Bitkisel üretim desteklerinden yüzde 51'i ödendi

Bitkisel üretim desteklerinden yüzde 51'i ödendi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, nisan ayı haysiyetiyle nebatsal imal takviyelerinden yüzde 51'inin çiftçilere ödendiğini ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yazılı açıklamasında, nebatsal imal takviye ödemelerine ait bilgi verdi.

Çiftçilerin nakdi yardıma en fazla lüzum dinlediği ilkbahar yarıyılında, nebatsal imal destekleme ödemelerini aksatmadan hesaplara yatırdıklarını belirten Pakdemirli, "Bu bağlamda, nebatsal imal destekleme bütçesinin yüzde 51'ine tekabül eden 6,27 milyar lirayı nisan ayı haysiyetiyle çiftçilerimize ödedik. Takviyeleme bütçesinin kalan 6 milyar liralık kısmını ise ödeme takvimine göre çiftçilerimizin hesaplarına yatırmaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Nakdi ücret desteği ücretsiz izin ödeme tarihi belli oldu - Nakdi ücret desteği ücretsiz izin ne zaman yatacakNakdi fiyat yardımı fiyatsız izin ödeme tarihi muhakkak oldu - Nakdi fiyat yardımı fiyatsız izin ne zaman uyuyacak?

Bu yarıyılda çoğalan gübre maliyetlerinden çiftçilerin negatif etkilenmemesi ve zirai yapımın aralıksız devam etmesi için mevcut gübre yardımlarını yüzde 100 artırdıklarını vurgulayan Pakdemirli, şunları kaydoldu:

"Ayrıca fark ödemesi yardımı kapsamında kütlü pamuk primini yüzde 37,5, yağlık ayçiçeği primini yüzde 25 artırdık. Takviyeleme ünite maliyetlerinde ise azami çoğalışı sertifikalı tohum kullanım yardımına yaptık."