süratli maliyet hareketlerine neden oluyor.

Amerika Birleşik Devletleri VE AB’DE FAİZ ARTIRIMI BEKLENİYOR

Enflasyonla gayret için faiz silahını kullanan AB ve Amerika Birleşik Devletleri faiz artırımlarına devam edebilir. AB’nin euroyu gözetmek için faiz artırımına gitmesi beklenirken Amerika Birleşik Devletleri’nin de enflasyonu dizginlemek ve arzı yavaşlatmak için faizi artırması bekleniyor.

KRİPTO PARALARDA UMUT IŞIĞI BELİRİYOR

Uzun müddettir ayı piyasasında bulunan kripto paralar da tüm yaşanan negatif ekonomik büyümelerin ışığında yeni yol çizmek için temenni oluşturmaya başladı. Kripto paralar uzun süren düşüş ve soğukkanlılığın ardından yine yukarıya doğrultulu harekete geçmenin fırsatına gözlüyor. Kripto para üzerine büyük yatırım yapanlar da yeni nasihatler ve sene olarak niyetler sunmaya başladı.

500 BİN DOLAR HEDEFİNE GÖZETİYOR

Kripto para milyarderi Mike Novogratz, dün New York’ta başlayan Bloomberg Kripto Doruğu’nde 2027 senesine olan zamanı değerlendirdi.

Novogratz, Bitcoin için yaptığı değerlendirmede her zamanki söylemlerini yineledi. Novogratz, Mart ayında 2025 senesine kadar Bitcoin’in 500 bin doları görmesini beklediğini söylemişti. Fakat piyasalar genelindeki sert düşüş maliyet varsayımı için onu tarih farklılığına itmiş gibi görünüyor. Kripto para milyarderi aktiflik sırasında BTC için 500 bin dolar temennisinin 2027 senesine kadar reelleşeceğini kaydoldu. Novogratz, geçmişte 500 bin dolar temennisinin 2025’e kadar reelleşmesini beklediğini belirtmişti.

YÜZDE 2000 YÜKSELİŞ TEMENNİSİ

Novogratz’ın Bitcoin’in 500 bin dolara yükselmesi hipotezinin asıllaşması için yüzde 2018 ortamında yükseliş asıllaşması gerekiyor. Bitcoin tarihi doruğunu geçtiğimiz Kasım ayında 69 bin dolarla görmüştü.

BITCOIN YÜZDE 10 ORTAMINDA PRİMLİ İZLİYOR

Lider kripto para üniteyi Bitcoin 24 bin dolar hududuna yanaştı. Bitcoin yüzde 10’a yakın yükselişle 23 bin 800 dolar seviyesinde harekât görüyor. Bitcoin tarihi doruğu olan 69 bin dolardan yüzde 65 geride harekât görüyor.

Bitcoinde yükseliş devam edecek mi 24 bin dolara yaklaştı... İşte son durum

ETHEREUM 1500 DOLARIN ÜSTÜNDE

En çok seçim edilen kripto para ünitelerinden Ethereum da efor kazanıyor. Ethereum yüzde 4 oranında primle 1570 dolar seviyesinde harekât görüyor. Ethereum tarihi doruğundan yüzde 68 geride harekât görüyor.

Bitcoinde yükseliş devam edecek mi 24 bin dolara yaklaştı... İşte son durum

BÜYÜK HASAR VEREN SOLANA DA HAREKETLENDİ

Yatırımcısına büyük kayıplar açan Solana da yükseliş hareketinden kısmetini alıyor. Solana yüzde 7 oranında primle 45.81 dolardan harekât görüyor. 260 dolar olan tarihi doruğundan uzaklığı ise yüzde 82 seviyesinde.

RIPPLE DA KUVVETLENİYOR

Başı davalarla tasada olan Ripple da müşterili izliyor. Ripple yüzde 7 oranında yükselişle 0.38 dolardan harekât görüyor.

YATIRIMLARINIZA DİKKAT EDİN

Kripto paralara yatırım yaparken şuurlu olmak gerekiyor. Rastgele regülasyona tabi olmayan kripto para piyasasında otoriteler tarafından kimseye uzmanlık ya da yorum yapma hakkı verilmedi. Bundan dolayı sosyal medyada ya da kripto para borsalarının uzman olarak tanıttığı bireylerin yatırım önerilerine ve manipülasyonlarına haysiyet edilmemesi gerekiyor. Unutulmamalı ki bu şahıslar müesseselerinin alım-satım harekâtlarından kurul alması için yönlendirici hareketlerde bulunuyorlar.

Kripto paralarda marj aralığı hududu olmamasından dolayı da yatırımlarınız bir anda katlarına çıkabilirken bir anda sıfıra da düşebilir. Bu mevzuda da önlemli davranılması, düşüş için stop loss seviyesinin tanımlanması gerekiyor. Aksi taktirde büyük hasarlar edebilirsiniz.