Bitcoin'de yükseliş devam eder mi? İşte kripto paralarda son durum

Bitcoin'de yükseliş devam eder mi? İşte kripto paralarda son durum

Kripto para piyasalarında canlanma işaretleri görülmeye başlasa da kuvvetlenme evresine henüz geçilemedi. Lideri kripto para üniteyi Bitcoin sayesinde hareketlenme gösteren piyasada toplam değer 1 trilyon

Kripto paralarda uysallık yarıyılı devam ediyor. Sosyal medyada uzman olarak kendini tanıtanların ufak yükseliş hareketlerinde yatırımcıları etkileyen açıklamalarda bulunmaları dışında bir aksiyon alamayan kripto para üniteleri tarihi doruklarından çok uzakta operasyon görüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’de enflasyonun 41 senenin doruğuna çıkması, Amerika Birleşik Devletleri’de faiz çoğalış temennilerinin artması, euro/dolar paritesinin 20 senenin dibine gerilemesi başka bir deyişle doların tüm dünyada değer kazanması kripto para üniteleri üzerinde de tesirli oluyor.

FAİZ ARTIRIMI BENİMSENDİ

Dolar bir yatırım vasıtayı olmasa da yükselişten hisse almak isteyenler seçimlerini bu istikamette reelleştiriyor. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed’in enflasyonla çaba etmek için önümüzdeki günlerdeki buluşmada yeniden faiz artırımına gideceği temennisi de piyasalar tarafına özümsendi.

KRİPTO PARALAR YENİDEN SERİNKANLI

Kripto paralara genel çerçeveden bakıldığında tesirli bir hareket görülmüyor. Tarihi doruğundan çok uzakta operasyon gören Bitcoin, Ethereum ve öbür altcoinler yatırımcıların ilgisine sürüklemiyor.

Tüm dünya çapında kripto paraların piyasa değeri 977 milyar dolar seviyesinde ve bu da oldukça düşük bir sayı. Tarihi yüksek seviyelere gelinmesi için bu sayının takribî 3-4 katına çıkması gerekiyor.

Küresel çapta tesirli olan enflasyon meseleyi de kripto varlıklar yerine daha likit ve güçlü varlıklara meyli artırıyor.

PİYASA DEĞERİ YÜKSELİYOR

Satışlarla efor kaybeden kripto paralarda piyasa değeri 800 milyar dolar etrafına kadar gerilmişti. Bu gerilemenin ardından gelen ufak alımlar piyasa değerini yükseltmeye başladı ve 1 trilyon doların kıyısına geldi.

GÜVEN ORTAMI SARSILDI

Rastgele bir otoriteye bağlı olmayan, marj aralığı bulunmayan, teknik ve temel tahlilin tamamen tesirsiz olduğu kripto para piyasalarında son yarıyılda büyük kayıplar görüldü ve yükseliş ümidi de kısa vadede bulunmuyor. Kâr etmek emeliyle kripto para alanlar uzun zamandır beklemede ya da hasarına satıp başka bir çalgıya geçiş yaptı. Güven civarının ortadan kalkması sebebiyle yatırımcılar kripto para alırken imtina edebiliyor. Ayrıca kripto para borsalarının piyasa yapıcı gibi davranması, alım-satım harekâtlarını durdurmaları, çekim harekâtlarını iptal etmeleri gibi hareketlerde bulunmaları da güvenilirliği sallıyor.

Hiçbir lisans ya da yetkisi olmadan sosyal medya üzerinden de kripto para pazarlayarak uyumunu sağlamaya çalışan bireyler sebebiyle de yüz binlerce şahıs mirasını kaybetti. Kripto para piyasalarına ait kendini uzman olarak tanıtan bireylere güvenilmemesi ve yatırım kararlarının dikkatle alınması gerekiyor.

BITCOIN YATAY İZLİYOR

Bitcoin maliyetleri bir zamandır 20-21 bin dolar seviyesine sıkıştı. Ufak maliyet hareketleriyle denge bulmaya çalışan Bitcoin bugün yatay seyirle 21 bin 270 dolar seviyelerinde operasyon görüyor.

ETHEREUM KUVVETLENİYOR

Tarihi doruğundan çok uzakta olan Ethereum yüzde 4’şöhret üzerinde yükselişle 1406 dolar seviyesinden akdikeni buluyor.

SOLANA 40 DOLARI AŞABİLDİ

Yatırımcıların büyük paralar kaybetmesine neden olan ve uzmanlar tarafından bir yarıyıl pazarlanan Solana tarihi doruğundan çok uzakta operasyon görüyor. Solana yüzde 2 seviyesinde yükselişle 40.77 dolardan operasyon görüyor.

DOGECOIN CANSIZ İZLİYOR

Milyarder iş insanı Elon Musk’ın açıklamalarıyla güzergah bulan Dogecoin eforsuz seyrine devam ediyor. Dogecoin yüzde 1 oranında primle 0.06494 dolardan operasyon görüyor.